Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmiana sposobu, w jaki się komunikujemy

Zmiana sposobu, w jaki się komunikujemy

Co robisz, gdy chcesz do kogoś zadzwonić i porozmawiać? Prawdopodobnie będziesz ich szukać na swojej liście w kontaktach lub komunikatorach internetowych, a następnie do nich zadzwonisz. A co jeśli chcesz zadzwonić i porozmawiać z osobą, której nie ma na Twojej liście kontaktów? W takim przypadku należy użyć klawiatury, aby wybrać odpowiedni numer telefonu, a następnie porozmawiać z tą osobą.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego używamy terminu „telefonia” w tym kontekście? Są reliktem przeszłości, który przypomina nam, że był czas, gdy na scenie dominowały telefony obrotowe.

Tarcza pierścieniowa

Dla tych z Was, którzy nigdy nie widzieli (ani nawet nie słyszeli) telefonu z tarczą obrotową, był to telefon z okrągłą tarczą z otworami odpowiadającymi różnym numerom. Kiedy trzeba było wybrać ten telefon, palec należało umieścić w szczelinie odpowiadającej wybieranemu numerowi, a następnie przesuwać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż palec się zatrzymał. Za każdym razem, gdy palec zostanie zwolniony po tym ruchu, sprężyna zapewnia powrót dysku do pierwotnego położenia z określoną prędkością. Następnie proces ten powtarzano dla każdego numeru, który należało wywołać.

Chociaż system działał dobrze, wybranie siedmiocyfrowego numeru telefonu zajmowało około 10 sekund, co było prawie normą w latach pięćdziesiątych. Choć może to nie wydawać się dużo, trwały już prace nad wynalezieniem sposobu na szybsze łączenie się.

Potrzeba prędkości

W dynamicznym świecie, w którym każdy chce wszystkiego szybciej, nawet oczekiwanie, aż zero na obrotowym telefonie powróci na swoje miejsce, wielu ludzi odczuwa niepokój. Dodajmy do tego fakt, że numery na całym świecie stawały się coraz dłuższe, a ludzie przyzwyczajali się do wywoływania numerów wielocyfrowych przy użyciu kierunkowych krajów i kierunkowych, a pojawienie się nowego sposobu dzwonienia na numery z pewnością było tylko kwestią czasu. .

Stało się to 18 listopada 1963 roku, kiedy nieistniejąca już firma Bell System wprowadziła w Stanach Zjednoczonych telefon z wybieraniem tonowym. W kraju, który miał wówczas obsesję na punkcie przycisków, telefony z wybieraniem tonowym pojawiły się po raz pierwszy w Carnegie i Greensburgu w Pensylwanii.

READ  Ścigam starszego mężczyznę, ale nie jestem poszukiwaczką złota - chronię inne kobiety

Pokrętło obrotowe zamiast przycisku

Telefony z tarczą obrotową wykorzystują serię impulsów zwanych „pierścieniem rozłączającym” do kodowania wywoływanego numeru. Ten obwód pętli lokalnej prądu stałego jest szybko podłączany i rozłączany w oparciu o specyficzny system kodowania dla każdego numeru. Wymaga to przeszkolonych operatorów do wykonywania połączeń międzymiastowych.

Naukowcy z Bell Laboratories opracowali technologię Dual Frequency Multi-Frequency (DTMF), która pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku zapewniała obsługę tonową. Dzięki określonym częstotliwościom przypisanym do każdego wiersza i kolumny, system wydawał dźwięki dla każdego numeru na klawiaturze. Pokrętło generuje kombinację dwóch częstotliwości po naciśnięciu dowolnej liczby, stąd nazwa tej techniki dla dwutonowego sygnału o wielu częstotliwościach. Centrala przełączająca dekoduje ton, aby określić, który klawisz został naciśnięty.

Tylko 10 przycisków

Pierwszy wprowadzony telefon z ekranem dotykowym miał cyfry w tym samym stylu, który być może już znasz. W górnym rzędzie znajdują się cyfry 1-2-3 od lewej do prawej, w drugim rzędzie znajdują się cyfry 4-5-6 od lewej do prawej, następnie w trzecim rzędzie znajduje się liczba 7-8-9, a w dolnym rzędzie 0 jest mniejsza niż 8.

Jednak pierwsze telefony z przyciskami miały tylko te 10 cyfr, a nie 12-klawiszowy układ, którego używamy. Nie minęło dużo czasu, zanim wprowadzono klawisze # i * otaczające cyfrę 0.

Telefony z wybieraniem tonowym przyniosły pożądany efekt w postaci przyspieszenia procesu komunikacji. Czas potrzebny na wybranie siedmiocyfrowego numeru został skrócony o połowę, co oznacza, że ​​ludzie mogli wybierać numery w około pięć sekund. Telefony push stopniowo zaczęły całkowicie zastępować telefony z tarczą obrotową.

Ponieważ smartfony dominują obecnie w krajobrazie, rzadko można znaleźć telefony z internetem i telefony stacjonarne wyposażone w ten system przycisków. Jednakże konstrukcja wprowadzona przez telefon przyciskowy stała się wszechobecna i można ją znaleźć wszędzie tam, gdzie konieczna jest klawiatura numeryczna – czy to w bankomacie, czy w zamku drzwi. Ponieważ klawiatury dotykowe w smartfonach mają tę samą konstrukcję, telefony przyciskowe zdecydowanie zmieniły sposób, w jaki wybieramy numery telefonów.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.