Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Liderzy zobowiązują się do ochrony lasów i uszczelnienia wycieku metanu

Światowi przywódcy obiecali chronić światowe lasy, ograniczać emisje metanu i zapewniać pomoc Afryka Południowa Zrzucanie węgla na szczycie klimatycznym ONZ – część szeregu porozumień mających na celu jego uniknięcie katastrofalne globalne ocieplenie.
Brytania Pochwalił to zobowiązanie jako pierwsze duże osiągnięcie konferencji klimatycznej ONZ znanej jako COP26 Odbywa się w tym miesiącu w szkockim Glasgow, ale eksperci zauważają, że takie obietnice były już wcześniej składane i rozważane.
Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że otrzymał Zobowiązania liderów Ponad 85 procent światowych lasów ma powstrzymać i odwrócić wylesianie do 2030 roku.
Kolorowe drzewa stoją przy drodze przez dzielnicę Taunus pod Frankfurtem. (AFP)

Wśród nich jest wiele krajów z ogromnymi lasami, m.in. Brazylia, Chiny, Kolumbia, Kongo, Indonezja, Rosja i Stany Zjednoczone. Umowę podpisała również Australia.

Na plan przeznaczono ponad 19 miliardów dolarów (25,4 miliardów dolarów) z funduszy publicznych i prywatnych.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że „dzięki bezprecedensowym obietnicom dzisiaj będziemy mieli szansę zakończyć długą historię ludzkości jako zdobywcy natury, a zamiast tego stać się jej strażnikiem”.

Eksperci i obserwatorzy twierdzą, że spełnienie tego zobowiązania będzie miało kluczowe znaczenie dla ograniczenia zmian klimatycznych, ale wielu zauważa, że ​​tak duże obietnice zostały złożone w przeszłości – ale z niewielkim skutkiem.

„Podpisanie deklaracji to łatwa część” – powiedział na Twitterze sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

„Konieczne jest wdrożenie go teraz dla dobra ludzi i planety”.

Światowi przywódcy obiecali w 2014 roku zakończenie wylesiania do 2030 roku, „ale od tego czasu w wielu krajach wylesianie przyspieszyło” – powiedziała Alison Hoare, starszy pracownik naukowy w Chatham House Institute for Policy Research.

Lasy są ważnymi ekosystemami i stanowią kluczowy sposób pochłaniania dwutlenku węgla – głównego gazu cieplarnianego – z atmosfery. Drzewa to jedne z największych na świecie tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla, czyli miejsc, w których węgiel jest magazynowany.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson weźmie udział w sesji na temat działań w zakresie lasów i użytkowania gruntów podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26 w Glasgow. (AFP)

Jednak wartość drewna jako towaru oraz rosnący popyt na grunty rolne i pasterskie prowadzą do powszechnego i często nielegalnego wylesiania, szczególnie w krajach rozwijających się.

„Cieszymy się, że rdzenni mieszkańcy są wymienieni w ogłoszonym dzisiaj porozumieniu o lasach” – powiedział Joseph Itungwa Mukomo, rdzenny Walikale i działacz z Konga.

Wezwał rządy i firmy do uznania aktywnej roli, jaką społeczności tubylcze odgrywają w zapobieganiu wylesianiu.

Na tym zdjęciu pliku z 23 sierpnia 2020 r. widać bydło pasące się na ziemi, którą farmerzy spalili i wykarczowali w pobliżu Novo Progresso w stanie Pará w Brazylii. (AFP)

Luciana Telles Chavez, badaczka środowiska w Human Rights Watch, podkreśliła, że ​​wzmocnienie praw tubylców pomogłoby zapobiec wylesianiu i powinno być częścią porozumienia.

Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone poczyniły postępy w ograniczaniu importu towarów związanych z wylesianiem i łamaniem praw człowieka, powiedziała: „i naprawdę ekscytujące jest to, że Chiny i Brazylia podpisują oświadczenie, że jest to cel”, dodając, że umowa zawiera „wiele naprawdę pozytywnych elementów”.

Zauważyła jednak, że publiczne oświadczenia Brazylii nie były jeszcze zgodne z jej polityką wewnętrzną i ostrzegła, że ​​umowa może zostać wykorzystana przez niektóre kraje do „zmycia jej wizerunku”.

Brazylijski rząd chętnie przedstawia się jako odpowiedzialny ekolog w obliczu rosnącego wylesiania i pożarów w amazońskich lasach deszczowych i na terenach podmokłych Pantanal, które w ostatnich latach wywołały globalne oburzenie i groźby zbycia.

Krytycy ostrzegają jednak, że jego obietnice należy traktować ze sceptycyzmem, a prezydent kraju, Jair Bolsonaro, jest zdeklarowanym zwolennikiem rozwoju Amazona.

Założyciel Amazona – firmy, a nie lasu deszczowego – ogłosił osobno, że jego fundusz charytatywny przeznacza 2 miliardy dolarów (2,7 miliona dolarów) na walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez przywracanie krajobrazów i przekształcanie systemów rolniczych.

Musimy zachować to, co mamy, odzyskać to, co straciliśmy i rozwijać to, czego potrzebujemy, zgodnie z naturą” – powiedział Jeff Bezos.

