W specjalnym wydaniu Nature Physics Francesca Ferlaino i Matthew Norcia podkreślają ogromny potencjał ultrazimnych gazów kwantowych wytwarzanych przez lantanowce. Pomimo swojej złożoności, są one stosunkowo łatwo dostępne do badań eksperymentalnych i oferują szeroki zakres możliwości badań podstawowych i zastosowań.
Ćwierć wieku po pierwszej produkcji kondensatów Bosego-Einsteina Nature Physics publikuje numer skupiający się na rozwoju ultrazimnych gazów kwantowych i ich potencjale na przyszłość. Na przykład, w jakim kierunku rozwiną się mikroskopy atomowe, pęsety optyczne czy nowe pułapki laserowe? Jaki potencjał drzemie w gazach kwantowych lantanowców, szczegółowo opisali Francesca Ferlaino i Matthew Norcia z Wydziału Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu w Innsbrucku oraz Instytutu Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk w artykule przeglądowym opublikowanym w czasopiśmie specjalnym Problem z dziennikiem. Kiedy trzydzieści lat temu rozpoczęła się ultrazimna kondensacja gazu kwantowego, wybrano do tego celu proste cząstki z grupy atomów alkalicznych lub ziem alkalicznych, posiadające tylko jeden lub dwa elektrony w zewnętrznej powłoce, takie jak lit lub rubid. Wykorzystano je do wyprodukowania pierwszych kondensatów Bosego-Einsteina, co uczczono w 2001 roku, kiedy Erich Cornell, Wolfgang Ketterle i Karl Wyman otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Dziesięć lat później pierwsze grupy badawcze, w tym zespół kierowany przez Francescę Ferlaino z Uniwersytetu w Innsbrucku, zaczęły kondensować bardziej złożone cząstki, lantanowce. Są to metale srebrzyste, stosunkowo miękkie i reaktywne. Ich atomy mają wiele elektronów na zewnętrznej powłoce i są również magnetyczne. „Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niepotrzebnie komplikuje to życie, ale wtedy nie było jasne, czy elementy te można skondensować w taki sam sposób, jak elementy prostsze” – mówi Ferlaino. „Ale jak się okazuje, po wielu pracach, lantanowce, a zwłaszcza erb, były łutem szczęścia: ze względu na wiele sposobów, w jakie mogą absorbować fotony, wygaszanie jest w rzeczywistości łatwiejsze. A także na wiele sposobów, w jakie wzajemne oddziaływanie tych atomów umożliwia powstanie zupełnie nowych gatunków.” Z doświadczeń.” Na przykład w 2012 roku zespołowi Franceski Ferlino po raz pierwszy udało się skondensować erb. Od tego czasu wiele grup badawczych wykorzystało ten potencjał, a obecnie na całym świecie działają dziesiątki grup zajmujących się ultrazimnymi gazami kwantowymi zawierającymi bardziej złożone pierwiastki. W artykule przeglądowym opublikowanym w Nature Physics Ferlaino i Norcia przedstawiają właściwości lantanowców i szczegółowo opisują ich potencjał badawczy.
Spinki do mankietów:
/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.
„Chcę być miłośnikiem telewizji. Certyfikowany entuzjasta popkultury. Stypendysta Twittera. Student amator.”
More Stories
TRUE NORTH uruchomiła nową platformę marki „Life's Different After” w ramach kampanii Today the Brave
Pomiar mowy ciała Wiadomości o Mirażu
W trakcie testu | Rower Giant Revolt 2025 ma dodatkowe schowki w dolnej rurze i twierdzi, że zapewnia większy komfort