Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mieszane przyjęcie Wielkiej Brytanii podczas uroczystego ogłoszenia członkostwa w transpacyficznej umowie handlowej

Mieszane przyjęcie Wielkiej Brytanii podczas uroczystego ogłoszenia członkostwa w transpacyficznej umowie handlowej

Wielka Brytania będzie pierwszym nowym członkiem od czasu utworzenia Kompleksowego i Postępowego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) w 2018 r. i pierwszym europejskim krajem w bloku.

Według biura premiera Rishi Sunaka, grupa handlowa będzie zamieszkiwać ponad 500 milionów ludzi i będzie wytwarzać 15 procent światowego PKB, gdy Wielka Brytania stanie się 12. członkiem.

Powiedziała, że ​​przystąpienie Wielkiej Brytanii – po 21 miesiącach „intensywnych negocjacji” – stawia kraj „w centrum dynamicznej grupy gospodarek” i jest dowodem „wykorzystywania możliwości oferowanych przez nasze nowe swobody handlowe po Brexicie”.

Rozwój spełnia kluczową obietnicę zwolenników brexitu, że poza UE Wielka Brytania może skorzystać z przyłączenia się do innych bloków handlowych o gospodarkach szybciej rozwijających się niż te bliżej domu.

Ale inni zauważają, że takie projekty będą miały trudności z zrekompensowaniem szkód gospodarczych wyrządzonych przez opuszczenie Unii Europejskiej, największego na świecie bloku handlowego i gospodarki kolektywnej.

„Wpływ na brytyjską gospodarkę przystąpienia Wielkiej Brytanii do CPTPP będzie prawdopodobnie dość niewielki” – powiedział Ashley Webb z Capital Economics.

„Powiedziawszy to, może to pomóc w poprawie stosunków międzynarodowych Wielkiej Brytanii i postrzeganiu Wielkiej Brytanii jako partnera handlowego przez inne kraje”.

– „Strategiczne” –

CPTPP jest następcą wcześniejszej umowy o handlu transpacyficznym, z której Stany Zjednoczone wycofały się w 2017 r. za czasów byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Jej członkami są członkowie Grupy Siedmiu, Kanada i Japonia oraz dwaj historyczni sojusznicy Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii.

Pozostali członkowie to Chile, Meksyk i Peru, a także Brunei, Malezja, Singapur i Wietnam.

Pomimo rosnących napięć geopolitycznych, zwłaszcza z Canberrą, Chiny oficjalnie złożyły wniosek o przystąpienie do bloku w 2021 roku.

Wszyscy obecni członkowie muszą osiągnąć konsensus, aby wprowadzić nowy kraj do CPTPP. Londyn ma formalnie dołączyć jeszcze w tym roku, po prawie dwóch latach rozmów.

READ  Zastępca marszałka lotnictwa w Królewskich Australijskich Siłach Powietrznych Catherine Roberts zostaje pierwszym australijskim kapitanem kosmosu

W Tokio rzecznik japońskiego rządu Hirokazu Matsuno z zadowoleniem przyjął ekspansję.

„Wielka Brytania jest globalnym partnerem strategicznym, a także ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym” – powiedział dziennikarzom.

Dodał, że jej przystąpienie „będzie miało ogromne znaczenie w kształtowaniu wolnego i sprawiedliwego systemu gospodarczego”.

Matsuno powiedział, że Japonia będzie musiała zbadać, czy Chiny i inne kraje, które chcą przystąpić, mogą spełnić wymagane warunki, a także wziąć pod uwagę „strategiczny pogląd” i japońską opinię publiczną.

W Wielkiej Brytanii dwóch byłych jastrzębich przywódców rządzącej Partii Konserwatywnej Sunaka powiedziało, że Londyn powinien wykorzystać swoje członkostwo do zablokowania oferty Pekinu.

Była premier Liz Truss napisała na Twitterze: „Konieczne jest wykluczenie jakiejkolwiek idei przystąpienia Chin (i) spodziewam się, że rząd Wielkiej Brytanii sprzeciwi się takiej propozycji”.

– „Korzyści długoterminowe” –

Odkąd Wielka Brytania opuściła jednolity rynek Unii Europejskiej w 2021 r., próbuje zawrzeć umowy dwustronne, aby pobudzić handel międzynarodowy – i schorowaną gospodarkę.

Do tej pory podpisała umowy z sojusznikami tak odległymi jak Australia, Nowa Zelandia i Singapur, prowadzi rozmowy z Indiami i Kanadą.

Jednak cenna umowa ze Stanami Zjednoczonymi wciąż utknęła w martwym punkcie.

Jonathan Portes, ekonomista z King’s College London, zauważył, że CPTPP nie jest „głęboką umową wielostronną”, jak jej poprzednik czy UE, więc jej wpływ na obniżenie barier handlowych byłby „bardzo mały”.

„Dołączenie do CPTPP może przynieść długoterminowe korzyści, zarówno gospodarcze, jak i geopolityczne” – powiedział AFP. „Ale oczywiście nie możesz ich bezpośrednio zidentyfikować w tym momencie”.

Analitycy szacują ostateczny wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii na 1,8 miliarda funtów (2,2 miliarda dolarów) – roczny wzrost PKB o 0,08 procent.

Tymczasem Office for Budget Responsibility przewidział, że Brexit zmniejszy długoterminowy wzrost w Wielkiej Brytanii o około 4 procent.

Z różnicy skorzystał zdecentralizowany rząd Szkocji, który chce przystąpić do Unii Europejskiej jako niepodległy kraj po wyjściu Wielkiej Brytanii.

READ  Zgony „Road Trip” w Chinach zwróciły uwagę wpływowych mediów społecznościowych | Chiny

„Oczywiste jest, że ta umowa nie zrekompensuje szkodliwych skutków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i wywłaszczenia dostępu do europejskiego jednolitego rynku” – powiedział brytyjski sekretarz ds. handlu Richard Lockheed.

Jednak National Farmers’ Union był jednym z tych, którzy chwalili umowę, mówiąc, że „może ona zapewnić dobre możliwości zdobycia większej ilości wspaniałego brytyjskiego jedzenia na talerzach za granicą”.

Burs-JJ/EA