Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje bałtyckie i Polska zamykają drzwi przed rosyjskimi turystami

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

NARVA, Estonia, 19 września (Reuters) – Cztery z pięciu krajów Unii Europejskiej graniczących z Rosją, które są w stanie wojny z Ukrainą, zaczęły odrzucać rosyjskich turystów w poniedziałek o północy, mówiąc im, aby nie podróżowali.

Polska, Estonia, Łotwa i Litwa nałożyły nowe ograniczenia, ponieważ Finlandia zdecydowała się pozostać otwarta, chociaż zmniejszyła liczbę wizyt konsularnych dostępnych dla rosyjskich podróżnych ubiegających się o wizy.

Posunięcie to jest ostatnim z serii sankcji i innych środków wprowadzonych przez Unię Europejską lub jej państwa członkowskie w ramach tak zwanej „specjalnej akcji wojskowej” od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Unia Europejska zakazała wszystkich lotów z Rosji, pozostawiając jedynie połączenia kolejowe i drogowe, aw tym miesiącu zgodziła się na ograniczenie wydawania wiz do strefy Schengen.

Poniedziałkowy zakaz wjazdu jest skierowany do turystów i wyklucza rosyjskich dysydentów ubiegających się o azyl w UE, a także kierowców ciężarówek, uchodźców oraz stałych mieszkańców i członków rodzin krajów UE.

W zimną i dżdżystą niedzielę w estońskim przygranicznym mieście Narva, które w ponad 90% jest rosyjskojęzyczne, rosyjscy obywatele rzucili się do wejścia, zanim nowe przepisy weszły w życie.

Vadim Koralyov, 64-letni emeryt z Petersburga, kupił mieszkanie w Narwie, aby córka i wnuki mogły go odwiedzić z Paryża.

„Nie wiem, co mam teraz zrobić. Straż graniczna powiedziała mi, że nie będzie mi już wolno tu przyjeżdżać” – powiedział Reuterowi.

Urzędnicy twierdzą, że mniej niż jedna dziesiąta z około 4000 Rosjan, którzy codziennie wjeżdżają do Estonii, traci swoje prawa zgodnie z nowymi przepisami.

„Ludzie Rosji, nie próbujcie przekraczać granicy, nie jesteście tu mile widziani – musicie zakończyć wojnę z Ukrainą i opuścić ten piękny kraj!” Łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Ringevics napisał na Twitterze.

READ  Polski Instytut klasyfikuje koty jako obce gatunki inwazyjne

Podział BLOC

Kwestia podróży do UE podzieliła blok, a stolice, takie jak Berlin i Paryż, argumentują, że zakazanie zwykłym Rosjanom przyniosłoby skutek odwrotny do zamierzonego, co przekonuje Kijów.

Finlandia, której premier Sanna Marin wcześniej powiedziała, że ​​rosyjscy turyści nie powinni podróżować do UE podczas wojny, stwierdziła, że ​​taki zakaz byłby naruszeniem porozumienia w strefie Schengen.

„Jeden kraj przyznaje wizę, a inny odmawia. Z pewnością nie jest to zbyt pożądane dla systemu” – powiedział w zeszłym tygodniu dziennikarzom w Helsinkach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Estoński premier Kaja Kallas wyraził swoją frustrację z powodu rozłamu w UE, ostrzegając, że wielu rosyjskich podróżnych przekroczy teraz fińską granicę.

„Jest dziura, a dziurą jest Finlandia” – powiedziała Reuterowi w sobotę premier Estonii Kaja Kallas.

„Więc nie jest to całkowicie skuteczne… ale i tak lepsze niż nic” – dodał. „Wierzę, że wkrótce będą musieli zrobić to samo”.

Dla Michaiła Iwanowa, 35-letniego obywatela Rosji podróżującego w niedzielę autokarem z Petersburga do Tallina, spotkanie z przyjaciółmi w Estonii może być bardziej skomplikowane.

„Nadal mogę jechać do Estonii przez inne kraje” – powiedział Reuterowi wkrótce po przekroczeniu Narwy.

Rosja powiedziała, że ​​weźmie odwet na sankcjach, ale nie zamknie się z obozu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Anne Kauranen w Helsinkach, Redagowanie Ed Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.