Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kaczyński mówi bankom, żeby płaciły oszczędzającym wyższe odsetki lub musiały płacić wyższe podatki

Lider Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński bije brawo podczas pierwszej sesji niższej izby parlamentu 12 listopada 2019 r. w Warszawie. REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 2 lipca (Reuters) – Polskie banki (.BNKI) Klienci będą płacić wyższe podatki, jeśli nie będą płacić wyższych odsetek od swoich depozytów, powiedział w sobotę szef polskiej partii rządzącej, zwiększając presję rządu na sektor, aby dzielił się korzyściami z podwyżek stóp z oszczędzającymi.

Główna stopa procentowa w Polsce jest na najwyższym poziomie od 2008 roku, zwiększając zyski banków, ale ograniczając budżety gospodarstw domowych w kraju, w którym kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu są normą.

„Nie chcę decydować za bankierów, ale nie powinno to być na poziomie inflacji, ale na tyle procentowo, aby ludzie poczuli, że te pieniądze bardzo mało stracą na wartości w banku” – powiedział Jarosław Kaczyński. powiedział podczas przemówienia we wschodnim mieście Białystok.

„W przeciwnym razie musimy opodatkować ten zysk i to wszystko”.

Polski premier Mateusz Morawiecki wcześniej krytykował banki za niewystarczające odsetki oszczędzającym, aw maju zapowiedział, że użyje „perswazji”, aby zaoferować więcej. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raporty Alana Charlisha; Montaż przez Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Kobiety we Francji i mężczyźni w Polsce FIBA ​​3x3 U23 Liga Narodów 2021 - FIBA ​​3x3 U23 Liga Narodów 2021 2021