Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Książki przeciw bombom: jak Ukraińcy reagują na literaturę |  Napisał

Książki przeciw bombom: jak Ukraińcy reagują na literaturę | Napisał

jaMieszkam w Kijowie od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku – a teraz znowu jestem wewnętrznie przesiedlony. Po tym, jak rosyjski samolot wojskowy został zestrzelony przed twoimi oknami, moja rodzina i ja zostaliśmy ewakuowani do bezpieczniejszego miejsca we Lwowie na zachodniej Ukrainie. Jako redaktor mediów ZaporonaSpędzam dni pracując w naszym prowizorycznym domu, zbierając dowody wojny.

Tuż przed rosyjską inwazją UkrainaPandemia koronawirusa przyniosła krajowi nieoczekiwany boom kulturowy. Ukraina ma jeden z najniższych wskaźników szczepień na świecie, a Ukraiński Instytut Książki, stosunkowo nowa agencja rządowa, wpadła na pomysł oferowania „bonów kulturowych” jako nagrody za otrzymanie szczepionki przeciw Covid. Z każdym kuponem o wartości 1000 hrywien (około 25 funtów) możesz kupić bilety do kina lub na koncerty, karnet na siłownię lub książki. Obywatele wydali na książki ponad miliard hrywien.

Wcześniej wielu Ukraińców nie było przyzwyczajonych do kupowania książek – badania wykazały, że przeciętny Ukrainiec czyta tylko jedną książkę rocznie. Ale odkąd Rosja zaanektowała Krym i zajęła część Donbasu w 2014 roku, władze ukraińskie uchwaliły kilka ustaw dotyczących ksiąg. Ktoś zakazał importu książek drukowanych do Rosji. Inny zmusił media do publikacji w języku ukraińskim. Uruchomiono programy wspierające lokalnych pisarzy i tłumaczące autorów zagranicznych na język ukraiński. Doprowadziło to do boomu w rozwoju ukraińskich wydawnictw i pojawienia się wielu nowych pisarzy.

O atakach Putina pisali już ukraińscy autorzy, m.in. w Grey Biz Andrieja Kurkowa czy Sierociniec Serhija Czadana. Ale kraj pożegnał książki już pierwszego dnia rosyjskiej inwazji. Nie ma teraz czasu na czytanie czy pisanie – każdy skupia się na ochronie swoich bliskich. Kiedy 24 lutego Rosja przypuściła atak na dużą skalę, wystrzeliła rakiety nie tylko na infrastrukturę wojskową, jak twierdził prezydent Władimir Putin, ale także na domy cywilne. W miastach całej Ukrainy armia rosyjska zaczęła niszczyć domy mieszkalne. Miejscowi zostali zmuszeni do wymyślenia sposobów ochrony.

READ  Łzy i protesty na początku rosyjskiej mobilizacji

Urbanista Lew Szewczenko opisał, jak jego sąsiedzi w mieszkalnej dzielnicy Kijowa ufortyfikowali się książkami. Na zdjęciu stosy książek ustawiają okno od góry do dołu. Ułożone są głównie z wewnętrzną powłoką, więc trudno określić, czym jest większość z nich. Wyróżnia się tylko jeden ogromny tom prac rosyjskiego artysty Ilji Głazunowa. Jak na ironię, ten malarz, który widział II wojnę światową jako nastolatek i był świadkiem upadku Związku Radzieckiego, otwarcie popierał autorytarną politykę Władimira Putina i malował portrety wychwalające „wielkość” Rosji. Teraz mieszkańcy Kijowa wykorzystują jego katalog obrazów do obrony przed atakami powietrznymi armii rosyjskiej.