Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Musisz ponownie odwiedzić wybór technologii

Związki zawodowe od dawna stoją na czele kwestionowania przyjęcia nowych technologii, ponieważ spowoduje to przemieszczenie pracowników. Weź prosty przykład. Za pracę jednego tkacza na krośnie, rewolucja przemysłowa dała nam krosna elektryczne, w których tkacze mogli obsługiwać 10 krosien. Pracodawcy walczyli z protestami ze względu na produktywność, czasami nawet podpisując umowy ze związkami zawodowymi, które zapewniały, że pracownicy nie będą przesiedlani, ponieważ wzrost wydajności przewyższa koszt przeniesienia siły roboczej.

Podobne argumenty na poziomie makro wysunęli niektórzy ekonomiści, którzy opowiadali się za i przeciw nowszym technikom produkcji, które docierały do ​​wybrzeży gospodarek rozwijających się. Ponieważ wiele fabryk importuje się z rozwiniętych gospodarek, ich konstrukcja wymaga mniejszej liczby pracowników. Z pewnością nie nadaje się dla gospodarek rozwijających się z nadwyżką siły roboczej.

współczynnik bezpieczeństwa

Oprócz produktywności technologie leżące u podstaw konstrukcji maszyn i instalacji dotyczą również bezpieczeństwa. Na przykład pracownicy, którzy znajdują się w pobliżu chemikaliów lub czynności generujących ciepło, są bardzo podatni na urazy, a mechanizmy, które temu zapobiegają, są mile widziane.

Wizja Gandhiego

To technologiczne rozróżnienie było podstawą stosunku Gandhiego do industrializacji. dla niego Tylny swaraj To sprawia, że ​​jego nienawiść do maszyn jest bardzo jasna. Chciał, aby wieś była samowystarczalna, a przynajmniej samowystarczalna. Jednym z wątków w jego argumentacji było to, że industrializacja na dużą skalę była nieludzka. Ale drugi nurt polegał na subtelnym rozróżnieniu między maszynami i technologią, które wspierały człowieka i wspierały pracownika, a tymi, które zastępowały lub czyniły człowieka nieistotnym.

Namówił polskiego inżyniera Maurice’a Friedmana, aby wykorzystał swoje umiejętności do ulepszenia czarki i pochwalił maszynę do szycia. Gandhi zapewni, że ekonomia i technologia powinny koncentrować się na człowieku, a nie na produkcie. JC Kumarappa, który zbudował na zasadach Gandhiego satja i szept Podkreślił, że wymiana ekonomiczna nie powinna być postrzegana jako materialna, ale moralna. W ten sposób decentralizacja i nacisk na konsumpcję krajową stają się naturalnymi pochodnymi tego nurtu myśli.

Badania opublikowane w 2020 roku przez ekonomistów Darona Acemoglu i Pascuala Restrepo wydają się częściowo wspierać Gandhiego. Badają spadający udział w produkcji gospodarczej, który trafia jako płace dla pracowników oraz zwiększone wydatki na oprogramowanie i maszyny. W swoich badaniach nad skutkami automatyzacji, aw szczególności wprowadzenia robotyki, wykazali, że roboty mają negatywny wpływ na zatrudnienie i płace.

Korzystając z danych z USA, wykazali, że jeden dodatkowy robot na tysiąc pracowników zmniejsza zatrudnienie o 0,2 procent, a płace o 0,42 procent. W związku z tym wzrasta nierówność płac. W innych badaniach twierdzili, że technologie takie jak kioski samoobsługowe w sklepach i zautomatyzowana obsługa klienta zastępują pracowników bez zwiększania produktywności.

Dylemat krajów rozwijających się

W kontekście kraju rozwijającego się można się zastanawiać, jaki jest wpływ technologii? Pamiętaj, że tutaj budki poboru opłat wymagają trzech osób na pas – jednej do kierowania ruchem, a drugiej do odbioru z samochodu i dostarczenia przez ladę do osoby w budce! Czy technologia jest stosowana tylko dlatego, że jest dostępna, aby zaoszczędzić siłę roboczą lub zwiększyć produktywność?

Społeczeństwa rozwijające się, aw szczególności nadwyżki siły roboczej, doświadczyły fal aktywności technologicznej od czasu rewolucji przemysłowej. Mamy dane, aby zbadać jego wpływ na społeczeństwo, zarówno pod względem zatrudnienia i płac, jak i nierówności dochodów oraz ludzkości. Rewolucja mikroprocesorowa, ukryta mikroskopijnie głęboko we wnękach wszystkiego, czego używamy, nie jest tak oczywista jak wielkie maszyny, ale ma dalekosiężne skutki.

Jesteśmy u progu wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie. Dlatego pytanie o to, jaka technologia jest istotna, jest szerokim i ważnym pytaniem społecznym.

Na poziomie mikro, względy biznesowe powinny wyraźnie wpływać na decyzję. Na poziomie makro społeczeństwo musi przedyskutować odpowiednie technologie oraz sposób, w jaki polityka rządowa poprzez dotacje i podatki może stymulować innowacyjność i adopcję w społecznie odpowiedni sposób.

Autorem jest emerytowany profesor Uniwersytetu Suffolk w Bostonie

Opublikowany w

17 stycznia 2022

READ  Podsumowanie stóp procentowych RBA: Bank centralny nadal uderza z większym bólem stóp procentowych