Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Marzec przemysł i handel w Polsce

Marzec przemysł i handel w Polsce

Kalendarz ekonomiczny w tym tygodniu jest stosunkowo pusty. Tylko Polska opublikuje pod koniec tygodnia bardziej istotne wskaźniki: wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaż detaliczną w marcu. Konsensus rynkowy wskazuje na relatywnie silną dwucyfrową dynamikę wzrostu (odpowiednio 11,6% r/r i 18,6% r/r). Ponadto PPI jest należny dla Czech, Polski i Słowenii, a stopa bezrobocia dla Chorwacji i Słowacji. O ile w Chorwacji stopa bezrobocia powinna spaść, o tyle na Słowacji spodziewamy się recesji.

Zmiany na rynku Forex

Waluty Europy Środkowo-Wschodniej miały stosunkowo spokojny tydzień przed Wielkanocą. Inflacja w Czechach przyspieszyła w marcu do 24-letniego maksimum, osiągając 12,7% rok do roku. Na posiedzeniu w maju Narodowy Bank Czech prawdopodobnie ponownie podniesie stopy procentowe i oczekujemy wzrostu o 25-50 punktów bazowych z obecnych 5%. Jednak ze względu na niepewność ogólnie możliwe jest wszystko w zakresie od 0 do 100 punktów bazowych. Prezes czeskiego banku centralnego Rosnock ma nadzieję, że majowa podwyżka będzie „jedną z ostatnich potrzebnych w tym momencie podwyżek stóp”. Bardziej jastrzębi ton pojawił się w stwierdzeniu wicegubernatora Nidetzky’ego, że szanse na to, że ceny zaczną spadać pod koniec roku, wyparowały w wyniku wojny na Ukrainie. Jednak nadal planujemy niewielką obniżkę stóp w listopadzie. W marcu inflacja zasadnicza w Rumunii podskoczyła do 10,15%, osiągając najwyższy poziom od 17 lat, podkreślając potrzebę dalszego zacieśniania polityki – spodziewamy się podniesienia głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do 3,50% w maju. Węgierski bank centralny pozostawił tygodniową stopę depozytową na niezmienionym poziomie 6,15% trzeci tydzień z rzędu, pomimo ogólnie słabszej waluty (dzięki nadchodzącym globalnym zagrożeniom i działań dyscyplinarnych ze strony Unii Europejskiej) oraz pogarszających się oczekiwań inflacyjnych.

Nie było to jednak zaskakujące, ponieważ reakcja Fortnite na to nie była zaskakująca. Prezes polskiego Banku Centralnego Glapiński stwierdził, że inflacja w kraju, miejmy nadzieję, spadnie do celu 2,5% pod koniec 2023 r., co pozwoli na złagodzenie cyklu polityki pieniężnej. Obecne stanowisko NBP jest nadal skoncentrowane na zaostrzeniu polityki w celu przeciwdziałania wysokiej inflacji. Kwietniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego przyniosło kolejny mały krok w kierunku normalizacji polityki pieniężnej – wycofanie bardzo silnego wsparcia dla gospodarki. Decyzja o zakończeniu skupu papierów wartościowych w III kwartale 22 może zapaść na czerwcowym posiedzeniu i otwiera drzwi do podwyżek stóp procentowych. Zakładamy podwyżkę stóp w grudniu, gdyż widzimy duże ryzyko spowolnienia w gospodarce w nadchodzących miesiącach.

READ  Użytkownicy mediów społecznościowych są świadomi różnicy między sodą oczyszczoną a proszkiem do pieczenia

Zmiany na rynku obligacji

W zeszłym tygodniu Chorwacja skorzystała z międzynarodowego rynku obligacji o wartości 1,25 miliarda euro (utrzymując rolowanie na poziomie 100%, przy takim samym wolumenie należnym w maju) w tempie 2,975%. Popyt był silny (księgi odnotowano na poziomie 3 + miliard euro), co pozwoliło na zawężenie IPT z PC +175 punktów bazowych do PC + 150 punktów bazowych. Inwestorzy wysyłali jednak wyraźny sygnał, że bieżąca emisja nie jest tania. Rynek domagał się dużej nowej premii, co znalazło odzwierciedlenie w długim końcu krzywej, który rósł w ciągu tygodnia, przy rozszerzeniu spreadu międzynarodowych obligacji. Na Węgrzech nastąpiła wyraźna korekta, gdzie 10-letnie rentowności spadły o 20 punktów bazowych. W tym tygodniu Czechy planują dwuletnią emisję euroobligacji o wartości od 50 mln euro do 100 mln euro.

Pobierz kompletne informacje rynkowe dla Europy Środkowo-Wschodniej