Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Malezja daje firmie Lynas sześciomiesięczne przedłużenie, aby jej operacje ziem rzadkich stały się wolne od promieniowania

Malezja daje firmie Lynas sześciomiesięczne przedłużenie, aby jej operacje ziem rzadkich stały się wolne od promieniowania

KUALA LUMPUR — Malezja przedłużyła do stycznia 2024 r. termin, w którym australijski górnik Lynas ma zapewnić, że jego elektrownia ziem rzadkich w Pahang, największa na świecie, będzie skutecznie wolna od promieniowania.

The Straits Times dowiedział się, że sześciomiesięczne opóźnienie, po rozprawie apelacyjnej w dniu 28 kwietnia, zostało przekazane Linasowi późno w piątek przed oczekiwanym ogłoszeniem w tym tygodniu.

Decyzja, prawnie podlegająca wyłącznemu uznaniu Ministra Nauki, Technologii i Innowacji Zhanga Likanga, jest uważnie obserwowana ze względu na geopolityczne znaczenie pierwiastków ziem rzadkich.

Chiny kontrolują cztery piąte światowej produkcji minerałów niezbędnych do zastosowań zaawansowanych technologii, takich jak smartfony, pojazdy elektryczne i zasoby wojskowe.

Władze wydały trzyletnie przedłużenie licencji dla Lynas w lutym, ale odmówiły usunięcia warunków obowiązujących od 1 lipca.

Głównym warunkiem jest konieczność transportu „krakingu i płukania” koncentratu lantanowców do innego miejsca poza Malezją oraz oczyszczenia surowca wyłącznie w swoim zakładzie w Giping, niedaleko Kuantan w Pahang.

Operacje rafinacji wzbudziły obawy dotyczące zagrożeń dla środowiska i zdrowia, w szczególności uwolnienia promieniowania, które, jak twierdzi Lynas, nie ma wpływu na poziomy, które zwykle występują w okolicach Gibbing.

Opozycyjny Perikatan Nasional (PN), a także przedstawiciele przemysłu i dyplomaci naciskali na pana Chang, aby zmienił warunki, aby zapewnić, że Lynas nie będzie musiał zamykać swoich malezyjskich operacji, które odpowiadają za połowę światowej podaży pierwiastków ziem rzadkich poza Chinami.

Ustawodawcy PN powiedzieli, że obiekt w Pahang może być źródłem transferu technologii, dzięki czemu Malezja może być graczem w branży o kluczowym znaczeniu dla najnowocześniejszych zastosowań.

W swoim kwartalnym raporcie Lynas powiedział, że jeśli warunki licencji pozostaną niezmienione, będzie musiał tymczasowo zamknąć malezyjską fabrykę w połowie lipca.

W ciągu następnych trzech miesięcy produkcja będzie niewielka lub żadna, zanim się podniesie, w zależności od postępów wymiany rafinerii szczelinowania i filtrowania w Australii.

READ  Kobieta prawie pozbyła się diamentów o wartości ponad 3 miliony dolarów

„Sześciomiesięczne opóźnienie pozwoli teraz Lynas na płynne przejście. Źródło powiedziało ST Network.

ST poinformowało w kwietniu, że oprócz prośby Lynasa o całkowite zniesienie warunków licencji, zachodni dyplomaci poprosili rząd Malezji o kolejne pół roku na eksploatację australijskiej rafinerii.

Linas jest jedną z wielu głośnych kwestii, które zmusiły rząd Pakatan Harapan (PH) do zajęcia się swoimi wcześniejszymi oświadczeniami.

Obejmuje to decyzję zeszłej środy, aby zezwolić szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Ericsson na dalsze rozwijanie sieci 5G w Malezji, pomimo wcześniejszych zarzutów o nadużycia w sposobie dostarczania przez poprzednie rządy kontraktów na nową technologię mobilną. Wynika to z powszechnych spekulacji, że chiński rywal Huawei może wejść jako konkurent.

Koalicja premiera Anwara Ibrahima wcześniej prowadziła kampanię w wyborach parlamentarnych w 2013 i 2018 roku, aby zamknąć fabrykę Linas, która została założona ponad dziesięć lat temu przez rząd Barisan National (BN).

Partia BN, kierowana przez byłą partię rządzącą Umno, jest obecnie kluczowym sojusznikiem w rządzie jedności po wyborach powszechnych w 2022 r., w wyniku których pierwszy zawieszony został parlament Malezji.