Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Małże i inne zwierzęta wodne chronią ekosystemy przybrzeżne

Małże i inne zwierzęta wodne chronią ekosystemy przybrzeżne

Zdjęcie przedstawiające małże.
Źródło: Pixabay

Słone bagna, lasy namorzynowe i trawy morskie to przykłady pokrytych roślinnością ekosystemów przybrzeżnych, które są podatne na podnoszenie się poziomu mórz ze względu na ich ograniczony zakres wysokości i ich ważne funkcje w stabilizacji wybrzeża, łagodzeniu fal, filtrowaniu składników odżywczych, dostarczaniu siedlisk i sekwestracji dwutlenku węgla. Zmierzono historyczne i aktualne tempo akumulacji pionowej i poziomej oraz tempo erozji. Wykorzystano dane terenowe i modele, aby podkreślić jego rozmiar, stabilność i rozmieszczenie geograficzne.

Badanie koncentruje się na 750 000 akrach rozległych systemów słonych bagien w Stanach Zjednoczonych wokół South Atlantic Bight, obszaru rozciągającego się na ponad 150 mil od Cape Fear w Karolinie Północnej do Cape Canaveral na Florydzie. Przyjrzeli się badaniom różnych gatunków, takich jak homar, luguworm i duch krewetek. Badania terenowe w ramach badania obejmują pomiary pokrywy małży w całym południowym Atlantyku i zostały właśnie opublikowane w Nature Communications. Bardziej obszerne dane terenowe przeprowadzono na wyspie Sapelo, wyspie barierowej u wybrzeży środkowej Gruzji.

Zgodnie z wynikami badań, małże (Geukensia demise) działają jako „inżynierowie ekosystemów” – organizmy, które bezpośrednio lub pośrednio napędzają tworzenie siedlisk i zarządzają dostępnością zasobów dla innych organizmów. Małże są wskaźnikiem jakości wody, ponieważ pochłaniają metale ciężkie i odfiltrowują muł i toksyczne cząstki. Jednocześnie żywią się i oddychają w siedliskach wodnych. Owady, małe ryby i rośliny wykorzystują swoje muszle jako siedliska i lęgowiska. Oprócz tych cennych cech małże podczas żerowania odkładają ogromne ilości materiału na powierzchni torfowisk. Materiał ten przyczynia się do wzrostu bagien w procesie znanym jako akrecja, który jest naturalną czynnością polegającą na wypłukiwaniu piasku, gleby lub mułu z powrotem do ziemi z wybrzeża.

Według ostatnich badań prowadzonych przez Yale School of the Environment’s Carbon Sequestration Laboratory zoofauna, taka jak omułek, odgrywa niedocenianą, ale istotną rolę w ochronie i tworzeniu ekosystemów przybrzeżnych.

READ  Otyłość centralna wiąże się ze złymi rokowaniami u osób, które przeżyły czarnego raka piersi

Sinéad Crotty, współdyrektor naukowy w CC Lab i główny autor badania, PowiedziałI „Wraz ze wzrostem poziomu mórz ekosystemy przybrzeżne muszą dostosowywać się i ewoluować wraz ze zmieniającymi się warunkami. Badanie to pokazuje, że małe, łagodne zwierzęta żyjące w ekosystemie mogą odgrywać kluczową rolę w pomaganiu systemom przybrzeżnym w dalszym radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi.”

Tak, jak powiedział, „To badanie pokazuje, że małe, łagodne zwierzęta żyjące w ekosystemie mogą odgrywać ważną rolę w pomaganiu systemom przybrzeżnym w przetrwaniu zmian klimatu”.

– powiedział badacz. „Odkryliśmy, że wpływ małży jest w rzeczywistości znacznie większy niż przewidywały modele i występuje w dużej skali krajobrazu”

on dodał, „To badanie może pomóc nam zastanowić się, w jaki sposób możemy nadać priorytet obszarom bagiennym do ochrony. Biorąc pod uwagę, że małże są nieproporcjonalnie ważne w pozyskiwaniu przyrostu i innych funkcjach ekosystemu, musimy nadać priorytet ich ochronie lub uprawie na wolnym powietrzu, jako sposób na zwiększenie wszystkich powiązanych korzyści. „

Naukowcy wykorzystali trzy badania do oceny wpływu małży na akumulację od małych lokalnych skal do całych rozmiarów krajobrazu, oprócz obserwacji przeprowadzonych w ciągu pór roku i faz pływów. W ciągu trzech lat największy eksperyment polegał na ręcznym przenoszeniu ponad 200 000 małży z miejsca na miejsce i obserwowaniu zmian wysokości torfowisk.

Autor podkreśla, że ​​oczekuje się podobnych trendów w przypadku innych inżynierów zajmujących się zwierzętami, takich jak kraby czy robaki. Według autorów badania włączenie inżynierów ekosystemów do przyszłego modelowania i zarządzania ekosystemami będzie miało kluczowe znaczenie, ponieważ poziom mórz będzie się nadal podnosił.

Według współautora badań i starszego naukowca Tjerida J. Puma z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich, badanie dostarcza ważnych informacji na temat słonych bagien i zmian klimatycznych.

Powiedział, „Bieżące badanie zapewnia nowy wgląd w mechanizmy, dzięki którym ekosystemy przybrzeżne o dużej wartości dla ochrony przeciwpowodziowej, takie jak słone bagna, radzą sobie z podnoszeniem się poziomu mórz”.

Wkład w badania wnieśli naukowcy z Wydziału Zrównoważonej Infrastruktury Uniwersytetu Florydy i Wydziału Inżynierii Lądowej i Przybrzeżnej, Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich oraz Wydziału Geografii Fizycznej Uniwersytetu w Utrechcie.

READ  Jak czarne dziury pochłaniają światło?

Wyniki pokazały, że omułki filtrują osady z słupa wody i działają jako główne, rozmieszczone przestrzennie ośrodki pobierania osadów w tym wegetatywnym środowisku przybrzeżnym. Pokazują, że ci inżynierowie zajmujący się fauną znacząco przyczyniają się do budżetów osadów słonych bagien, lokalnie zwiększając objętość sedymentacji.

Odniesienie do czasopisma:

  1. Benton, D.; Canstrelli i inni. Inżynieria fauny powoduje akumulację w całym krajobrazie na słonych bagnach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Połącz się z naturą. DOI: 10.1038 / s41467-023-36444-w