Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Krawędzie South Sittah — program eksploracji Marsa NASA

Zobacz Perseverance Rover dla „South Sitt”: Ta mozaika, złożona z 84 zdjęć o ulepszonych kolorach, przedstawia panoramiczny widok łazika jednostki geologicznej „South Sitah” w kraterze Jezero na Marsie. Pobierz obraz ›


Wędrująca sonda NASA szczegółowo rejestruje cechy geologiczne, które dostarczają wskazówek dotyczących tajemniczej przeszłości regionu.


Zapytaj dowolnego odkrywcę kosmosu, a otrzymasz ulubione zdjęcie lub dwa z jego misji. Dla Jorge Nuneza, astrobiologa i planetologa, który pracuje w zespole naukowym łazika Perseverance NASA, jednym z jego obecnych ulubionych jest panorama oka łazika dla regionu „South Citah” krateru Jezero na Marsie. Eksploracja jednostki geologicznej była jednym z głównych celów zespołu Pierwsza kampania naukowa Ponieważ może zawierać niektóre z głębszych i być może najstarszych skał w gigantycznym kraterze.

„Podobnie jak każdy podekscytowany turysta zbliżający się do końca dużej podróży, zatrzymaliśmy się, aby po raz pierwszy rzucić okiem na nasz cel” – powiedział Nunez, który pracuje w Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland. „Ta panorama jest niesamowita, ponieważ czujesz, że tam jesteś. Pokazuje nie tylko niesamowity rozmiar obszaru, ale wszystkie możliwości eksploracji, które ma do zaoferowania South Séítah. Z tak wieloma wspaniałymi wychodniami skalnymi i liniami grzbietów, każdy z nich wygląda lepiej niż ostatni. Gdyby to nie był sen geologa terenowego, to bardzo blisko.

Mozaika 84 zszytych ze sobą pojedynczych kolorowych fotografii powstała nieco później, 12 września (201 . rNS Dzień Marsa lub Słońce misji) przez system kamer Mastcam-Z, gdy łazik był zaparkowany na wzniesieniu tuż za punktem wejścia do południowego Cittah. Wytrwałość właśnie ukończyła rekordową jazdę na 190 jardów (175 metrów) poprzednim Solem.

Ten obraz z adnotacjami wskazuje lokalizację kilku wybitnych cech geologicznych widocznych na mozaice 84 zdjęć wykonanych przez fotografa Mastcam-Z na pokładzie Perseverance.
Zobacz Perseverance Rover dla „South Sitt”: Ten obraz z adnotacjami wskazuje lokalizację kilku wybitnych cech geologicznych widocznych na mozaice 84 zdjęć wykonanych przez fotografa Mastcam-Z na pokładzie Perseverance. Kredyty: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS Pobieranie obrazu ›

Mozaika została uchwycona w największym powiększeniu i rozciągnięta, aby umożliwić widoczne gołym okiem subtelne różnice w kolorach skały i gleby. Na lewo od środka i w połowie wysokości obrazu znajdują się szare, ciemnoszare i szwajcarskie wychodnie skalne na grzbiecie nazywane „Faillefeu” (od średniowiecznego klasztoru we francuskich Alpach). Wyraźnie cienkie, czasami przechylone warstwy, widoczne w wielu skałach Faillefeu, znalazłyby się wysoko na liście rzeczy do zbadania przez zespół naukowy, ponieważ przechylone warstwy wskazują na możliwość aktywności tektonicznej. Ale podobne cechy – wraz z inną fascynującą geologią – były widoczne na drugiej linii szczytowej, którą zespół naukowy ekspedycji postanowił zamiast tego zbadać.

READ  Chiny rozpoczynają pierwszą załogową misję budowy stacji kosmicznej

„Martre Ridge” (nazwa pochodzi od gminy w południowo-wschodniej Francji) jest taki sam jak Faillefeu, z wyjątkiem trzykrotności jego wielkości. Zawiera nie tylko płaskie, niskie głazy u podstawy grani, ale także cienko warstwowe wychodnie skał u podstawy i masywne głazy w pobliżu i na szczycie grani. Osłony skalne są zwykle wykonane z twardszych i bardziej odpornych materiałów niż te ułożone pod spodem, co wskazuje na potencjalne różnice w sposobie osadzania materiału.

„Inną fajną rzeczą w tym zdjęciu jest to, że można również zobaczyć w tle, po prawej stronie, ścieżkę, którą obrał Wytrwałość, gdy dotarł do South Sittah” – powiedział Nunez. „Wreszcie w oddali znajduje się najdalszy szczyt Santa Cruz. Obecnie nie planujemy tam jechać; jest zbyt daleko na naszej drodze. Ale jest interesujący pod względem geologicznym i zwiększa liczbę fajnych rzeczy, które zespół może wybrać i wybierz stąd w Jezero. Świetnie też wygląda.” „.

Więcej o wytrwałości

Głównym celem misji Wytrwaj na Marsie jest: astrobiologiaW tym poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją, która zbiera i przechowuje marsjańskie skały i regolit.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu przeprowadzenia głębokiej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA do eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje Artemida Misje na Księżyc pomogą przygotować się do ludzkiej eksploracji czerwonej planety.

Laboratorium napędu odrzutowego, obsługiwane przez administrowany przez NASA Kalifornijski Instytut Technologiczny w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało i zarządzało operacjami łazika.

Aby dowiedzieć się więcej o wytrwałości:

mars.nasa.gov/mars2020/ I nasa.gov/wytrwałość

Wiadomości Media Komunikacja

Kąt DC
Laboratorium Napędów Odrzutowych, Pasadena, Kalifornia.
818-393-9011
[email protected]

READ  Potwierdzono, że obca skała kosmiczna jest niezwykle rzadką hybrydą komety i asteroidy

Karen Fox / Alana Johnson
Siedziba NASA, Waszyngton
301-286-6284/202-358-1501
[email protected] / [email protected]