Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Misje NASA wykazały, że pierścienie Saturna ogrzewają atmosferę planety

Misje NASA wykazały, że pierścienie Saturna ogrzewają atmosferę planety

Ilustracja Saturna. / cfp

Ilustracja Saturna. / cfp

Rozległy system pierścieni Saturna ogrzewa górną atmosferę gigantycznej planety, zgodnie z najnowszym odkryciem ujawnionym przez NASA w czwartek.

NASA powiedziała, że ​​tego zjawiska nie widziano wcześniej w Układzie Słonecznym.

Odkrycia dokonano na podstawie 40-letnich danych z kilku misji NASA, w tym Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i wycofanej sondy Cassini, a także sond Voyager 1 i 2 oraz wycofanych misji Międzynarodowego Eksploratora Ultrafioletu.

Według NASA najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że cząstki pierścieni lodowych spadające na atmosferę Saturna powodują to ogrzewanie. Może to być spowodowane uderzeniem mikrometeorytów, bombardowaniem cząstek wiatru słonecznego, słonecznym promieniowaniem ultrafioletowym lub siłami elektromagnetycznymi, które wychwytują naładowany elektrycznie pył.

Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w Planetary Science Journal.

„Wciąż jesteśmy na początku wpływu tej kołowej charakterystyki na górne warstwy atmosfery planety. W końcu chcemy mieć globalne podejście, które dałoby prawdziwą sygnaturę atmosferyczną na odległych światach” – powiedział Lotfi Ben Javel z instytutu. w astrofizyce w Paryżu oraz w Laboratorium Księżycowym i Planetarnym na Uniwersytecie w Arizonie.

Ben Javel powiedział: „Jednym z celów tego badania jest sprawdzenie, w jaki sposób możemy zastosować je do planet krążących wokół innych gwiazd. Nazywa się to poszukiwaniem„ pierścieni zewnętrznych ”.

Źródło(a): Agencja informacyjna Xinhua

READ  Mars: Największe trzęsienie ziemi o sile 4,7 zostało wykryte na Marsie, co wskazuje na możliwe uderzenie meteorytu w przeszłości