Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kontrolowanie cen energii elektrycznej będzie kosztować Polskę ponad 30 mld zł-pm

Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Egils Levits i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę 9 września 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS/Walentyn Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 15 września (Reuters) – Działania mające na celu zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i wsparcie dla energochłonnych firm będą kosztować Polskę 30 mld zł (6,35 mld USD) – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Kraj planuje zamrozić ceny dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kilowatogodzin rocznie. Dodatkowo 10% zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zostanie nagrodzone 10% obniżką ceny jako zachęta do oszczędzania energii.

„Wszystkie te środki wsparcia to duży koszt, sumując to wszystko, a wsparcie dla firm energochłonnych sięga 30 miliardów złotych” – powiedział na konferencji prasowej Morawiecki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Polska, podobnie jak wszyscy członkowie UE, odczuwa szczyptę kryzysu energetycznego. Kraj chroni domy, regulując ceny gazu i energii elektrycznej, ale firmy i słupy wykorzystują węgiel do ogrzewania.

Inne zapowiedziane w czwartek działania obejmują obowiązkowe oszczędności 10% zużycia energii elektrycznej przez urzędy i władze miejskie. Morawiecki powiedział, że 66% polskich gospodarstw domowych zapłaci w przyszłym roku rachunki za prąd bez zmian.

Polska przeznaczyła już 11,5 mld zł na dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych i dodatkowe 13,7 mld dla gmin zmagających się z ciężarem rosnących rachunków za energię.

Oddzielnie zaopatrywała państwową spółkę gazowniczą PGNiG (PGN.WA) Utworzyła 55 mld zł gwarancji państwowych na zabezpieczenie płynności finansowej oraz 10 mld zł funduszu na pokrycie różnicy między cenami gazu na rynku a cenami, jakie spółka pobiera od odbiorców krajowych.

READ  Minister powiedział, że Polska kupi z Ameryki 116 Abramsów

(1 USD = 4,7242 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Marka Strzeleckiego, Anny Koper, Anny Włodarczak-Semczuk i Pawła Florkiewicza; Montaż przez Kirsten Donovan i Toby Chopra

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.