Centralna agencja informacyjna Korei Północnej poinformowała, że we wtorek wieczorem z prowincji Pjongan Północny wystrzelono rakietę z satelitą, która „dokładnie umieściła na orbicie satelitę rozpoznawczego Malyjeong-1”.
Zdjęcia opublikowane przez media państwowe przedstawiają przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una uśmiechającego się i machającego w otoczeniu naukowców i inżynierów w białych mundurach, którzy wiwatowali i oklaskiwali, gdy byli świadkami udanego startu.
Stany Zjednoczone potępiły start, stwierdzając, że jest to „rażące naruszenie” sankcji ONZ, natomiast Korea Południowa w odpowiedzi częściowo zawiesiła porozumienie wojskowe z Koreą Północną z 2018 r., zapowiadając wznowienie działań obserwacyjnych wzdłuż swojej granicy.
Japonia stwierdziła, że twierdzeń Pjongjangu o sukcesie nie można od razu niezależnie zweryfikować.
Rzecznik głównego rządu Hirokazu Matsuno powiedział, że Tokio w dalszym ciągu analizuje start i „na tym etapie nie potwierdza, czy satelita wszedł na orbitę okołoziemską”.
Poprzednie wysiłki Korei Północnej mające na celu umieszczenie na orbicie satelity szpiegowskiego w maju i sierpniu nie powiodły się. Seul, Tokio i Waszyngton wielokrotnie ostrzegały Pjongjang przed kontynuowaniem kolejnego startu, który mógłby naruszyć kolejne rundy rezolucji ONZ.
Eksperci twierdzą, że rakiety wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną i rakiety balistyczne w znacznym stopniu pokrywają się pod względem technologicznym, a rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi prowadzenia jakichkolwiek eksperymentów z wykorzystaniem technologii balistycznej.
Agencja szpiegowska Korei Południowej podała w tym miesiącu, że Pjongjang najwyraźniej otrzymał poradę techniczną od Rosji w zamian za co najmniej 10 dostaw broni na potrzeby wojny Moskwy na Ukrainie.
Koreańska Centralna Agencja Informacyjna stwierdziła, że Korea Północna ma „uzasadnione prawo” do wystrzelenia satelity w czasie, gdy kraj stoi w obliczu, jak to nazywa, zagrożeń ze strony Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.
Korea Północna planuje wystrzelić więcej satelitów „w krótkim czasie”, aby zwiększyć swoje możliwości nadzoru nad Koreą Południową, podała KCNA.
Południowokoreański urzędnik odpowiedzialny za obronność powiedział po wystrzeleniu, że Seul „przywróci obserwację powietrzną i działania rozpoznawcze w poszukiwaniu oznak północnokoreańskich prowokacji” wzdłuż granicy, nazywając je „równoważnymi i minimalnymi środkami obronnymi przeciwko prowokacjom ze strony Korei Północnej”.
Dodał na konferencji prasowej: „Jeśli Korea Północna dokona dodatkowych prowokacji, nasza armia natychmiast i zdecydowanie ukarze wszelkie prowokacje”.
– „Wiara w sukces” –
Seul od tygodni powtarzał, że Pjongjang znajduje się w końcowej fazie przygotowań do kolejnej próby wystrzelenia satelity szpiegowskiego.
Państwowe media w Pjongjangu podały wówczas, że majowa próba Korei Północnej nie powiodła się z powodu „nienormalnego” uruchomienia silnika drugiego stopnia, natomiast awarię w sierpniu przypisywano usterce „systemu awaryjnej detonacji”.
Środowa premiera następuje po tym, jak we wrześniu prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował po spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, że jego kraj może pomóc Pjongjangowi w budowie satelitów.
Seul i Waszyngton oskarżyły później Pjongjang o wysyłanie broni do Rosji, a sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w tym miesiącu, że stosunki wojskowe między Koreą Północną a Rosją „rosną i stają się niebezpieczne”.
Wystrzelenie wydaje się również początkiem wyścigu kosmicznego na półwyspie, a Seul planuje wystrzelenie swojego pierwszego satelity szpiegowskiego za pomocą rakiety SpaceX jeszcze w tym miesiącu, twierdzą eksperci.
„Kim Dzong Un zademonstrował chęć posiadania przewagi militarnej, próbując wynieść na orbitę pierwszego wojskowego satelitę rozpoznawczego przed Koreą Południową” – powiedział Lim Eul-chul, profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Kyungnam.
Dodał: „Oczywiście wydaje się, że będą różnice w działaniu satelitów”.
Eksperci twierdzą, że pomyślne umieszczenie satelity szpiegowskiego na orbicie poprawiłoby możliwości Korei Północnej w zakresie gromadzenia danych wywiadowczych, zwłaszcza nad Koreą Południową, i zapewniłoby kluczowe dane w każdym konflikcie zbrojnym.
kjk-sh/ceb/smw
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych