Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Mount Everest: pandemia koronawirusa, zmiana klimatu i zdesperowani wspinacze sieją spustoszenie podczas wędrówek

Pandemia koronawirusa, zmiany klimatyczne i masowy wzrost liczby hobbystów mogły ostatecznie zniszczyć najbardziej pożądaną wędrówkę na świecie raz na zawsze.

To były trudne lata na Mount Everest dzięki zmianom klimatu, koronawirusowi i zdesperowanym wspinaczom.

Wspinaczka na najwyższy punkt na Ziemi była największym marzeniem wielu turystów, odkąd Tenzing Norgay i Sir Edmund Hillary zdobyli szczyt Mount Everest w 1953 roku.

Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, by ponownie przemyśleć sposób, w jaki Mount Everest jest podbijany i kontrolowany.

Ponad 700 zagranicznych wspinaczy rzuciło się w góry Nepalu podczas wiosennego sezonu, z 408 rekordowymi przepustkami na Mount Everest.

Rząd pobił również rekord w wydaniu zezwoleń w 2019 r., kiedy wydał 381.

Wzrost przepustek był spowodowany odwołaniem sezonu 2020 na Everest z powodu pandemii koronawirusa.

Ale popularny sezon wspinaczkowy zbiegł się z nową falą Zakażenie Covid-19, z kilkoma doniesieniami o chorobie w obozach himalajskich na początku tego roku.

Kilku wspinaczy również zginęło podczas próby zdobycia Mount Everestu w tym roku.

17 maja na Mount Evereście zginęło dwóch wspinaczy, pierwsze ofiary śmiertelne sezonu 2021.

Szwajcarski himalaista Abdel Wareesh, lat 40, zmarł w pobliżu szczytu po zdobyciu szczytu i padł z wycieńczenia.

„Wysłaliśmy jeszcze dwóch Szerpów z tlenem i jedzeniem i niestety Szerpowie nie mogli go uratować”, powiedział wtedy Chang Dawa Sherpa z Seven Summit Treks.

American Boy Liu, lat 55, przybył do Hilary Stipe, ale pomógł mu się wycofać po cierpieniu na ślepotę śnieżną i wyczerpanie. Chang Dawa Sherpa powiedział, że dotarł do obozu 4, „zanim nagle umarł”.

Każdego roku na najwyższym szczycie świata ginie średnio około pięciu wspinaczy.

Ale w ostatnich sezonach Everest odnotował gwałtowny wzrost liczby wspinaczy, co spowodowało przeludnienie, które obwiniano o wiele zgonów.

Jedenaście osób zginęło podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata w 2019 roku, a cztery zgony były spowodowane przeludnieniem.

READ  Co najmniej 17 osób zginęło

Pewnego dnia 354 osoby ustawiły się w kolejce, aby dotrzeć na szczyt z południowej strony Nepalu i od strony północnej Tybetu.

Aby zmniejszyć zatłoczenie, nepalskie Ministerstwo Turystyki ogłosiło przepisy ograniczające liczbę osób, które mogą wspinać się na górę w jednym oknie przy odpowiedniej pogodzie.

Organizatorzy wypraw zostali również poproszeni o wysłanie ekip na szczyt ściśle według numerów zezwoleń lub ograniczenie liczby wspinaczy wspinających się jednocześnie.

W tym roku zasady kwarantanny zostały złagodzone, aby przyciągnąć więcej wspinaczy, chociaż trudno jest ich leczyć, jeśli zarażą się wirusem.

Nepal jest domem dla ośmiu z 14 najwyższych szczytów na świecie, a zagraniczni wspinacze, którzy gromadzą się w jego górach, są głównym źródłem dochodu narodowego.

W maju u podnóża Mount Everestu zbudowano miasto namiotowe, w którym przebywało ponad 1000 osób – zagranicznych wspinaczy i personel pomocniczy.

Jednak cieplejsza pogoda zwiastująca bezpieczniejsze warunki do wspinania się na niebezpieczne, pokryte śniegiem szczyty Nepalu zbiegła się również ze śmiercionośną drugą falą infekcji Covid-19.

W sezonie wiosennym na Evereście ponad 30 chorych wspinaczy zostało ewakuowanych z bazy, chociaż tylko trzech potwierdzono, że zaraziło się koronawirusem.

Zwykłe imprezy społecznościowe były również nieobecne w tym roku w obozach bazowych po tym, jak grupy ekspedycyjne zostały poproszone o zachowanie się i uniknięcie mieszania się z innymi.

Oddychanie jest już trudne na dużych wysokościach, więc każdy wybuch koronawirusa między grupami wspinaczy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zanieczyszczenia wciąż stanowią ogromny problem dla Mount Everestu.

Nepal zawsze zmagał się z ogromną ilością odpadów generowanych z każdego sezonu wspinaczkowego i tysiącami zaangażowanych w to osób.

W kwietniu tego roku zespół naukowców dokonał kolejnego niepokojącego odkrycia, gdy w pobliżu szczytu znaleźli wysoce toksyczne chemikalia z PFAS.

„Everest jest wysoko ceniony jako wyjątkowy zabytek świata” – powiedział Rainer Lohmann, badacz PFAS z University of Rhode Island. Dziennik Wall Street.

READ  Kamala Harris zapytała, dlaczego nie odwiedziła granicy USA z Meksykiem

„To smutne widzieć tak wysokie stężenia w niektórych miejscach w górach. Mówimy:„ Rób tylko zdjęcia, zostawiaj tylko ślady stóp ”, ale zostawiamy chemikalia”.