Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Liz Cheney, krytyk Donalda Trumpa, potępia swoich republikanów w przededniu głosowania na przywództwo

Przedstawicielka Hardline USA, Liz Cheney, skrytykowała przywódców swojej Partii Republikańskiej, wzywając Izbę Reprezentantów w przeddzień jej niemal pewnego zwolnienia ze stanowiska kierowniczego, aby ostrzec byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego republikańskich zwolenników, którzy grożą „podważeniem naszej demokracji ”.

Cheney, trzeci republikanin w Izbie Reprezentantów, był jednym z 10 Republikanów w Izbie Reprezentantów, którzy w styczniu głosowali za oskarżeniem Trumpa po tym, jak wygłosił on ogniste przemówienie 6 stycznia skierowane do swoich zwolenników.

Następnie kilku zwolenników Trumpa zaatakowało Kapitol USA, próbując zapobiec poświadczeniu jego porażki wyborczej przez demokratę Joe Bidena, w wyniku czego zginęło pięć osób.

W nagle ogłoszonym wieczornym objawieniu w prawie pustym pokoju w Izbie Reprezentantów Cheney of Wyoming przedstawiła się jako orędowniczka Konstytucji.

Zbliżenie przedstawicielki USA Liz Cheney rozmawiającej z reporterami w Waszyngtonie.
Cheney obarcza byłego prezydenta odpowiedzialnym za szturm jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia.(

AP: Scott Applewhite

)

Jej czterominutowe przemówienie było zapowiedzią, że nie ma zamiaru wycofywać się w walce z byłym prezydentem, który zachował lojalność wśród wielu polityków i wyborców w Partii Republikańskiej, mimo że pozostawia jej obiecujące niegdyś życie polityczne.

„Nie będę siedzieć i patrzeć w milczeniu, jak inni prowadzą naszą partię drogą, która porzuca praworządność i dołącza do krucjaty byłego prezydenta, mającej na celu osłabienie naszej demokracji”.

Partia Republikańska jest gotowa do zmiany

Oczekuje się, że pani Cheney, córka byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya, przegra w środę głosowanie w sprawie stanowiska przywódczego, o które apelował Republikański Przywódca w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy’ego.

„Słyszeli tylko jego słowa, ale nie prawdę, ponieważ nadal podkopał nasz proces demokratyczny, siejąc ziarno wątpliwości, czy demokracja w ogóle działa”.

Większość polityków republikańskich, w tym McCarthy, starała się uspokoić Trumpa, który nadal niesłusznie twierdzi, że przegrał listopadowe wybory z powodu oszustwa, co zostało odrzucone w wielu sądach, a także przez federalnych i stanowych urzędników wyborczych.

Zbliżenie mężczyzny krzyczącego na tłum popierających Trumpa uczestników zamieszek na Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.
Trump nadal fałszywie twierdzi, że przegrał wybory prezydenckie w listopadzie z powodu powszechnego oszustwa.(

Reuters: Lea Meles

)

„Jest oczywiste, że musimy dokonać zmiany” – powiedział McCarthy swoim kolegom Republikanom w liście ogłaszającym głosowanie w środę.

Te wewnętrzne spory muszą zostać rozwiązane, aby nie szkodzić wysiłkom naszego zbiorowego zespołu ”.

Trump waży

Reprezentantka Elise Stefanik, która zyskała rozgłos w partii, broniąc Trumpa w przesłuchaniach przed jego pierwszym procesem o impeachment w 2019 roku, jest postrzegana jako potencjalna alternatywa dla Cheneya i ma poparcie McCarthy’ego, republikańskiego drugiego w Izbie Reprezentantów Steve’a Scalesa i Pan. Sam Trump.

Popierając panią Stefanek w zeszłym tygodniu, pan Trump powiedział, że kongresmenka była „znacznie lepszą opcją i ma moje pełne i całkowite poparcie dla przewodniczącej konferencji GOP”.

Reuters / Associated Press

READ  Szef Pentagonu w szpitalu przekazuje obowiązki swojemu zastępcy