Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości żąda wdrożenia środków w Gazie, ale nie ma żadnych nowych środków w odniesieniu do Rafah  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości żąda wdrożenia środków w Gazie, ale nie ma żadnych nowych środków w odniesieniu do Rafah Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Sąd Najwyższy ONZ zauważa, że ​​sytuacja jest „niebezpieczna”, ale odrzuca wniosek Republiki Południowej Afryki o nakazanie pilnych działań w celu ochrony ludności cywilnej.

Sąd Najwyższy ONZ stwierdził, że odnotowuje „niebezpieczną” sytuację w mieście Rafah w południowej Strefie Gazy, ale odrzucił wniosek Republiki Południowej Afryki o podjęcie pilnych działań w celu ochrony Palestyńczyków zagrożonych izraelskim atakiem lądowym.

Trybunał zauważa, że ​​niedawne wydarzenia w Strefie Gazy, a w szczególności w Rafah, „zaostrzyłyby to, co już jest humanitarnym koszmarem z niewypowiedzianymi konsekwencjami regionalnymi”, jak stwierdził Sekretarz Generalny ONZ. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w swoim piątkowym oświadczeniu.

Powiedziała, że ​​sytuacja w Rafah „wymaga natychmiastowego i skutecznego wdrożenia środków tymczasowych, o których wspomniał Trybunał w postanowieniu z dnia 26 stycznia 2024 r.”, nakazując Izraelowi podjęcie wszelkich kroków w ramach swoich kompetencji, aby zapewnić, że akty ludobójstwa nie zostaną popełnionych na jego terytorium. Wojna w Gazie.

W oświadczeniu dodano, że sąd „nie wymaga odwoływania się do dodatkowych środków tymczasowych”.

Republika Południowej Afryki oświadczyła we wtorek, że złożyła „pilny wniosek” do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o rozpatrzenie, czy izraelskie operacje wojskowe wymierzone w Rafah naruszają zarządzenia tymczasowe wydane przez sąd w zeszłym miesiącu w sprawie dotyczącej ludobójstwa.

Izrael w czwartek wezwał sąd do odrzucenia wniosku, mówiąc: „Nieuzasadnione roszczenia Republiki Południowej Afryki jasno pokazują, że jego wniosek nie jest motywowany jakąkolwiek zmianą okoliczności i nie ma podstaw faktycznych ani prawnych”.

„Poważne naruszenie” Konwencji o ludobójstwie

Według władz odpowiedzialnych za służbę zdrowia w izraelskiej wojnie w Gazie zginęło ponad 28 000 Palestyńczyków w całym Strefie. Ciągłe bombardowania trwające od 7 października spowodowały również wysiedlenie większości mieszkańców.

READ  Pentagon twierdzi, że podejrzany chiński balon nie zbierał ani nie przesyłał informacji

Około 1,4 miliona ludzi szuka obecnie schronienia w Rafah, na granicy z Egiptem, który Izrael początkowo wyznaczył jako „strefę bezpieczną” dla ludności cywilnej.

Izrael grozi jednak rozpoczęciem tam inwazji lądowej, przed czym ostrzegała Organizacja Narodów Zjednoczonych i rządy międzynarodowe – w tym zachodni sojusznicy Izraela.

W pilnym wniosku Republiki Południowej Afryki do sądu wspomniano o setkach tysięcy cywilów uwięzionych w Rafah, z których wielu uciekło „zgodnie z izraelskimi rozkazami ewakuacji wojskowej z domów i obszarów, z których większość została zniszczona przez Izrael”. Dodała, że ​​teraz mogą być bezpośrednio zagrożeni.

We wniosku dodano, że planowany bezprecedensowy izraelski atak wojskowy na Rafah doprowadzi do dalszych powszechnych zabójstw, szkód i zniszczeń „co stanowi poważne i nieodwracalne naruszenie” Konwencji o ludobójstwie oraz orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z końca stycznia.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w swoim piątkowym oświadczeniu, że Izrael „pozostaje zobowiązany do pełnego przestrzegania swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o ludobójstwie i wspomnianego nakazu, w tym zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy”.

Izrael zdecydowanie zaprzecza popełnieniu ludobójstwa w Gazie. Jednakże Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w zeszłym miesiącu, że jest właściwy do rozpoznania sprawy Republiki Południowej Afryki przeciwko Izraelowi, w której ten ostatni jest oskarżony o naruszenie Konwencji o ludobójstwie.

Sąd nakazał Izraelowi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec śmierci, zniszczeniom i wszelkim aktom ludobójstwa w Gazie, ale panel sędziowski nie wydał rozkazu zakończenia ofensywy wojskowej, która doprowadziła do zniszczenia Strefy Palestyny.