Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego zakończyło się sukcesem

Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego zakończyło się sukcesem

Centralna agencja informacyjna Korei Północnej poinformowała, że ​​we wtorek wieczorem z prowincji Pjongan Północny wystrzelono rakietę z satelitą, która „dokładnie umieściła na orbicie satelitę rozpoznawczego Malyjeong-1”.

Zdjęcia opublikowane przez media państwowe przedstawiają przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una uśmiechającego się i machającego w otoczeniu naukowców i inżynierów w białych mundurach, którzy wiwatowali i oklaskiwali, gdy byli świadkami udanego startu.

Stany Zjednoczone potępiły start, stwierdzając, że jest to „rażące naruszenie” sankcji ONZ, natomiast Korea Południowa w odpowiedzi częściowo zawiesiła porozumienie wojskowe z Koreą Północną z 2018 r., zapowiadając wznowienie działań obserwacyjnych wzdłuż swojej granicy.

Japonia stwierdziła, że ​​twierdzeń Pjongjangu o sukcesie nie można od razu niezależnie zweryfikować.

Rzecznik głównego rządu Hirokazu Matsuno powiedział, że Tokio w dalszym ciągu analizuje start i „na tym etapie nie potwierdza, czy satelita wszedł na orbitę okołoziemską”.

Poprzednie wysiłki Korei Północnej mające na celu umieszczenie na orbicie satelity szpiegowskiego w maju i sierpniu nie powiodły się. Seul, Tokio i Waszyngton wielokrotnie ostrzegały Pjongjang przed kontynuowaniem kolejnego startu, który mógłby naruszyć kolejne rundy rezolucji ONZ.

Eksperci twierdzą, że rakiety wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną i rakiety balistyczne w znacznym stopniu pokrywają się pod względem technologicznym, a rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi prowadzenia jakichkolwiek eksperymentów z wykorzystaniem technologii balistycznej.

Agencja szpiegowska Korei Południowej podała w tym miesiącu, że Pjongjang najwyraźniej otrzymał poradę techniczną od Rosji w zamian za co najmniej 10 dostaw broni na potrzeby wojny Moskwy na Ukrainie.

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna stwierdziła, że ​​Korea Północna ma „uzasadnione prawo” do wystrzelenia satelity w czasie, gdy kraj stoi w obliczu, jak to nazywa, zagrożeń ze strony Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna planuje wystrzelić więcej satelitów „w krótkim czasie”, aby zwiększyć swoje możliwości nadzoru nad Koreą Południową, podała KCNA.

READ  ODCINEK: Sekretarz Stanu Benny Wong chwali śledczych MH17, Aleksiej Nawalny mówi, że został umieszczony w izolatce

Południowokoreański urzędnik odpowiedzialny za obronność powiedział po wystrzeleniu, że Seul „przywróci obserwację powietrzną i działania rozpoznawcze w poszukiwaniu oznak północnokoreańskich prowokacji” wzdłuż granicy, nazywając je „równoważnymi i minimalnymi środkami obronnymi przeciwko prowokacjom ze strony Korei Północnej”.

Dodał na konferencji prasowej: „Jeśli Korea Północna dokona dodatkowych prowokacji, nasza armia natychmiast i zdecydowanie ukarze wszelkie prowokacje”.

– „Wiara w sukces” –

Seul od tygodni powtarzał, że Pjongjang znajduje się w końcowej fazie przygotowań do kolejnej próby wystrzelenia satelity szpiegowskiego.

Państwowe media w Pjongjangu podały wówczas, że majowa próba Korei Północnej nie powiodła się z powodu „nienormalnego” uruchomienia silnika drugiego stopnia, natomiast awarię w sierpniu przypisywano usterce „systemu awaryjnej detonacji”.

Środowa premiera następuje po tym, jak we wrześniu prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował po spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, że jego kraj może pomóc Pjongjangowi w budowie satelitów.

Seul i Waszyngton oskarżyły później Pjongjang o wysyłanie broni do Rosji, a sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w tym miesiącu, że stosunki wojskowe między Koreą Północną a Rosją „rosną i stają się niebezpieczne”.

Wystrzelenie wydaje się również początkiem wyścigu kosmicznego na półwyspie, a Seul planuje wystrzelenie swojego pierwszego satelity szpiegowskiego za pomocą rakiety SpaceX jeszcze w tym miesiącu, twierdzą eksperci.

„Kim Dzong Un zademonstrował chęć posiadania przewagi militarnej, próbując wynieść na orbitę pierwszego wojskowego satelitę rozpoznawczego przed Koreą Południową” – powiedział Lim Eul-chul, profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Kyungnam.

Dodał: „Oczywiście wydaje się, że będą różnice w działaniu satelitów”.

Eksperci twierdzą, że pomyślne umieszczenie satelity szpiegowskiego na orbicie poprawiłoby możliwości Korei Północnej w zakresie gromadzenia danych wywiadowczych, zwłaszcza nad Koreą Południową, i zapewniłoby kluczowe dane w każdym konflikcie zbrojnym.

kjk-sh/ceb/smw