Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Minister finansów, który stał się zarządzającym funduszem, chce ożywić polską giełdę

Minister finansów, który stał się zarządzającym funduszem, chce ożywić polską giełdę

(Bloomberg) – Nowy minister finansów Polski zamierza ożywić znajdującą się w trudnej sytuacji giełdę poprzez pobudzenie inwestycji w transformację energetyczną i zachęcanie spółek państwowych do wypłacania większych dywidend.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Andrzej Domański, były zarządzający portfelem akcji, ubolewał nad losem inwestorów mniejszościowych, którzy – jego zdaniem – zostali marginalizowani w związku z dążeniem poprzedniej administracji nacjonalistycznej do zacieśnienia kontroli nad spółkami kontrolowanymi przez państwo. Od 2017 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, największej w Europie Środkowo-Wschodniej, więcej spółek opuściło rynek niż zadebiutowało.

„Przeprowadzono niewiele pierwszych ofert publicznych, a wiele spółek wycofano z giełdy, ponieważ nie wierzyły, że działalność na rynku kapitałowym jest opłacalna” – powiedział Domansky w wywiadzie dla Bloomberga. „Mam nadzieję, że teraz to się zmieni”.

Domański (42 l.), który przed wejściem do polityki w 2019 r. zarządzał akcjami lokalnych instytucji, w tym polskiego oddziału belgijskiej KBC Group NV i Noble Funds TFI, wywołuje niepokój na krajowym rynku.

Nowa twarz w dwumiesięcznym rządzie Donalda Tuska, Domansky jest współautorem programu gospodarczego rządzącej partii Platforma Obywatelska. W październikowych wyborach zdobył mandat posła do parlamentu, a dwa miesiące później został ministrem finansów.

Domański chce, aby inwestorzy płacili więcej firmom, które pomagają Polsce porzucić brudny węgiel i przejść na energię odnawialną. Celem jest osiągnięcie rygorystycznych celów UE w zakresie emisji gazów cieplarnianych.

Choć administracja stara się przekonać Unię Europejską do uwolnienia blisko 60 miliardów euro (64,9 miliarda dolarów) w ramach finansowania po pandemii, nie może tego zrobić wyłącznie ze środków publicznych. Bruksela wstrzymała pomoc ze względu na obawy dotyczące ośmiu lat odstępstw od demokracji pod rządami poprzedniej administracji.

Przeczytaj także: Minister finansów podnosi dywidendy bankowe i obligacje walutowe

Administracja Tuska obiecała mostowanie więzi z UE, a Domansky stara się zrobić to samo z biznesem. Przedsiębiorstwa doceniłyby przywrócenie praworządności i położenie kresu politycznemu zamieszaniu w zakresie kodeksów i przepisów podatkowych – stwierdził.

READ  Polski premier obiecuje walczyć z „fałszywie zielonym” unijnym planem zakazu samochodów benzynowych

„Polska odwróciła się od miękkiej autokracji i śmiało zmierza w stronę stania się centrum decyzyjnym UE” – powiedział Domański. „Moim skromnym zdaniem utrzymywanie niedoważonej pozycji w polskich aktywach jest strategią ryzykowną”.

Na razie wydaje się, że inwestorzy są na dobrej drodze. Od wyborów warszawski indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 23%, a złoty umocnił się o 7,1% do dolara i 4,5% do euro. Rentowność lokalnych obligacji spadła pomimo tego, że polityka pieniężna stała się bardziej gołębia.

Jak sam mówi, Domansky ma co robić. Minister stwierdził, że polityka poprzedniej administracji zaszkodziła gospodarce wartej 688 miliardów dolarów, osłabiła zdolność kredytową kraju i sprowadziła wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw do „haniebnego” poziomu. Relacja zadłużenia do depozytów kraju spadła do rekordowo niskiego poziomu i nadal się osłabia.

Domansky powiedział, że deficyt spadnie w tym roku o pół punktu procentowego, do 5,1% produktu gospodarczego, co stanowi różnicę w porównaniu z 2,6% w 2015 r., kiedy władzę objęli populiści. Ożywienie gospodarcze – nie tak wysoka inflacja jak w ubiegłych latach – mogłoby pomóc w zmniejszeniu tej różnicy – ​​stwierdził.

Zapytany o możliwość przystąpienia Polski do strefy euro, która została odrzucona przez populistów, Domański stwierdził, że za wprowadzeniem euro przemawiają „mocne, bardziej geopolityczne” argumenty. Od razu oznajmił, że na razie nie ma dyskusji na ten temat.

„Nasza praca, którą wykonujemy od dwóch miesięcy, polega na przywróceniu podstaw demokratycznego prawa i porządku instytucjonalnego” – powiedział Domański.

– Z pomocą Konrada Krazuskiego i Stephanie Reynolds.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg LP