Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje, regiony i organizacje zobowiązują się do stopniowego wycofywania i finansowania głównej energetyki węglowej

Kraje, regiony i organizacje zobowiązują się do stopniowego wycofywania i finansowania głównej energetyki węglowej

Koalicja największych światowych gospodarek, instytucji finansowych i organizacji połączyła siły, aby przyspieszyć wysiłki na rzecz stopniowego wycofywania mocy wytwórczych z węgla i finansowania nowych projektów paliw kopalnych podczas COP26.

Uważa się, że nowe zobowiązania mogą oznaczać koniec ponad 40 gigawatów węgla w 20 krajach.

Uważa się, że nowe zobowiązania mogą oznaczać koniec ponad 40 gigawatów węgla w 20 krajach.

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że ponad 190 stron, w tym Chiny, Polska i instytucjonalne instytucje finansowe, zgodziło się na szereg różnych środków, które zasygnalizowałyby koniec węgla jako globalnego źródła energii.

Zobowiązania zostały zrealizowane w oświadczeniu Globalnego Sojuszu w sprawie przejścia na czystą energię podczas COP26 w Glasgow, które obejmuje wycofanie węgla z krajów rozwijających się, krajów zagrożonych i niektórych z największych zanieczyszczeń na świecie.

Oświadczenie potwierdza wysiłki podejmowane przez kraje w celu zakończenia wszelkich inwestycji w nową generację węgla i energii na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Alternatywnie, finansowanie może zostać wykorzystane do „szybkiego wdrożenia” w wytwarzaniu czystej energii, zauważa w oświadczeniu.

Ponadto sojusz zgodził się na stopniowe wycofanie energii węglowej z głównych gospodarek w 2030 i 2040 roku dla reszty świata. Zgodnie z oświadczeniem zostanie to zrealizowane w ramach „sprawiedliwej transformacji”, która przyniesie korzyści pracownikom i społecznościom obecnie uzależnionym od przemysłu węglowego.

Uważa się, że nowe zobowiązania mogą oznaczać koniec ponad 40 gigawatów węgla w 20 krajach. Od czasu ratyfikacji porozumienia paryskiego nastąpiła 76% redukcja liczby nowych i planowanych elektrowni węglowych na całym świecie, co jest równoznaczne z wyeliminowaniem ponad 1000 gigawatów paliw kopalnych.

Minister ds. Biznesu i Energii Kwasi Quarting powiedział: „Dzisiaj jest decydujący moment w naszych globalnych wysiłkach na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, ponieważ narody z całego świata jednoczą się w Glasgow, aby ogłosić, że węgiel nie ma do odegrania żadnej roli w przyszłym wytwarzaniu energii.

„Pod przewodnictwem brytyjskiej prezydencji COP26, dzisiejsze ambitne zobowiązania naszych międzynarodowych partnerów pokazują, że koniec węgla jest bliski. Świat zmierza we właściwym kierunku, gotowy do decydowania o losie węgla i korzystając z ekologicznych i ekonomicznych korzyści budowania przyszłość napędzana czystą energią”.

READ  Rosja nakłada sankcje na oddziały Gazpromu w Europie i Stanach Zjednoczonych i jest częściowym właścicielem gazociągu

20 miliardów dolarów na wycofanie węgla

Oczekuje się, że ministrowie będą świętować Dzień Energii (4 listopada) na COP26, wyszczególniając konkretne ogłoszenia i zobowiązania.

Oczekuje się, że będą one nawiązywać do porozumienia „Brak nowych uprawnień koalicji” przedstawionego przez sześć krajów podczas dialogu wysokiego szczebla ONZ we wrześniu oraz oświadczenia globalnego sojuszu na rzecz oczyszczenia transformacji energetycznej. Oczekuje się, że ministrowie potwierdzą, że do końca roku wszystkie nowe środki publiczne na elektrownie węglowe zostaną wstrzymane.

Oczekuje się, że rząd Wielkiej Brytanii będzie bronić faktu, że na COP26 przeznaczono ponad 20 miliardów dolarów na globalne wycofywanie węgla.

Obejmuje to 10 miliardów dolarów z filantropii na wsparcie krajów rozwijających się we wdrażaniu czystej energii w ramach Global Energy Alliance People & Plant oraz 8,5 miliarda dolarów z South Africa Just Energy Transition Partnership.

Na przykład na początku tego roku przywódcy krajów G7 uzgodnili wspólne zobowiązanie do zapewnienia, że ​​ich sektory energetyczne osiągną zero netto w 2030 r. oraz do przygotowania się do transformacji całej gospodarki do 2050 r.

W nowym oświadczeniu wyszczególniono zobowiązanie wszystkich członków G7 do zaprzestania finansowania publicznego sektora węglowego w tej dekadzie. Chociaż wiele krajów G7, w tym Wielka Brytania, już zobowiązało się do zakończenia produkcji węgla przed 2030 r., to zobowiązanie jest szczególnie ważne dla Japonii. Węgiel stanowił 31% produkcji energii elektrycznej w Japonii w roku podatkowym 2019-20 i uważa się, że jest drugim na świecie, po Chinach, największym zwolennikiem węgla.

Zawierał zobowiązanie do zaprzestania bezpośredniego finansowania elektrowni węglowych w krajach OECD do końca 2021 roku. Poinformowano, że formalne ogłoszenie w sprawie planów wycofywania dla krajów OECD może zostać wydane podczas COP26.

Deklaracja Międzynarodowej Sprawiedliwej Transformacji

READ  Polski eksport w pierwszej połowie 2024 r. odnotuje spadek w związku ze słabym popytem w strefie euro

Rząd Wielkiej Brytanii będzie również świętował Dzień Energii, ogłaszając nową Międzynarodową Deklarację Sprawiedliwej Transformacji, która zobowiązuje kraje i organizacje do zapewnienia, że ​​odejście od przemysłu węglowego i wysokoemisyjnego stworzy nowe zielone miejsca pracy i możliwości dla społeczeństwa, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących. Do tej pory deklarację podpisało 12 krajów, w tym Wielka Brytania i Komisja Unii Europejskiej.

Wesprzyj dawny Sojusz Węglowy

Łącznie 27 nowych członków dołączyło do Powering Past Coal Alliance (PPCA), co daje całkowitą liczbę członków do 164 krajów, miast i terytoriów. Liczą na 50 nowych członków ujawnionych w różnym czasie w 2021 roku, a 65% krajów OECD i Unii Europejskiej jest teraz członkami sojuszu.

Do godnych uwagi nowych członków należą trzecia co do wielkości flota węglowa w Europie na Ukrainie, której celem jest wycofanie się do 2035 r., oraz Chile, którego celem jest przyspieszenie obecnego terminu 2040 r. Mauritius zobowiązał się do wycofania węgla do 2030 r., a Singapur stał się pierwszym Kraj azjatycki dołączył do Sojuszu.

Gdzie indziej Słowenia i Estonia (ta ostatnia już wolna od węgla) będą promować wycofanie węgla w EY i Chorwacji, które przystąpiły do ​​sojuszu w czerwcu i ogłosiły wycofanie w 2033 r. na COP26.

Do PCCA przystąpiły również instytucje finansowe. Członkostwo w znanych organizacjach, w tym NatWest, HSBC, Lloyds Bank, Fidelity International, Impax Asset Management, Generation Investment Management, Ethos Foundation, SCOR Global Investments, Vancity i United Church of Canada zostało potwierdzone jako członkowie sojuszu.

Export Development Canada jest pierwszą agencją kredytów eksportowych, która przystąpiła do sojuszu. 33 członków finansowych sojuszu posiada obecnie aktywa o wartości ponad 17 bilionów dolarów.

Wiele samorządów lokalnych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej z krajów zależnych od węgla jest również dziś członkami.

Wśród nowych członków subnacjonalistów znalazły się polskie centrum górnicze Wałbrzych i Koszalin, jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, trzecie co do wielkości miasto w RPA, Durban, prowincje Guimaras i Negros Occidental oraz miasto Ormoc na Filipiny.

READ  Kiedy wzrosną stopy procentowe i jak wysokie będą?

Wreszcie, DTEK, największy prywatny inwestor w ukraińskim sektorze energetycznym, rozpoczął wycofywanie się w 2040 r., a Indika Energy, indonezyjska firma energetyczna, planuje zamknąć swoją ostatnią elektrownię w 2047 r.

Greg Hands, brytyjski minister ds. czystego wzrostu, energii i zmian klimatycznych, powiedział: „Sojusz jest doskonałym przykładem tego, jak możemy połączyć kraje, regiony i instytucje finansowe, które mogą prowadzić do zmian, abyśmy mogli przenieść węgiel do historii i zapewnić historyczne porozumienie paryskie Wzrost zobowiązań globalnych Wycofywanie węgla to wielkie zwycięstwo, które należy uczcić na COP26 w Glasgow. Powitanie dzisiejszych nowych członków, takich jak Chile i Singapur, przybliży nas o krok do zapewnienia bardziej ekologicznej przyszłości napędzanej czystymi, odnawialnymi źródłami energii energia.”

Na początku tego roku rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że wytwarzanie energii elektrycznej z węgla w Wielkiej Brytanii będzie zabronione od października 2024 r. Oczekuje się, że ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięta na miesiąc przed tym terminem.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) argumentowała, że ​​wszystkie kraje i firmy powinny zaprzestać budowy nowych elektrowni węglowych i całkowicie wycofać istniejące do 2030 r. w OECD i do 2040 r. w pozostałej części świata.

Oczekuje się, że Dzień Energii będzie zawierał ważne ogłoszenia dotyczące przyspieszenia dekarbonizacji i oczyszczenia globalnego koszyka energetycznego. Oczekuje się, że ministrowie uzgodnią umowę o stopniowym wycofywaniu się z finansowania paliw kopalnych.

Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z COP26 dzięki blogowi na żywo edie.

Matowa pani