Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Minister: Polska zwraca się do UE o zaprzestanie karania praworządności Przez Reuters

Minister: Polska zwraca się do UE o zaprzestanie karania praworządności Przez Reuters

© Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: Zdjęcie godła Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przed głównym budynkiem sądu w Luksemburgu 26 stycznia 2017 r. REUTERS / Francois Lenoir / Zdjęcie pliku

WARSZAWA (Reuters) – Polska złożyła do Unii Europejskiej formalny wniosek o zawieszenie kary w wysokości 1 mln euro dziennie nałożonej przez Sąd Najwyższy bloku za niewdrożenie przez Warszawę nakazu sądowego w sprawie reformy sądownictwa – poinformował w piątek polski minister.

Kara została nałożona nieco ponad rok temu po tym, jak Polska nie rozwiązała izby dyscyplinarnej dla sędziów, która według Brukseli była upolityczniona.

Grzywny sięgnęły już ok. 370 mln euro (365,15 mln dolarów), z czego ok. 270 mln euro zostało już odliczone od pieniędzy, które Polska otrzymałaby z Unii Europejskiej.

Warszawa od tego czasu zastąpiła Izbę nowym organem, ale krytycy twierdzą, że problem podważania niezawisłości sędziów nie został rozwiązany.

– Złożyliśmy wniosek o zawieszenie nakładania sankcji w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) w sprawie Izby Dyscyplinarnej – powiedział prywatnemu nadawcy Polsat News minister spraw europejskich Shimon Sinkowski Phil Sick.

Sinkowski Phil Sick powiedział, że wniosek zawiera „mocne argumenty” na temat sposobu, w jaki zmienił system dyscyplinarny dla sędziów.

Komisja Europejska w Brukseli, organ wykonawczy UE, poinformowała, że ​​już w czerwcu otrzymała podobny wniosek z Polski.

„W tamtym czasie ocenialiśmy, że chociaż widzieliśmy postępy w niektórych konkretnych sprawach, nie wszystkie zobowiązania zostały w pełni uwzględnione w (polskiej) nowej ustawie o Sądzie Najwyższym” – powiedział Kristian Wiegand, rzecznik Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości. zamawiać.

Od czerwca ukonstytuowała się Polska Izba Odpowiedzialności Zawodowej, której prezydent Andrzej Duda powołał we wrześniu 11 sędziów tego organu, a jego prezesa w październiku.

Wiegand powiedział, że Komisja Europejska będzie teraz „dokładnie przeanalizować” nowy list, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek nowe wydarzenia w Polsce oznaczają, że kraj jest teraz w pełni zgodny z decyzjami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

READ  Elektryczny automatyczny ekspres Rivian nosedives

„Dopóki to się nie stanie, Polska będzie nadal płacić kary nałożone przez sąd” – powiedział Wiegand.

(1 dolar = 1,0161 euro)