Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mała asteroida eksploduje nad Wschodnimi Niemcami i rozświetla nocne niebo

Mała asteroida eksploduje nad Wschodnimi Niemcami i rozświetla nocne niebo

To wydarzenie jest ósmym przypadkiem wykrycia asteroidy przed zderzeniem z Ziemią.

W niedzielę rano mała asteroida weszła w ziemską atmosferę i rozświetliła niebo nad wschodnimi Niemcami. Filmy udostępniane w mediach społecznościowych pokazują świecący obiekt lądujący nad Europą wkrótce po tym, jak węgierski badacz Christian Sarnitsky, który określa siebie jako „łowcę asteroid”, odkrył go w obserwatorium na Węgrzech. według Wiadomości CBSEksperci potwierdzili później, że światło pochodziło od rozpadającego się meteorytu. Asteroida 2024 BX1, tymczasowo oznaczona jako Sar2736, wylądowała pod Berlinem w pobliżu Nyonhausen około godziny 1:30 – twierdzą astronomowie i obserwatorzy.

Widzowie mogli zobaczyć, jak kosmiczna skała spada z nieba, i zamieścili w mediach społecznościowych niesamowity materiał filmowy. „To pełny film przedstawiający asteroidę #Sar2736, obiekt o średnicy 1 metra, który rozpadł się około 50 metrów na zachód od Belen w Niemczech i mógł zrzucić na Ziemię kilka meteorytów” – powiedział Dennis Vida, doktorant w fizyce meteorów na Uniwersytecie Harvarda. Napisane przez Western University w Kanadzie i założyciela Global Meteor Project.

Zobacz poniższy film:

„Praski widok #Sar2736: mniejsza planeta wchodząca w atmosferę ziemską 21 stycznia 2024 r. o 00:32 UTC” – napisał inny użytkownik, udostępniając film przedstawiający kulę ognia.

NASA potwierdziła również, że do wypadku doszło na X około 20 minut przed zderzeniem. „Uwaga: mała asteroida rozpadnie się na nieszkodliwą kulę ognia na zachód od Berlina, niedaleko Nyenhausen o 1:32 czasu środkowoeuropejskiego. Obserwatorzy to zobaczą, jeśli będzie jasne.” NASA napisała.

READ  Planowane duże misje kosmiczne na 2022

Przeczytaj także | 21-letni Brazylijczyk świętuje przez 4 dni z kulą w głowie

według Wiadomości CBSDennis Vida wyjaśnił, że asteroida „prawdopodobnie zrzuciła na Ziemię kilka meteorytów”, przechodząc przez atmosferę i rozpadając się. Powiedział też, że asteroida zaczęła się rozpadać około 50 kilometrów na zachód od Berlina.

To wydarzenie było ósmym przypadkiem odkrycia asteroidy przed zderzeniem z naszą planetą i trzecim razem, gdy Christian Sarnitsky dokonał tego odkrycia. Poczta nowojorska wspomniany. „Łowca asteroid” odkrył także skałę kosmiczną, która utknęła na północ od Islandii w 2022 r. i inną, która eksplodowała nad kanałem La Manche podczas zeszłorocznego Super Bowl.

Warto zauważyć, że kolejna potencjalnie poważna kolizja może nastąpić w roku 2182, kiedy szansa na to, że niewielka planetoida bliska Ziemi o nazwie Bennu będzie w stanie przebić się przez atmosferę wynosi 1 do 2700.