Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

KGHM Polska Miedź SA: Granulat miedzi, karabińczyk z polskich Himalajów – wyjątkowa pamiątka na zakończenie Jubileuszu KGHM


W kapsule czasu KGHM umieszczono próbki drobinek miedzi i srebra, kryształków soli oraz karabińczyk Ambasadora RP Andrzeja Barzela. W miejscu odkrycia złóż miedzi w latach pięćdziesiątych firma stworzyła wyjątkowy pomnik dla przyszłych pokoleń.

Kapsuła czasu wypełniona była miniaturowymi katodami i anodami z hut KGHM, kawałkiem rudy miedzi, kryształem soli z kopalni Polkovis-Serossovis oraz koncentratem miedzi z zakładów wzbogacania rudy. Jest też miniatura ciężarówki podróżującej po Polsce z biletami na Wystawę Multimedialną w KGHM i Koncert Jubileuszowy w Lupinie.

Kapsuła oprócz pamiątek z pól KGHM zawierała wyjątkowe prezenty, takie jak karabińczyk z rejsu Andrzeja Bargiela. Znany ze swoich skrajnych osiągnięć Sky-albinista został ambasadorem Polski w referendum zorganizowanym przez Polską Miedź. Pierścień zabezpieczający pomógł Himalajczykom wspiąć się na pierwszy szczyt Yawash Char II w Pakistanie w 2021 roku. Polak zrobił to jako pierwszy człowiek w historii, a następnie udał się do podnóża góry.

„Kapsuła czasu osadzona jest w najważniejszym dla Zagłębia Miedziowego miejscu. Gdzie zaczęła się historia Sirosowicza i KGHM, gdzie odkryto polskie złoża miedzi. Pokazuje, co jest dla nas ważne dla przyszłych pokoleń i po co będziemy żyć w 2021 r.” Powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA

Kapsuła zawiera również przedmioty przypominające epidemie, takie jak rządowe walizki paszportowe wydawane pracownikom firmy.

2021 to rok jubileuszowy KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przestrzeganie przepisów zdrowotnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały m.in. murale związane z polami KGHM. Przez kilka miesięcy po całej Polsce jeździł specjalny samochód ciężarowy z multimedialną wystawą o branży miedziowej.

Wizualizacje obiektów i zawartości Kapsuły Czasu dostępne są w aplikacji mobilnej #naMIEDZI.