Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Musk odwiedza Auschwitz i w Internecie porusza kwestię antysemityzmu w Polsce

Musk odwiedza Auschwitz i w Internecie porusza kwestię antysemityzmu w Polsce

Według Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Musk złożył wieniec podczas nabożeństwa żałobnego podczas prywatnej wizyty na terenie byłego obozu zagłady wraz z rabinem Menachemem Margolinem, szefem EJA. Zdjęcia na stronie pokazywały jego syna z piżmem na ramionach.

Później Musk i amerykański prawicowy komentator polityczny Ben Shapiro mieli później przemawiać na konferencji zorganizowanej przez EJA.

Musk przeprosił w listopadzie za odpowiedź na X, dawniej Twitterze, która została skrytykowana jako odzwierciedlenie teorii spiskowej wśród zwolenników białej supremacji i skłoniła reklamodawców do zawieszenia reklam na platformie.

Potentat technologiczny spotkał się również z zarzutami dotyczącymi rozprzestrzeniania się mowy nienawiści w X od czasu przejęcia platformy mediów społecznościowych za 44 miliardy dolarów w październiku 2022 roku.

Wysocy rangą osobistości polityczne z krajów europejskich i Musk spotkają się w Krakowie, aby „omówić i znaleźć rozwiązania dla astronomicznego wzrostu antysemityzmu dotykającego Europę” – podała EJA.

Stowarzyszenie stwierdziło, że „ta niepokojąca tendencja” narasta od wybuchu wojny Izrael-Hamas.

Sympozjum odbywa się tuż przed przypadającą 27 stycznia 79. rocznicą wyzwolenia Auschwitz, która stała się Dniem Pamięci o Holokauście.

W latach 1940–1945 w obozach zbudowanych przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce zginęło milion europejskich Żydów wraz ze 100 000 nie-Żydów.

– „Prosemicki” –

Marcolin zaprosił Muska do odwiedzenia Auschwitz podczas debaty na żywo transmitowanej w programie X we wrześniu, nazywając to „bardzo mocnym oświadczeniem”, które przyczyniłoby się do „świadomości Holokaustu i walki z antysemityzmem”.

Musk przyznał, że „przydatne byłoby… dać przykład innym”.

Podczas dyskusji Musk określił siebie jako „aspirującego Żyda” i powiedział, że uczęszcza do hebrajskiej szkoły przygotowawczej.

„To niedorzeczne twierdzić coś, gdy wszystkie dowody wskazują na coś innego, a cała moja historia życia jest naprawdę prożydowska” – powiedział.

Musk zagroził złożeniem pozwu przeciwko żydowskiej grupie zwolenników Anti-Defamation League, która od czasu jego przejęcia odnotowała wzrost liczby problematycznych i rasistowskich wypowiedzi na stronie.

READ  Polski rząd oczerniany za „instrumentalizację” Holokaustu – DW – 3.06.2023

X Corp pozywa obecnie organizację non-profit Media Matters, zarzucając witrynie przedstawianie jej jako pełnej treści antysemickich i odstraszanie reklamodawców.

– „Najgłupszy post wszechczasów” –

W listopadzie post popierany przez Muska stwierdzał, że społeczności żydowskie popierają „dialektyczną nienawiść do białych”.

Poparcie Muska spowodowało wycofanie się głównych reklamodawców z X i Białego Domu, oskarżających antysemityzm o „nienawistną promocję”.

Tytan mediów społecznościowych przeprosił później za, jak to określił, „dosłownie najgorszy i najgłupszy post, jaki kiedykolwiek napisałem”.

Stwierdził, że zostało to źle zrozumiane i próbował wyjaśnić tę kwestię w kolejnych postach w tym wątku.

Po kontrowersjach założyciel SpaceX odwiedził Izrael, ale powiedział, że podróż była zaplanowana wcześniej i nie była „wycieczką z przeprosinami”.

Kultowy prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział Tech Kingowi, że „odgrywa dużą rolę” w walce z antysemityzmem.

„Musimy z tym wspólnie walczyć, ponieważ na platformach, którym przewodzicie, niestety jest dużo antysemityzmu” – powiedział Herzog.

amj/lth