Interdyscyplinarny zespół naukowców, kierowany przez uniwersytety w Cambridge i Tybindze, zebrał pomiary wielkości ciała i mózgu ponad 300 skamieniałości hominidów znalezionych na całym świecie. Łącząc te dane z rekonstrukcjami klimatu regionalnego na świecie w ciągu ostatnich milionów lat, określili specyficzny klimat, jakiego doświadczała każda skamielina, gdy była żywym człowiekiem.
Badanie ujawniło, że średni rozmiar ludzkiego ciała zmieniał się dramatycznie w ciągu ostatnich milionów lat, przy czym większe ciała rozwijały się w chłodniejszych regionach. Uważa się, że większa objętość działa jak bariera przed niskimi temperaturami: mniej ciepła jest tracone z obiektu, gdy jego masa jest duża w stosunku do jego powierzchni. Wyniki opublikowano dzisiaj w czasopiśmie Nature Communications.
Nasz gatunek Homo sapiens powstał około 300 000 lat temu w Afryce. Rodzaj Homo istnieje znacznie dłużej i obejmuje neandertalczyków i inne pokrewne wymarłe gatunki, takie jak Homo habilis i Homo erectus.
Charakterystyczną cechą ewolucji naszego gatunku jest tendencja do zwiększania rozmiarów ciała i mózgu. W porównaniu z poprzednimi gatunkami, takimi jak Homo habilis, jesteśmy o 50% ciężsi, a nasze mózgi trzykrotnie większe. Ale motywy tych zmian są nadal przedmiotem wielu dyskusji.
„Nasze badanie wskazuje, że klimat – a zwłaszcza temperatura – był głównym motorem zmian w wielkości ciała w ciągu ostatnich milionów lat” – powiedział profesor Andrea Manica, badacz z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge, który kierował badaniem. .
Dodał: „Widzimy od ludzi żyjących dzisiaj, że ci, którzy żyją w cieplejszym klimacie, są zwykle mniejsi, a ci, którzy żyją w zimniejszym klimacie, są więksi. Teraz wiemy, że te same wpływy klimatyczne działają na miliony lat.” minione”.
Naukowcy przyjrzeli się również wpływowi czynników środowiskowych na wielkość mózgu u ludzi, ale powiązania były na ogół słabe. Rozmiar mózgu był zwykle większy, gdy ludzie żyli w siedliskach o mniejszej roślinności, takich jak otwarte stepy i łąki, ale także na bardziej stabilnych ekologicznie obszarach. W połączeniu z danymi archeologicznymi odkrycia sugerują, że ludzie żyjący w tych siedliskach polowali na duże zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia – złożone zadanie, które mogło skłonić do ewolucji dużych mózgów.
Odkryliśmy, że istnieją różne czynniki, które determinują rozmiar mózgu i rozmiar ciała – nie znajdują się pod tą samą presją ewolucyjną. „Środowisko ma znacznie większy wpływ na rozmiar naszego ciała niż rozmiar naszego mózgu” – powiedział dr Manuel Weil z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, pierwszy autor badania.
„Istnieje pośredni wpływ środowiska na objętość mózgu w bardziej stabilnych i otwartych obszarach: ilość składników odżywczych pozyskiwanych ze środowiska musi być wystarczająca, aby umożliwić utrzymanie i wzrost naszego dużego, szczególnie wymagającego energii mózgu” – dodał.
Badania te sugerują również, że czynniki pozaśrodowiskowe były ważniejsze w napędzaniu większych mózgów niż klimat, a głównymi kandydatami są dodatkowe wyzwania poznawcze związane z coraz bardziej złożonym życiem społecznym, bardziej zróżnicowaną dietą i bardziej złożoną technologią.
Naukowcy twierdzą, że istnieją mocne dowody na to, że objętość ludzkiego ciała i mózgu nadal ewoluuje. Ciało ludzkie wciąż przystosowuje się do różnych temperatur, a ludzie o większych ciałach żyją obecnie w chłodniejszym klimacie. Wydaje się, że rozmiar mózgu naszego gatunku kurczy się od początku holocenu (około 11650 lat temu). Rosnące uzależnienie od technologii, takie jak zlecanie skomplikowanych zadań komputerom, może spowodować, że mózgi skurczą się jeszcze bardziej w ciągu następnych tysiącleci.
„Fajnie jest spekulować, co stanie się z rozmiarami ciała i mózgu w przyszłości, ale musimy uważać, aby nie ekstrapolować zbyt wiele na podstawie minionego miliona lat, ponieważ wiele czynników może się zmienić” – powiedział Maneka.
Badania te zostały sfinansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych i Antarktyczną Platformę Naukową.
odniesienie
Will, M. i wsp.: „Różne zmienne środowiskowe przewidują rozwój wielkości ciała i mózgu u człowieka”. Nature Communications, lipiec 2021. DOI: 10.1038/s41467-021-24290-7
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka