Wśród nich jest wiele krajów z ogromnymi lasami, m.in. Brazylia, Chiny, Kolumbia, Kongo, Indonezja, Rosja i Stany Zjednoczone. Umowę podpisała również Australia.
Na plan przeznaczono ponad 19 miliardów dolarów (25,4 miliardów dolarów) z funduszy publicznych i prywatnych.
Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że „dzięki bezprecedensowym obietnicom dzisiaj będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywcy natury, a zamiast tego stać się jej strażnikiem”.
Eksperci i obserwatorzy twierdzą, że spełnienie tego zobowiązania będzie miało kluczowe znaczenie dla ograniczenia zmian klimatycznych, ale wielu zauważa, że tak duże obietnice zostały złożone w przeszłości – ale z niewielkim skutkiem.
„Podpisanie deklaracji to łatwa część” – powiedział na Twitterze sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
„Konieczne jest wdrożenie go teraz dla dobra ludzi i planety”.
Światowi przywódcy obiecali w 2014 roku zakończenie wylesiania do 2030 roku, „ale od tego czasu w wielu krajach wylesianie przyspieszyło” – powiedziała Alison Hoare, starszy pracownik naukowy w Chatham House Institute for Policy Research.
Lasy są ważnymi ekosystemami i stanowią kluczowy sposób pochłaniania dwutlenku węgla – głównego gazu cieplarnianego – z atmosfery. Drzewa to jedne z największych na świecie tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla, czyli miejsc, w których węgiel jest magazynowany.
Jednak wartość drewna jako towaru oraz rosnący popyt na grunty rolne i pasterskie prowadzą do powszechnego i często nielegalnego wylesiania, szczególnie w krajach rozwijających się.
„Cieszymy się, że rdzenni mieszkańcy są wymienieni w ogłoszonym dzisiaj porozumieniu o lasach” – powiedział Joseph Itungwa Mukomo, rdzenny Walikale i działacz z Konga.
Wezwał rządy i firmy do uznania aktywnej roli, jaką społeczności tubylcze odgrywają w zapobieganiu wylesianiu.
Luciana Telles Chavez, badaczka środowiska w Human Rights Watch, podkreśliła, że wzmocnienie praw tubylców pomogłoby zapobiec wylesianiu i powinno być częścią porozumienia.
Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone poczyniły postępy w ograniczaniu importu towarów związanych z wylesianiem i łamaniem praw człowieka, powiedziała: „i naprawdę ekscytujące jest to, że Chiny i Brazylia podpisują oświadczenie, że jest to cel”, dodając, że umowa zawiera „wiele naprawdę pozytywnych elementów”.
Zauważyła jednak, że publiczne oświadczenia Brazylii nie były jeszcze zgodne z jej polityką wewnętrzną i ostrzegła, że umowa może zostać wykorzystana przez niektóre kraje do „zmycia jej wizerunku”.
Brazylijski rząd chętnie przedstawia się jako odpowiedzialny ekolog w obliczu rosnącego wylesiania i pożarów w amazońskich lasach deszczowych i na terenach podmokłych Pantanal, które w ostatnich latach wywołały globalne oburzenie i groźby zbycia.
Krytycy ostrzegają jednak, że jego obietnice należy traktować ze sceptycyzmem, a prezydent kraju, Jair Bolsonaro, jest zdeklarowanym zwolennikiem rozwoju Amazona.
Założyciel Amazona – firmy, a nie lasu deszczowego – ogłosił osobno, że jego fundusz charytatywny przeznacza 2 miliardy dolarów (2,7 miliona dolarów) na walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez przywracanie krajobrazów i przekształcanie systemów rolniczych.
Musimy zachować to, co mamy, odzyskać to, co straciliśmy i rozwijać to, czego potrzebujemy, zgodnie z naturą” – powiedział Jeff Bezos.
Stark ostrzeżenia, aby nie działać
Około 130 światowych liderów jest w Glasgow, ponieważ według gospodarza Wielkiej Brytanii jest ostatnią realną szansą na utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – cel, który świat wyznaczył w Paryżu sześć lat temu.
Naukowcy twierdzą, że zwiększone globalne ocieplenie w nadchodzących dziesięcioleciach stopiłoby większość lodu na planecie, podniosłoby globalny poziom mórz i radykalnie zwiększyłoby prawdopodobieństwo i dotkliwość ekstremalnych warunków pogodowych.
Premier Wielkiej Brytanii opisał globalne ocieplenie jako „narzędzie zagłady” powiązane z ludzkością.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział swoim kolegom, że ludzie „kopią własne groby”.
Przemawiając w imieniu wrażliwych narodów wyspiarskich, premier Barbadosu Mia Motley ostrzegła przywódców, aby „nie pozwalali, by ścieżka chciwości i egoizmu zasiała ziarna naszego wspólnego zniszczenia”.
Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II wezwała przywódców do „wzniesienia się ponad politykę chwili i osiągnięcia prawdziwego męża stanu”.
„Oczywiście korzyści płynące z takich dzieł nie będą dostępne dla nas wszystkich tutaj dzisiaj: nie będziemy żyć wiecznie” – powiedziała w wiadomości wideo wyemitowanej na przyjęciu w poniedziałek wieczorem w Muzeum Kelvingrove w Glasgow.
„Ale robimy to nie dla siebie, ale dla naszych dzieci, naszych dzieci i tych, którzy pójdą w ich ślady”.
95-latka planowała wziąć udział w spotkaniu, ale musiała odwołać podróż po tym, jak lekarze powiedzieli, że powinna odpocząć i nie podróżować.
Brytyjski rząd powiedział w poniedziałek, że widzi pozytywne sygnały, że światowi przywódcy rozumieją powagę sytuacji.
Biden przysięga, że złamie metan
Deklaracja była częścią szerszych wysiłków z Unią Europejską i innymi krajami w celu zmniejszenia całkowitej emisji metanu na całym świecie o 30 procent do 2030 roku.
Przeciwdziałanie spalaniu metanu i wyciekom z szybów naftowych i gazociągów – centralny element planu Bidena – jest jednym z najłatwiejszych sposobów na ograniczenie emisji.
Zmniejszenie ilości metanu pochodzącego z rolnictwa, zwłaszcza poprzez odbijanie krów, jest jeszcze większym wyzwaniem.
Helen Mountford, ekspert ds. klimatu w Światowym Instytucie Zasobów, powiedziała, że umowa „stanowi mocne podstawy pod względem ambicji, których potrzebujemy na całym świecie”.
Oddzielnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy ogłosiły plan zapewnienia środków finansowych i wiedzy fachowej, aby pomóc RPA w stopniowym wycofywaniu węgla, głównego źródła emisji gazów cieplarnianych.
Republika Południowej Afryki, która pozyskuje około 90 procent energii elektrycznej z elektrowni węglowych, otrzyma około 8,5 miliarda dolarów (11,45 miliarda dolarów) pożyczek i dotacji w ciągu pięciu lat na zwiększenie udziału energii odnawialnej.
Deklaracje nie były częścią formalnych negocjacji odbywających się w Glasgow, ale raczej odzwierciedleniem wysiłków wielu krajów na rzecz osiągnięcia wcześniej ustalonych celów.
Jednak aktywiści twierdzą, że największy na świecie emitent dwutlenku węgla musi zrobić więcej.
Temperatura Ziemi wzrosła już o 1,1 stopnia. Obecne prognozy oparte na planowanych ograniczeniach emisji w ciągu następnej dekady osiągną 2,7°C do 2100 roku.
Aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg powiedziała na wiecu przed pilnie strzeżonym miejscem klimatycznym, że rozmowa w pomieszczeniach była po prostu „bla bla bla” i niewiele by osiągnęła.
„Zmiany nie nadejdą od wewnątrz” – powiedziała niektórym z tysięcy protestujących, którzy przybyli do Glasgow, aby usłyszeć ich głosy. „To nie jest przywództwo, to jest przywództwo”.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych