Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Putin został oskarżony o śmierć Aleksieja Nawalnego w więzieniu

Putin został oskarżony o śmierć Aleksieja Nawalnego w więzieniu

Światowi przywódcy i Rosyjski Działacze opozycji nie marnowali w piątek czasu i zrzucili winę za śmierć uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego na prezydenta Władimira Putina i jego rząd.

„Jest oczywiste, że został zabity przez Putina” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywał z wizytą w Niemczech, aby szukać pomocy dla swojego kraju w obliczu rosyjskiej inwazji.

Zełenski dodał: „Putinowi nie zależy na tym, kto umrze – tylko po to, by utrzymać swoje stanowisko. Dlatego nie wolno mu niczego zatrzymywać. Putin musi wszystko stracić i wziąć odpowiedzialność za swoje czyny”.

Aleksiej Nawalny stoi w klatce podczas rozprawy w Moskiewskim Sądzie Miejskim. (AP)

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którego kraj tymczasowo przejął Nawalnego w 2020 r. po otruciu go środkiem paralityczno-drgawkowym, pochwalił odwagę krytyka Kremla i stwierdził, że jego śmierć pokazała, „co to za reżim”.

„Być może zapłacił za tę odwagę życiem” – powiedział Schulz, stojąc obok Zełenskiego. Niemiecki przywódca powiedział, że spotkał Nawalnego w Berlinie w okresie rekonwalescencji.

Prezydent Łotwy Edgars Rinkiewicz napisał w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, że Nawalny został „brutalnie zamordowany przez Kreml”. „To fakt i coś, co należy wiedzieć o prawdziwej naturze obecnego reżimu w Rosji”.

Współpracownicy Nawalnego podkreślili, że nie mają niezależnego potwierdzenia jego śmierci w raportach urzędników rosyjskiego więzienia. Jego bliski współpracownik Iwan Żdanow powiedział, że władze „powinny powiadomić krewnych” w ciągu 24 godzin, „jeśli to prawda”.

„Nie było żadnych powiadomień” – powiedział na X, wcześniej Twitterze. „Nie mamy żadnych dalszych komentarzy poza tym.”

Aleksiej Nawalny i jego żona Julia na sali sądowej przed rozprawą w Moskwie w 2015 r. (AP)

Z całego świata napływają wyrazy współczucia dla rodziny Nawalnego i gniew na Kreml, który w ostatnich latach rozpoczął bezprecedensowe tłumienie sprzeciwu.

Powtórzyli to także inni rosyjscy działacze opozycji.

Polityk opozycji Dmitrij Gudkow powiedział w mediach społecznościowych: „Jeśli śmierć Aleksieja się potwierdzi, będzie to morderstwo. Zorganizował to Putin”. „Nawet jeśli Aleksiej zmarł z przyczyn „naturalnych”, były one spowodowane jego otruciem i torturami w więzieniu”.

Były mistrz świata w szachach, który stał się działaczem opozycji Garry Kasparow, powiedział: „Putin próbował szybko i potajemnie zabić Nawalnego trucizną, ale teraz zabił go powoli i otwarcie w więzieniu”.

„Został zabity, ponieważ zdemaskował Putina i jego mafię jako oszustów i złodziei” – napisał mieszkający za granicą Kasparow w X.

Nawalnego widać za kratkami w radiowozie po aresztowaniu podczas protestów w Moskwie w 2012 roku, dzień po inauguracji Putina. (AP)

„Nawalny został zamordowany w więzieniu” – powiedział Piotr Wierziłow, prominentny członek rosyjskiej grupy protestacyjnej Pussy Riot. „Na pewno zemścimy się i zniszczymy ten reżim” – dodał Wierziłow w poście na stronie internetowej X.

Zachodni urzędnicy obwinili także Putina i jego rząd.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​śmierć Nawalnego pokazuje, że „Putin niczego nie boi się bardziej niż sprzeciwu własnego narodu”.

Nazwała to „ponurym przypomnieniem tego, o co chodzi Putinowi i jego reżimowi” i dodała, że ​​powinno nadać dodatkowy impuls „aby zjednoczyć się w naszej walce o ochronę wolności i bezpieczeństwa tych, którzy ośmielają się przeciwstawić tyranii”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja musi odpowiedzieć na pytania, czy doniesienia są prawdziwe.

„Zaobserwowaliśmy, że Rosja staje się coraz bardziej autorytarną potęgą i od wielu lat stosuje represje wobec sprzeciwu” – powiedział Stoltenberg.

Aleksiej Nawalny z żoną Julią po wiecu w zalanej deszczem Moskwie w 2013 r. (AP)

Powiedział, że Nawalny „był w więzieniu, był więźniem i dlatego bardzo ważne jest, aby Rosja odpowiedziała teraz na wszystkie zadawane jej pytania dotyczące przyczyny śmierci”.

Wiceprezydent USA Kamala Harris na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium określiła jego śmierć, jeśli zostanie potwierdzona, jako „kolejną oznakę brutalności Putina” i że „niezależnie od historii, którą opowiadają – powiedzmy sobie jasno – za tę sytuację odpowiedzialna jest Rosja”.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron, który był również obecny na konferencji, powtórzył jej uwagi, mówiąc: „Rosja Putina uwięziła go, wrobiła, otruła, wysłała do kolonii karnej w Arktyce, a teraz tragicznie zmarł. musi aresztować Putina”. za to odpowiedzialny.”

Rosyjscy prawodawcy i inni urzędnicy wyrazili złość z powodu oburzenia Zachodu.

Lider prokremlowskiej partii Siergiej Mironow powiedział, że na śmierci Nawalnego skorzystali „wrogowie Rosji”.

Zdjęcie pochodzi z materiału filmowego udostępnionego przez Sąd Rejonowy Babuskinsky podczas wystąpienia Nawalnego w 2021 roku. (AP)

„Oczywiście przyczyną śmierci mogły być problemy zdrowotne. Tak czy inaczej, wczesna śmierć cieszącej się złą sławą «osoby opozycji», zwłaszcza na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, jest korzystna przede wszystkim dla wrogów Rosji” – powiedział Mironow . Oświadczenie w Internecie. „Wykorzystają to w maksymalnym stopniu, aby wywrzeć na nas presję z zagranicy i zdestabilizować sytuację wewnątrz kraju”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała: „Natychmiastowa reakcja przywódców NATO na śmierć Nawalnego w formie bezpośrednich oskarżeń wobec Rosji jest oczywista”. Dodała, że ​​śledztwo w sprawie śmierci jest nadal prowadzone, ale „wnioski, do których doszedł Zachód, są już gotowe”.

Rosyjscy działacze opozycji w Europie wezwali do zorganizowania w piątek wieców przed ambasadami Rosji, zaplanowano je także w Gruzji, Izraelu i Armenii – twierdzi Anastasia Burakova, założycielka Kovchig, grupy pomagającej Rosjanom na wygnaniu.