Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ludzie powinni mieć prawo do kształtowania decyzji dotyczących środowiska morskiego, czytamy w artykule

Ludzie powinni mieć prawo do kształtowania decyzji dotyczących środowiska morskiego, czytamy w artykule

Meduza kompasowa w wodach południowo-zachodniej Anglii. Źródło: Pamela Buchan

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Plus jeden.

Obywatelstwo morskie to termin używany dla osób zaangażowanych w zmianę sposobu korzystania z oceanów przez ludzi. Zostało zbadane jako potencjalne narzędzie polityczne do zaangażowania społeczeństwa w kwestie środowiska morskiego w nowym badaniu przeprowadzonym przez University of Exeter i University of Bristol Law School.

Pomimo wysiłków zmierzających do zajęcia się przyczynami ludzkimi, takimi jak przełowienie, odpady morskie, mikrodrobiny plastiku, zanieczyszczenie, zakwaszenie oceanów, globalne ocieplenie i zmiana klimatu, nadal istnieje pilna potrzeba zmian. Związek człowieka z oceanem Z korzyścią zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi.

Dotychczasowe badania obywatelstwa morskiego koncentrowały się na osobach zmieniających swoje zachowania osobiste jako wyraz odpowiedzialności wobec oceanu, w tym na podnoszeniu świadomości, edukacji ekologicznej i badaniach postaw środowiskowych.

Niniejsze badanie przedstawia prawo obywateli morskich do udziału w procesach decyzyjnych dotyczących środowiska morskiego jako ważną część obywatelstwa morskiego, przy jednoczesnym uznaniu społecznego i politycznego wymiaru relacji człowiek-ocean, a nie tylko indywidualnej zmiany zachowania.

powiedziała dr Pamela Buchan, adiunkt w ESRC na University of Exeter.

„Obywatele mają dostęp do udziału w decyzjach środowiskowych zwykle za pośrednictwem organizacji charytatywnych i grup ochrony przyrody, jednak jest to krytykowane, ponieważ jednostki nie są w stanie wnieść bezpośredniego wkładu. Nasze badania pokazują, że obywatele uważają, że jednostki mają najmniejszy wpływ na dyskusje na temat przyszłości nasze oceany”.

W zeszłym roku ogłoszono, że dr Pamela Buchan zdobyła pierwsze miejsce w karierze podczas obchodów nagrody Impact Award 2022 Rady ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRC) za swoje badania „Nadanie priorytetu przywróceniu obywatelstwa morskiego oceanów w polityce i praktyce”, które mają na celu rozwijać obywatelstwo morskie poprzez zmianę praktyk W samorządach lokalnych i organizacjach pozarządowych.

Wraz z Emily Cunningham, specjalistką ds. morskich i przybrzeżnych, oraz Nicolą stworzyła i jest współautorką Movement for the Ocean to Empower Maritime Citizens, którego celem jest włączenie oceanów do odpowiedzi samorządów lokalnych na kryzys klimatyczny i praca na rzecz zrównoważonej i sprawiedliwej niebieskiej gospodarki. Bridge, szef rzecznictwa oceanów i zaangażowania w Ocean Conservation Trust. iść na randkę, 14 Rad wykorzystało wniosek do wydania Deklaracji Odbudowy Oceanów.

READ  Ludwig's Cancer Research Study wykazało, że komórki raka trzustki atakują w odwrotnej kolejności, aby przejść do guza.

Na zakończenie badania naukowcy proponują nową definicję obywatelstwa morskiego, która uznaje prawa i obowiązki, oraz wzywają instytucje rządowe i polityczne do wezwania społeczności publicznej i naukowej do dalszego rozważenia potencjału obywatelstwa morskiego w zakresie wprowadzania zmian transformacyjnych.

więcej informacji:
Obywatelstwo morskie: prawo do udziału w przekształcaniu relacji człowiek-ocean na rzecz zrównoważonego rozwoju, Plus jeden (2023). DOI: 10.1371/journal.pone.0280518

Informacje o czasopiśmie:
Plus jeden