Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Jesteśmy zwykłymi sportowcami”

Białoruska sprinterka olimpijska Kristina Simanuskaya otrzymała od Polski wizę humanitarną za odmowę wejścia na pokład lotu z Tokio do Mińska.

24-latek wszedł do ambasady RP w Tokio w poniedziałek rano Po nocy spędzonej w hotelu przy lotnisku Tam złożyła wniosek o wizę.

Sky News rozmawiał z Arsenijem Zdanevichem, mężem Simanuskiej, który wczoraj wieczorem przyleciał z Białorusi na Ukrainę.

Pan Zhanevich, przebywający obecnie w Kijowie, powiedział: „Nie sądzę, żeby to stało się zbyt poważne. Postanowiłem wyjechać bez namysłu”.

Rozmawiał dziś rano ze swoją żoną i powiedział jej, że jest spokojna, że ​​wszystko jest w porządku i że jest w bezpiecznym miejscu.

Powiedział, że nie ma jeszcze żadnych planów, ale był pewien, że dołączy do żony, gdziekolwiek będzie.

„Nie mamy przynależności, nie popieramy opozycji. Jesteśmy zwykłymi sportowcami, jesteśmy zaangażowani w sport, nie interesuje nas ruch opozycyjny” – dodał sportowiec Zhanevich.

Simanuskaya powiedział, że został aresztowany przez władze swojego kraju w niedzielę po tym, jak publicznie skarżył się na trenerów krajowych i żądał ochrony policyjnej.

Urzędnicy olimpijscy powiedzieli później, że był „bezpieczny”.

Ambasador USA na Białorusi Julie Fischer napisała na Twitterze: „Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich, Simanuskaja może uniknąć prób reżimu Łukaszenki, by znieważyć i upokorzyć tego sportowca #Tokio2020. #Stań z Białorusią”.

Nadeszła wizyta Simanuskiej w polskiej ambasadzie FrancjaEuropejski minister spraw zagranicznych powiedział, że dla Europy przyznanie azylu politycznego Simanuskiej będzie zaszczytem.

Polska, Jest wielu krytyków Aleksander ŁukaszenkoGdy wiceminister spraw zagranicznych Marcin Prydox napisał na Twitterze, że ma „wizę humanitarną” dla Simanuskiej, Simanuskaja otrzymuje teraz pomoc.

Dodał: „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować sportową karierę”.

Jak podała agencja informacyjna RIA, białoruska ambasada w Tokio złożyła oficjalną prośbę do japońskich władz o informacje na temat sportowca.

READ  Pięciu zginęło w wypadku autobusu w Polsce

Olympian powiedział, że został aresztowany przez władze swojego kraju w niedzielę po tym, jak publicznie skarżył się na trenerów krajowych.

Po otrzymaniu ochrony od japońskiej policji na lotnisku Haneda spędziła noc w hotelu przy lotnisku.

Simanuskaya powiedział w przekazie filmowym rozpowszechnianym w mediach społecznościowych, że był naciskany przez przedstawicieli białoruskiej drużyny, więc poprosiłem o pomoc Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Powiedziała: „Byłam pod presją i próbowali wyrzucić mnie z kraju bez mojej zgody”.

Chimanoskaya miała startować w zawodach na 200 metrów i 4×400 metrów. Igrzyska Olimpijskie w Tokio W tym tygodniu.

Ale skrytykował przedstawicieli zespołu na swoim koncie na Instagramie, mówiąc, że impreza została umieszczona w sztafecie, mimo że wcześniej się nie ścigał.

Powiedział również, że niektórzy członkowie jego zespołu zostali zdyskwalifikowani z udziału w zawodach, ponieważ nie zostali poddani odpowiednim testom antydopingowym.

Ekipa szkoleniowa udała się do pokoju Simanuskiej i kazała jej odpowiedzieć na to, co powiedziała.

Kiedy przybyła na lotnisko, wezwała japońską policję i odmówiła wejścia na pokład samolotu do Mińska przez Stambuł.

Grupa aktywistów wspierających Simanuską powiedziała, że ​​wierzy, że jego życie jest zagrożone na Białorusi i chce szukać schronienia w ambasadzie austriackiej w Tokio.

Katsunobu Kato, rzecznik japońskiego rządu, powiedział dziennikarzom, że Japonia współpracuje z innymi organizacjami w celu „podjęcia odpowiednich działań” i że sprinter jest bezpieczny.

Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej (BSSF) poinformowała, że ​​Simanuskaya zwróciła się o pomoc do zwolenników rządu, obawiając się, że zostanie deportowana do Mińska po tym, jak została namierzona.

„Kampania jest bardzo poważna i jest wyraźnym sygnałem, że jego życie na Białorusi jest zagrożone” – powiedział rzecznik BSSF Aleksander Obekin.

BSSF poinformowało, że 4 sierpnia kupiło bilet lotniczy do Warszawy i że sprinter złoży wniosek o wizę w polskiej ambasadzie.

W oświadczeniu wydanym przez BSSF Simanuskaya powiedział, że był na posterunku policji wczesnym rankiem w poniedziałek.

READ  Zip rozpoczął działalność e-skuterów w Polsce

Powiedziała: „Wyjaśniłam sytuację funkcjonariuszowi policji, jak zostałam zabrana z Wioski Olimpijskiej.

„Teraz, gdy jestem w bezpiecznej sytuacji, zastanawiam się, gdzie spędzić noc”.

MKOl spiera się z Białoruskim Narodowym Komitetem Olimpijskim, na czele którego stoi dyktatorski prezydent kraju Aleksander Łukaszenko I jego syn Victor.

Obaj zostali wykluczeni z Igrzysk w Tokio po otrzymaniu skarg MKOl od sportowców dotyczących zastraszania i odwetu po protestach, które rozpoczęły się w sierpniu zeszłego roku po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Śledź codzienny podcast podcasty Apple, podcasty Google, Spotify, Głośnik

W obliczu sytuacji w Simanuskaya Niemcy wezwały w poniedziałek Białoruś do poszanowania podstawowych praw i wolności swoich obywateli.

„Wzywamy władze Białorusi do poszanowania podstawowych praw demokratycznych, w tym wolności prasy, wolności prasy i wolności słowa” – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ podczas rządowej konferencji prasowej.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w oświadczeniu na swoim profilu na Facebooku, że Simanuskaja została usunięta z igrzysk z powodu jego „stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Napisano: „Według lekarzy, ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Simanuskiej, trenerzy Narodowego Komitetu Lekkoatletycznego postanowili przerwać występ sportowca na XXXII Igrzyskach Olimpijskich.

“W rezultacie wniosek zawodnika o zakwalifikowanie się do sztafet na 200m i 4x400m został wycofany.”

Sky News

Aktualności Sky Aktualności 2021