Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Mam nadzieję, że to nie umrze”: co się stanie, gdy marka oferująca dożywotnią gwarancję zostanie zamknięta?  |  Moda australijska

„Mam nadzieję, że to nie umrze”: co się stanie, gdy marka oferująca dożywotnią gwarancję zostanie zamknięta? | Moda australijska

Ogranicz, wykorzystaj ponownie, napraw, poddaj recyklingowi lub zwróć na ziemię – łącznie te pięć zasad zrównoważonego rozwoju jest kluczem do zbudowania biznesu o obiegu zamkniętym.

Historycznie rzecz biorąc, odpowiedzialność marek modowych za swoje produkty kończyła się wraz z opuszczeniem sklepu przez odzież, co skutkowało stale rosnącymi górami odpadów tekstylnych. System ten ulega jednak zmianom pod wpływem nacisków wywieranych zarówno przez regulatorów (szczególnie w Unii Europejskiej), jak i konsumentów.

Więcej marek modowych oferuje obecnie klientom rozszerzoną opiekę, w tym bezpłatne lub niedrogie programy napraw i plany odbioru, dzięki którym odzież nie trafi na wysypisko po zakończeniu swojego życia.

Jednak ten model obrotu wymaga stałej obecności firmy, czego nigdy nie można zagwarantować w tak trudnej branży, jaką jest moda.

Kiedy więc zamyka się marka, która obiecywała opiekę nad odzieżą przez całe życie, co dzieje się dalej? Courtney Holm zastanawia się teraz nad tym pytaniem. Od siedmiu lat projektantka A.BCH tworzy ubrania z myślą o zasadach recyklingu, oferując bezpłatne naprawy oraz program odbioru materiałów przeznaczonych do recyklingu. Marka zdobyła wiele nagród, w tym Australian Fashion Award, za swoje osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Następnie 19 stycznia marka z Melbourne ogłosiła, że ​​od marca firma nie będzie już produkować i sprzedawać nowej odzieży.

Holm twierdzi, że marka znajduje się w strategicznej fazie transformacji i będzie nadal istnieć jako narzędzie doradcze i edukacyjne. W tym miejscu Holm wyjaśnia, w jaki sposób zamierza pozostać odpowiedzialna za odzież A.BCH, gdy firma zaprzestanie produkcji nowej odzieży. Jej plany mogą służyć jako model wyjścia do naśladowania dla innych przedsiębiorstw działających w obiegu zamkniętym.

naprawię to

Trzon oferty cyrkulacyjnej A.BCH stanowiła bezpłatna usługa naprawy. Ponieważ Holm nie zamierza porzucić fabryki A.BCH na zachodzie Melbourne i pracować nad przekształceniem jej w przestrzeń społeczną do produkcji na małą skalę, na razie będzie w dalszym ciągu zapewniać klientom naprawy całej istniejącej odzieży A.BCH.

READ  Możesz teraz sparować zegarek Apple Watch z licznikiem energii dzięki aktualizacji oprogramowania watchOS 10

Oczywiście istnieje możliwość zamknięcia zakładu w przyszłości. W tym przypadku mówi: „Będziemy korzystać ze strony internetowej głównie w celu wskazania ludziom, gdzie powinni udać się w celu naprawy”.

Na razie A.BCH będzie w dalszym ciągu zapewniać klientom naprawy całej istniejącej odzieży. Zdjęcie: Odyn Wilde

Leasing

Niewielką liczbę strojów A.BCH można było wypożyczyć za pośrednictwem platformy Rntr. Zostanie on odesłany do A.BCH. „Będziemy mieli mniej niż 10 sztuk odzieży, więc nie będzie to wielka sprawa” – mówi Holm. W zależności od stanu odzieży, zostaną one sprzedane na stronie internetowej A.BCH jako używane lub poddane recyklingowi.

Recykling

Recykling tekstyliów jest niezwykle trudny, ale ponieważ Holm projektował, mając na uwadze jego ograniczenia, odzież A.BCH jest kompatybilna z dostępną technologią recyklingu.

Ponieważ w Australii nie ma specjalnego strumienia odpadów tekstylnych, ubrania należy zwrócić do firmy A.BCH, aby firma Hulme mogła mieć pewność, że dotrą do zakładu zdolnego do ich recyklingu. Holm twierdzi, że będzie nadal oferować tę usługę klientom A.BCH. W Australii nie ma zakładów zajmujących się recyklingiem tekstyliów, dlatego Hulme nawiązał współpracę z fabryką w Turcji, która zamienia skrawki i rozdrobnione ubrania w przędzę.

Obecnie recykling z tkaniny na tkaninę sprawdza się najlepiej, gdy odzież jest wykonana z jednego materiału, na przykład 100% bawełny (obecnie jest to jedyny materiał poddawany recyklingowi z powrotem do tekstyliów na skalę komercyjną). Recykling mechaniczny polega na rozdrabnianiu i recyklingu odzieży, dlatego istotny jest również kolor materiału. Kiedy klienci wysyłają zużyte ubrania do A.BCH, są one sortowane według koloru i rodzaju włókna, a następnie cięte na małe kawałki. Wszelkie elementy metalowe, w tym guziki i elementy złączne, są usuwane.

Przesyłki wysyłane są po zgromadzeniu wystarczającej ilości, aby były opłacalne. Hulme przyznaje, że wysyłanie zużytej odzieży do utylizacji nie jest idealnym rozwiązaniem i ma nadzieję, że w Australii pojawi się podobna maszyna. Zamierza zgłębić ten temat w swojej nowej roli konsultanta i orędownika recyklingu.

READ  ZOTAC porzuca karty graficzne GeForce RTX 3080 Ti i 3070 Ti Resident Evil

Powrót na Ziemię

Ostatnim filarem recyklingu jest idea, że ​​odzież powinna być zaprojektowana tak, aby rozkładała się bezpiecznie w glebie. Aby tak się stało, odzież musi być wykonana z włókien naturalnych lub celulozy i nie być poddawana działaniu toksycznych chemikaliów ani barwników. Należy usunąć wszelkie szwy elastyczne lub syntetyczne, a także guziki i zamki błyskawiczne.

„Zaprojektowaliśmy wszystko tak, aby można było łatwo… wrzucić to do kosza na kompost” – mówi Courtney Holm. Zdjęcie: Odyn Wilde

„Kiedy zaczynaliśmy, ubrania tworzono z myślą o recyklingu lub kompostowaniu” – mówi Holm. Mówi, że „jeśli marka kiedykolwiek przestanie sprzedawać ubrania”, zawsze zamierzała udostępnić klientom instrukcje dotyczące rotacji poszczególnych elementów garderoby.

Holm zawsze zachowywała się radykalnie przejrzyście, jeśli chodzi o materiały użyte w jej ubraniach, co ułatwia zmianę. „Mamy wszystkie dane z Day Dot” – mówi. Po ponownym uruchomieniu strony internetowej A.BCH napisano, że klienci będą mogli przeszukać kod produktu, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie go zutylizować po wycofaniu z eksploatacji. „Będziemy mieli także ogólne przewodniki, instrukcje naprawy i sugestie odsprzedaży” – mówi.

„Wszystko zaprojektowaliśmy tak, aby można było na przykład łatwo wyjąć elastyczny pasek i wrzucić go do kompostownika” – mówi Holm.

„Możemy prowadzić witrynę internetową zawierającą wszystkie informacje i będzie ona nadal wykorzystywana jako narzędzie edukacyjne. Mam nadzieję, że nie umrze tak po prostu. Będzie to coś, z czego ludzie będą nadal korzystać”.