Ludzie gromadzą się przy stole w miejscu szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w Szkocji. (AFP)

Stark ostrzeżenia, aby nie działać

Około 130 światowych liderów jest w Glasgow, ponieważ według gospodarza Wielkiej Brytanii jest ostatnią realną szansą na utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej – cel, który świat wyznaczył w Paryżu sześć lat temu.

Naukowcy twierdzą, że zwiększone globalne ocieplenie w nadchodzących dziesięcioleciach stopiłoby większość lodu na planecie, podniosłoby globalny poziom mórz i radykalnie zwiększyłoby prawdopodobieństwo i dotkliwość ekstremalnych warunków pogodowych.

Premier Wielkiej Brytanii opisał globalne ocieplenie jako „narzędzie zagłady” powiązane z ludzkością.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział swoim kolegom, że ludzie „kopią własne groby”.

Przemawiając w imieniu wrażliwych narodów wyspiarskich, premier Barbadosu Mia Motley ostrzegła przywódców, aby „nie pozwalali, by ścieżka chciwości i egoizmu zasiała ziarna naszego wspólnego zniszczenia”.

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II wezwała przywódców do „wzniesienia się ponad politykę chwili i osiągnięcia prawdziwego męża stanu”.

Prezydent Tanzanii Samia Solo Hassan uczestniczy w konferencji klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow. (AFP)

„Oczywiście korzyści płynące z takich dzieł nie będą dostępne dla nas wszystkich tutaj dzisiaj: nie będziemy żyć wiecznie” – powiedziała w wiadomości wideo wyemitowanej na przyjęciu w poniedziałek wieczorem w Muzeum Kelvingrove w Glasgow.

„Ale robimy to nie dla siebie, ale dla naszych dzieci, naszych dzieci i tych, którzy pójdą w ich ślady”.

95-latka planowała wziąć udział w spotkaniu, ale musiała odwołać podróż po tym, jak lekarze powiedzieli, że powinna odpocząć i nie podróżować.

Brytyjski rząd powiedział w poniedziałek, że widzi pozytywne sygnały, że światowi przywódcy rozumieją powagę sytuacji.

Biden przysięga, że ​​złamie metan

We wtorek administracja prezydenta USA Joe Bidena rozpoczęła plan: Zmniejszenie emisji metanuJest to jeden z potężnych gazów cieplarnianych, które znacząco przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Deklaracja była częścią szerszych wysiłków z Unią Europejską i innymi krajami w celu zmniejszenia całkowitej emisji metanu na całym świecie o 30 procent do 2030 roku.

Słońce zaczyna pojawiać się nad rzeką Clyde przed miejscem Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w Szkocji. (AFP)

Przeciwdziałanie spalaniu metanu i wyciekom z szybów naftowych i gazociągów – centralny element planu Bidena – jest jednym z najłatwiejszych sposobów na ograniczenie emisji.

Zmniejszenie ilości metanu pochodzącego z rolnictwa, zwłaszcza poprzez odbijanie krów, jest jeszcze większym wyzwaniem.

Helen Mountford, ekspert ds. klimatu w Światowym Instytucie Zasobów, powiedziała, że ​​umowa „stanowi mocne podstawy pod względem ambicji, których potrzebujemy na całym świecie”.

Oddzielnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy ogłosiły plan zapewnienia środków finansowych i wiedzy fachowej, aby pomóc RPA w stopniowym wycofywaniu węgla, głównego źródła emisji gazów cieplarnianych.

Opalana węglem elektrownia w Witbank w RPA. (Zdjęcie AP/Themba Hadebe) (AFP)

Republika Południowej Afryki, która pozyskuje około 90 procent energii elektrycznej z elektrowni węglowych, otrzyma około 8,5 miliarda dolarów (11,45 miliarda dolarów) pożyczek i dotacji w ciągu pięciu lat na zwiększenie udziału energii odnawialnej.

Deklaracje nie były częścią formalnych negocjacji odbywających się w Glasgow, ale raczej odzwierciedleniem wysiłków wielu krajów na rzecz osiągnięcia wcześniej ustalonych celów.

Jednak aktywiści twierdzą, że największy na świecie emitent dwutlenku węgla musi zrobić więcej.

Kobieta przechodzi obok transparentu w pawilonie francuskim na terenie miejsca szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow w Szkocji. (AFP)

Temperatura Ziemi wzrosła już o 1,1 stopnia. Obecne prognozy oparte na planowanych ograniczeniach emisji w ciągu następnej dekady osiągną 2,7°C do 2100 roku.

Aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg powiedziała na wiecu przed pilnie strzeżonym miejscem klimatycznym, że rozmowa w pomieszczeniach była po prostu „bla bla bla” i niewiele by osiągnęła.

„Zmiany nie nadejdą od wewnątrz” – powiedziała niektórym z tysięcy protestujących, którzy przybyli do Glasgow, aby usłyszeć ich głosy. „To nie jest przywództwo, to jest przywództwo”.

READ  Aktualizacja Covid w Nowej Zelandii: Nowe przypadki poza Auckland mogą opóźnić złagodzenie blokady | Nowa Zelandia