Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski spotykają się pod Paryżem

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski spotykają się pod Paryżem

Ministrowie spraw zagranicznych „Trójkąta Weimarskiego” Francji, Niemiec i Polski spotkają się w poniedziałek pod Paryżem, aby omówić konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, podało w piątek francuskie źródło dyplomatyczne.

Spotkanie w Chateau de la Celle-Saint-Cloud, na zachód od stolicy Francji, było „bardzo ważne w bardzo nieprzewidywalnym i niestabilnym środowisku międzynarodowym, które będzie wymagało silnej Europy” – podało źródło pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Musimy ponownie nabrać dynamiki” – dodali.

Format weimarski skupia trzy z 27 państw członkowskich UE o największej liczbie ludności i największej sile militarnej.

Próby jego ożywienia nastąpiły po zmianie przywództwa w Polsce, kiedy to były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przejął obowiązki od prawicowo-populistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Na Ukrainie trzej ministrowie – Stéphane Sejourn z Francji, Annalena Baerbach z Niemiec i Radosław Sikorski z Polski – „wspólnie dążą do znalezienia dowodów na to, że Ukraina wygra tę wojnę” z rosyjskimi agresorami, podało źródło dyplomatyczne.

W odniesieniu do Paryża dodali: „Jeśli istnieje luka między wysiłkami Rosji i Ukrainy, należy ją wypełnić”.

Ministrowie omówią także ryzyko spadku poparcia USA dla Kijowa w przypadku odzyskania przez Donalda Trumpa Białego Domu w listopadzie.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Sejourne z Francji niedawno wrócił z wizyty na Bliskim Wschodzie.

Wraz ze swoimi kolegami poruszy kwestię walki z terroryzmem, uwolnienia większej liczby zakładników w Gazie, sankcji wobec palestyńskiej grupy bojowników Hamas i brutalnych izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu, możliwego humanitarnego zawieszenia broni i wysiłków mających na celu uniknięcie wybuchu wojny regionalnej.

Ministrowie spraw zagranicznych planują wydać wspólne oświadczenie i zwołać konferencję prasową po zakończeniu spotkania o godz. 17:15.

Dt-kol/tgb/giv

READ  Planuję wykorzystać moją pozycję, aby pomóc Ukraińcom - polskim tenisistce Swiatek