Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje UE pieczątkowe awaryjne cięcia gazu, sprzeciw Polski i Węgier

Kraje UE pieczątkowe awaryjne cięcia gazu, sprzeciw Polski i Węgier

Model gazociągu i flaga UE, 18 lipca 2022 r. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

BRUKSELA, 5 sierpnia (Reuters) – Kraje Unii Europejskiej formalnie przyjęły w piątek plan awaryjny bloku w celu ograniczenia zużycia gazu w celu oszczędzania paliwa dla niepewnych dostaw dla Rosji, pomimo sprzeciwu zarówno Polski, jak i Węgier przeciwko ostatecznej legislacji.

Kraje UE zawarły w zeszłym tygodniu porozumienie w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, uzupełnienia rezerw gazu i przygotowania się na możliwe pełne rosyjskie cięcia. Porozumienie wzywa wszystkie kraje UE do dobrowolnego ograniczenia zużycia gazu o 15% tej zimy i ogranicza cięcia do awaryjnych cięć dostaw, chociaż istnieje wiele wyjątków dla niektórych krajów i branż.

Kraje UE formalnie ratyfikowały prawo wdrażające umowę w piątek. Wszyscy oprócz Węgier i Polski ratyfikowali prawo, wynika z dokumentu udostępnionego przez Czechy, które obecnie prowadzą negocjacje z UE.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Przed inwazją na Ukrainę Rosja dostarczała 40% gazu UE. Od tego czasu Moskwa odcięła przepływy gazu do Europy, utrudniając krajom UE napełnianie magazynów przed zimą i skłaniając wielu do zakupu nierosyjskiego paliwa i podjęcia kroków w celu zmniejszenia zapotrzebowania na gaz.

Węgry, które negocjują zakup większej ilości gazu z Rosji, były jedynym krajem, który sprzeciwił się umowie w zeszłym tygodniu i zakwestionował legalność przepisów UE wpływających na krajowy miks energetyczny kraju lub bezpieczeństwo energetyczne.

Polska również sprzeciwiła się ostatecznemu aktowi, mimo że w zeszłym tygodniu zatwierdziła umowę. Polska określiła podstawę prawną prawa jako „wadliwą” i stwierdziła, że ​​decyzje dotyczące miksu energetycznego krajów członkowskich muszą być podejmowane za jednomyślną zgodą wszystkich krajów.

Ich sprzeciw nie zniweczył planu, który został poparty przez zdecydowaną większość 15 krajów.

READ  Chinyama dostał stanowisko trenera w Polsce

Komisja Europejska „pilnie ocenia” możliwość wprowadzenia limitów cen gazu, jak stwierdziła w komunikacie, nie zastanawiając się, jaką formę taki limit miałby przybrać.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Kate Abnett; Montaż: Christina Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.