„20. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej to historia sukcesu Polek i Polek Żadna inna społeczność ani kraj w naszym regionie nie potrafiła tak skorzystać ze swojej obecności w Unii Europejskiej, jak Polacy. do zrobienia.
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pieczyńska-Nalic powiedziała na konferencji prasowej z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Minister zaprosił na to spotkanie studentów stosunków międzynarodowych i europeistyki, którzy urodzili się w chwili przystąpienia Polski do UE i jak powiedziała Katarzyna Pieczyńska-Nalic „rówieśników” naszego członkostwa w UE.
Minister podkreślił, że duch przedsiębiorczości, ciężka praca, praca, aktywność i lokalny patriotyzm obywateli stanowią o sukcesie Polski w Unii Europejskiej.
„Chcemy złożyć hołd Polakom i Polakom za ten ogromny sukces w trudnych czasach. Wy, Polacy, dokonaliście tego, bo ciężko na to pracowaliście.
Minister powiedział.
Korzyść „na wyciągnięcie ręki” po odjęciu dochodów z UE na realizację Polityki Spójności, Krajowego Programu Reform i Wspólnej Polityki Rolnej oraz składki członkowskiej Polski do budżetu UE jest nasza, Minister Katarzyna Pieczyńska-Nalytics stwierdził. W ciągu 20 lat istnienia w Unii otrzymała 175 miliardów euro.
Saldo netto dla Polski wynosi 175 miliardów euro. „To informacja dla każdego, kto twierdzi, że popieramy Unię Europejską. Wręcz przeciwnie”.
Minister powiedział.
Minister Katarzyna Pieczyńska-Nalic potwierdziła, że polski eksport w ciągu 20 lat wzrósł sześciokrotnie i przewyższył polski import z Unii Europejskiej o około 80 miliardów euro. „W tym czasie nasz eksport produktów rolnych wzrósł dziesięciokrotnie. Polskie gminy zrealizowały 300 000 projektów, średnio 120 projektów na gminę.
To imponujący wysiłek i imponujący oddolny aktywizm samorządowców oraz działaczy lokalnych i ogólnopolskich.
Minister powiedział.
Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej będzie koordynować kampanię uświadamiającą społeczeństwo z okazji dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Jej motto brzmi: Dobrze być razem. 20 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej kampania obejmie całą Polskę.
„Chcemy rozmawiać o wpływie członkostwa Polski w Unii Europejskiej Miarą sukcesu tych 20 lat jest poprawa jakości życia w Polsce, historie konkretnych ludzi, konkretnych polskich firm i ich sukcesy.
Potwierdził to wiceminister funduszy rozwojowych i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Wiceminister powiedział, że w całym kraju zaplanowano ponad tysiąc wydarzeń. Szczegóły wydarzenia można znaleźć tutaj.
Polska największym beneficjentem funduszy unijnych, z podwojeniem PKB i spadkiem bezrobocia
Od 2004 r. transfery z budżetu UE do Polski wyniosły około 250 miliardów euro. Z tej kwoty na projekty w ramach Funduszy Polityki Spójności przekazano około 165,3 miliardów euro, a na Wspólną Politykę Rolną około 78 miliardów euro.
Wpłaty Polski do Unii Europejskiej wyniosły w tym samym okresie około 86 miliardów euro. Oznacza to, że saldo transferów pomiędzy Polską a Unią Europejską w latach 2004-2024 było dodatnie i wyniosło ponad 163 miliardy euro. Dlatego też, po uwzględnieniu wpłat naszego kraju do budżetu UE, Polska jest największym beneficjentem środków unijnych.
Ponadto Polska otrzymała pierwsze transfery w ramach krajowego planu naprawy w latach 2023 i 2024. Według stanu na 15 kwietnia br. Polska otrzymała około 3,2 miliarda euro w postaci dotacji i około 8,1 miliarda euro z części pożyczkowej programu. Uwzględniając te działania, dodatnie saldo członkostwa Polski w UE wzrosło do około 175 miliardów euro.
Udział Polski w Jednolitym Rynku Europejskim (SEM) jest głównym czynnikiem wzrostu PKB naszego kraju. Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej polska gospodarka podwoiła się, a skumulowany wzrost PKB osiągnął 99 procent, z czego połowę zawdzięcza członkostwu w UE. Nasz kraj osiągnął trzeci najwyższy skumulowany wzrost PKB (po Irlandii i Malcie) wśród krajów członkowskich UE.
PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca wzrósł z 50 proc. średniej unijnej w 2004 r. do 80 proc. w 2023 r., czyli z 10 910 euro w 2004 r. do 30 102 euro w 2023 r.
Otwarte granice dla przepływu towarów, usług i osób, a także szybki wzrost gospodarczy pozwoliły na gwałtowny spadek stopy bezrobocia w Polsce z 19 proc. (najwyższego w UE) do 3 proc. W ślad za spadkiem bezrobocia nastąpił wzrost wynagrodzeń Polaków średnio o około 140 proc.
Udział we Wspólnym Rynku UE umożliwił polskim producentom ekspansję na rynki całego świata – a eksport z Polski wzrósł sześciokrotnie z 60 miliardów euro do 350 miliardów euro, w tym z 45 miliardów euro do 262 miliardów euro wartość eksportu do krajów UE w latach 2004 i 2023. Największymi towarami, dla których Polska często stawała się głównym dostawcą do Unii, są części samochodowe, akumulatory, telewizory, meble i kosmetyki.
20 lat w UE i polskiej gospodarce
W okresie od akcesji Polski do UE do końca 2023 r. dofinansowanie unijne na projekty w ramach polityki spójności wyniosło ok. 164,6 mld euro (nieco ponad 700 mld zł). Dzięki temu można zrealizować około 300 tys. projektów.
Fundusze wsparły przede wszystkim projekty transportowe (ok. 243 mld zł), przedsiębiorczość i innowacyjność (ok. 126 mld zł), kapitał ludzki (105 mld zł), ochronę środowiska (76,7 mld zł) oraz energetykę (36,3 mld zł).
W przypadku wsparcia rozwoju transportu najwięcej środków otrzymało budownictwo drogowe (około 60% wsparcia UE przeznaczonego na transport w Polsce).
- 19 582 km – długość wybudowanych lub rozbudowanych dróg (około 4,6 proc. sieci dróg publicznych)
- 4001,5 km – Wybudowane lub rozbudowane autostrady i drogi główne
- 15 581 km – Wybudowano lub zmodernizowano drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne
Transport kolejowy i transport zbiorowy
- 6349 km – długość wybudowanych lub zmodernizowanych linii kolejowych (około 32,7 proc. linii kolejowych czynnych)
- 1010 – Liczba zakupionych zestawów samochodów osobowych (około 23,6 proc. samochodów osobowych)
- 5942 – Liczba zakupionych lub zmodernizowanych pojazdów publicznego transportu pasażerskiego (około 38% floty miejskiego/gminnego transportu pasażerskiego)
Sieci transportowe
- 2153 km – długość wybudowanej lub zmodernizowanej sieci centralnego ogrzewania
- 1182 km – długość wybudowanych lub zmodernizowanych sieci przesyłowych energii
- 2077 km – długość wybudowanych gazociągów transportowych
Badania, rozwój i przedsiębiorczość
- 53,8 mld zł – wartość projektów B+R
- Prawie 77 tys. – tyle projektów wspartych w instytucjach
- 197,7 mld zł – wartość projektów przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorstw
Digitalizacja
- 5,3 mln – liczba gospodarstw domowych objętych dostępem do Internetu (nieco ponad jedna trzecia wszystkich gospodarstw domowych w Polsce)
- prawie. 20 000 – Liczba szkół z dostępem do szybkiego, bezpiecznego Internetu (około 90% wszystkich szkół)
- prawie. 200 – Liczba uruchomionych usług elektronicznych o znaczeniu krajowym i regionalnym
Kapitał Ludzki
- prawie. 4 mln – liczba bezrobotnych objętych programami integracji zawodowej
- prawie. 500 000 – Liczba startupów, w większości tworzonych przez osoby bezrobotne
- Ponad 1,5 miliona – liczba uczniów objętych wsparciem w zakresie doskonalenia kompetencji kluczowych i umiejętności globalnych
- prawie. 1,3 mln – liczba objętych wsparciem osób niepełnosprawnych (około 56 proc. ogółu osób niepełnosprawnych)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu