Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Laseroterapia niskoenergetyczna zapewnia natychmiastową ulgę w bólu u pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej

Laseroterapia niskoenergetyczna zapewnia natychmiastową ulgę w bólu u pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej

Nowe badanie sugeruje, że terapia laserowa niskiego poziomu (PBM) zapewnia natychmiastową ulgę w bólu u pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej (BMS). W ciągu 10 tygodni 30 uczestników doświadczyło znacznego zmniejszenia poziomu bólu po każdym zabiegu. Chociaż skuteczność zmniejszała się w ciągu następnego tygodnia, zaobserwowano skumulowany efekt, szczególnie do trzeciego zabiegu. Wyniki podkreślają potencjał PBM jako obiecującej metody leczenia BMS, pomimo pewnych niuansów w jego skuteczności.

Nowe badanie prowadzone przez dr Yarona Haviva, dr Uri Finftera i profesora Dorona Avramiana oraz ich zespół z Katedry Medycyny Jamy Ustnej Uniwersytetu Hebrajskiego – Wydział Stomatologii Hadassah, rzuca światło na obiecujące osiągnięcia w leczeniu zespołu pieczenia jamy ustnej ( BMS) poprzez zastosowanie fotobiomodulacji (PBM), znanej jako terapia laserowa niskiego poziomu (LLLT). 10-tygodniowe badanie przeprowadzone na trzydziestu pacjentach z BMS nie tylko podkreśla natychmiastową ulgę oferowaną przez PBM, ale także zagłębia się w subtelniejsze aspekty jego skuteczności.

Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS) stanowi złożone i wyniszczające wyzwanie, charakteryzujące się utrzymującym się pieczeniem w jamie ustnej lub nieprawidłowymi odczuciami, występującym bez klinicznie ewidentnych zmian przyczynowych w badaniu i badaniu. To tajemnicze schorzenie atakuje przede wszystkim jamę ustną, powodując dyskomfort i ból, co w ogromnym stopniu wpływa na jakość życia osób nią dotkniętych. Nieuchwytny charakter jej przyczyny komplikuje diagnozę i leczenie, ponieważ miliony osób na całym świecie, zwłaszcza kobiet w średnim i starszym wieku, silnie identyfikują się z depresją i zmagają się z nią. Codzienne zmagania pacjentów z BMS podkreślają pilną potrzebę kompleksowych badań i skutecznych interwencji terapeutycznych.

Badanie skupiało się na zbadaniu, w jaki sposób PBM wpływa na osoby z zespołem pieczenia jamy ustnej (BMS). Przy użyciu specjalnych świateł stymulujących funkcjonowanie komórek 30 pacjentów z BMS poddano 10-tygodniowemu leczeniu wewnątrzustnemu. Ocenę bólu przeprowadzono przy użyciu wizualnej skali analogowej (VAS) bezpośrednio po każdym zabiegu, przy czym średni tygodniowy VAS obliczono w celu oceny natychmiastowego i długoterminowego wpływu PBM na złagodzenie objawów BMS.

READ  Naukowcy GIA odkrywają tajemnice wewnątrz Ziemi za pomocą diamentów

Wyniki badania wykazały znaczną redukcję początkowej punktacji bólu, mierzonej wizualno-analogową skalą (VAS), z 7,80 do 2,07 po leczeniu (p < 0,001). Choć w tygodniu po ostatnim zabiegu nastąpił nieznaczny wzrost średniej oceny bólu do 5,73, pozostała ona istotnie niższa od wyniku pierwotnego (p = 0,017). Warto zauważyć, że badacze zaobserwowali tendencję do ciągłej poprawy w łagodzeniu bólu dzięki dodatkowym terapiom, szczególnie do trzeciej sesji. Co więcej, w badaniu podkreślono, że PBM wykazał zwiększoną skuteczność u pacjentów płci męskiej lub u osób odczuwających ból tylko po jednej stronie jamy ustnej (odpowiednio p = 0,017, 0,022).

PBM staje się obiecującym środkiem zapewniającym natychmiastową ulgę w bólu pacjentom z zespołem pieczenia jamy ustnej (BMS). Chociaż skuteczność maleje w tygodniu po zabiegu, badanie potwierdza znaczącą tendencję w postaci zwiększonej ulgi w bólu w przypadku powtarzanych sesji, szczególnie do trzeciego zabiegu. Odkrycia te otwierają nowe możliwości zrozumienia i stawienia czoła wyzwaniom stawianym przez BMS, dając nadzieję na ulepszenie interwencji terapeutycznych w przyszłości.

źródło:

Odniesienie do magazynu:

Finfter, O., i in. (2024). Fotobiomodulacja łagodzi ból związany z zespołem pieczenia jamy ustnej: badanie natychmiastowych i cotygodniowych rezultatów. Choroby jamy ustnej. doi.org/10.1111/odi.14900.