Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mars: Największe trzęsienie ziemi o sile 4,7 zostało wykryte na Marsie, co wskazuje na możliwe uderzenie meteorytu w przeszłości

Mars: Największe trzęsienie ziemi o sile 4,7 zostało wykryte na Marsie, co wskazuje na możliwe uderzenie meteorytu w przeszłości

Waszyngton, 17 grudnia: Największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek wykryto na Marsie, ujawniło warstwy w jego skorupie, które mogą wskazywać na wcześniejsze zderzenie z masywnym obiektem, takim jak meteoryt. Poprzednie dane wskazywały, że znaczący efekt wystąpił w przeszłości, a wyniki dostarczają dowodów, które mogą potwierdzać tę hipotezę.

Badania prowadzone przez planetologów z UCLA i opublikowane w dwóch artykułach w Geophysical Research Letters mogą wskazywać, że pod powierzchnią znajdują się naprzemienne warstwy skał magmowych i osadowych. Południowokoreański moduł księżycowy „Danuri” rozpoczyna proces wejścia na orbitę księżycową, 135 dni po wystrzeleniu: Curry.

Trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera miało miejsce w maju 2022 r. i trwało ponad cztery godziny, uwalniając pięć razy więcej energii niż jakiekolwiek wcześniej zarejestrowane trzęsienie ziemi. Chociaż trzęsienie było łagodne jak na standardy Ziemi, było wystarczająco silne, aby wysłać sejsmiczne fale powierzchniowe całkowicie wokół obwodu planety, po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko na Marsie.

Odczyty zostały wykonane za pomocą sondy InSight, która wylądowała na Marsie w 2018 roku. InSight to pierwszy sejsmometr przestrzeni kosmicznej, który dogłębnie bada „wewnętrzną przestrzeń” Marsa: jego skorupę, płaszcz i jądro. Koniec roku 2022: Od odkrycia wirusa zombie po przejęcie Twittera przez Elona Muska i stworzenie sztucznego słońca, lista wielkich wydarzeń w świecie technologii i nauki.

„Sejsmometr na pokładzie lądownika Insight zarejestrował tysiące trzęsień ziemi, ale nigdy nie o takiej sile, a zarejestrowanie tego zajęło ponad trzy lata po wylądowaniu” – powiedziała autorka Carolyn Begin, profesor nauk o Ziemi, Planetarnych i Kosmicznych. „To trzęsienie ziemi wygenerowało różne rodzaje fal, w tym dwa rodzaje fal ograniczonych w pobliżu powierzchni. Tylko jedną z tych fal zaobserwowano na Marsie wcześniej, po dwóch uderzeniach i nigdy podczas trzęsienia ziemi”.

Mapowanie aktywności sejsmicznej, lokalizacji i częstotliwości uderzeń na Marsa oraz struktury wnętrza jest ważne dla przyszłych misji na Czerwoną Planetę, ponieważ dostarczy naukowcom i inżynierom informacji o tym, gdzie i jak budować struktury, aby zapewnić bezpieczeństwo przyszłym ludzkim odkrywcom.

READ  Potężne trzęsienie ziemi zarejestrowane na Marsie było równie potężne jak wszystkie inne razem wzięte: ScienceAlert

Podobnie jak na Ziemi, badanie sposobu, w jaki fale sejsmiczne przemieszczają się przez skały, może dać naukowcom wskazówki dotyczące temperatury i składu planety pod powierzchnią, które pomagają w poszukiwaniu wód gruntowych lub magmy. Pomaga także naukowcom zrozumieć przeszłe siły, które ukształtowały planetę.

Grupa pekińska połączyła pomiary dwóch rodzajów fal powierzchniowych, zwanych falami miłości i falami Rayleigha, aby wywnioskować prędkość podziemnych fal ścinających, które przemieszczają się poziomo i przesuwają skały prostopadle do kierunku propagacji fal. Po raz pierwszy zaobserwowano fale miłości w połączeniu z falami Rayleigha na Marsie.

Pomiary wykazały, że fale ścinające poruszają się szybciej w skorupie, gdy skały są kołysane na głębokości od 10 do 25 kilometrów pod ziemią w kierunku mniej więcej równoległym do powierzchni planety, niż gdy skały są wstrząsane w kierunku pionowym. „Ta informacja o prędkości fal jest związana z deformacjami skorupy ziemskiej” – powiedział Begin. „Naprzemienne występowanie skał magmowych i warstw osadowych, zdeponowanych dawno temu lub bardzo duże uderzenie, takie jak meteoryt, prawdopodobnie wyjaśnia obserwowane przez nas pomiary fal sejsmicznych”.

(To jest nieedytowana historia automatycznie generowana z konsorcjalnego kanału informacyjnego, personel mógł nie edytować ani nie edytować treści)