Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joe Biden wysyła „specjalną” wiadomość do Iranu po atakach na cele Houthi

Joe Biden wysyła „specjalną” wiadomość do Iranu po atakach na cele Houthi

Prezydent Biden powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone „w tajemnicy” przekazały Iranowi wiadomość dotyczącą swojego wsparcia dla Houthi atakujących statki handlowe na Morzu Czerwonym.

Udając się na weekend do Camp David, Biden został zapytany o wiadomość wysłaną do Iranu w wyniku dwóch ataków wymierzonych w dziesiątki obiektów w Jemenie kontrolowanych przez pełnomocników Teheranu. Poczta nowojorska Raporty.

„Przekazaliśmy to prywatnie i mamy pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani” – odpowiedział prezydent.

Urzędnicy amerykańscy poinformowali w piątek, że niszczyciel Marynarki Wojennej USS Carney wystrzelił lądowe rakiety Tomahawk, które trafiły w radar Houthi używany do namierzania statków na Morzu Czerwonym.

Centralne Dowództwo napisało na stronie internetowej X, że atak opisano jako „akcję następczą… mającą na celu ograniczenie zdolności Houthi do atakowania okrętów wojennych, w tym statków handlowych”.

Piątkowy atak nastąpił po czwartkowym szerszym nalocie pod wodzą sił amerykańskich i brytyjskich, które zbombardowały ponad 60 celów Houthi w 28 lokalizacjach w Jemenie, zabijając co najmniej pięć osób i raniąc sześć innych osób.

Seria ataków była odpowiedzią na kampanię ataków rakietowych i dronów rozpoczętych przez Houthi, których celem były statki handlowe na Morzu Czerwonym.

Biden powiedział w piątek, że początkowe ataki armii amerykańskiej na cele Houthi „naprawdę wysłały sygnał do Iranu… Wiedzą, że nie wolno nic robić”.

Huti, którzy kontrolują większość północnego Jemenu, poprzysięgli zemstę, a ich rzecznik Nasr al-Din Amer powiedział Al Jazeerze, że „ten nowy atak będzie miał zdecydowaną, silną i skuteczną reakcję”.

Inny rzecznik Houthi, Mohammed Abdel Salam, zbagatelizował znaczenie ataków, twierdząc, że nie powstrzymają one rebeliantów od kontynuowania ataków na statki przepływające przez Morze Czerwone.

Irańscy urzędnicy upierali się, że czwartkowe strajki stanowiły „wyraźne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Jemenu oraz naruszenie prawa międzynarodowego”.

READ  Co wiemy o falach wewnętrznych, które mogły zatopić łódź podwodną w Indonezji

Rosnące napięcia na Morzu Czerwonym wynikają z obaw związanych z narastającym konfliktem regionalnym na Bliskim Wschodzie w obliczu wojny między Izraelem a Hamasem.

Artykuł ten pierwotnie ukazał się na Poczta nowojorska Został on ponownie opublikowany za zgodą.

Przeczytaj powiązane tematy:Joe Bidena