Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najpotężniejszy na świecie laser rentgenowski generuje teraz impulsy nawet milion razy na sekundę

Naukowcy, którzy muszą przyjrzeć się niemożliwym drobiazgom lub niewiarygodnie szybkim zjawiskom, mają szczęście. Po serii modernizacji trwających dziewięć lat, Najpotężniejszy laser wiązkowy na świecie Wraca do akcji – znacznie silniejszy niż wcześniej.

Instrumentem jest Linac Coherent Light Source II (LCLS II) Stanforda w Menlo Park w Kalifornii. Kriogeniczny akcelerator cząstek, który we wtorek powrócił do sieci, pozostaje chłodniejszy niż przestrzeń kosmiczna: -456 stopni Fahrenheita, czyli 2 stopnie Celsjusza. jej praca? Przyspieszyć elektrony prawie do prędkości światła, używając magnesów do wibrowania. Te chwiejne cząstki subatomowe wytwarzają promieniowanie rentgenowskie.

W latach 70., 80. i 90. poprzednik LCLS II był odpowiedzialny za szereg ważnych odkryć w fizyce cząstek elementarnych, które ostatecznie zdobyły trzy Nagrody Nobla. Obecnie instrumenty takie jak Wielki Zderzacz Hadronów są lepiej przystosowane do odpowiadania na największe pytania dotyczące fundamentalnej natury rzeczywistości, ale LCLS II nie jest reliktem. Rozbłyski rentgenowskie urządzenia są niezwykle przydatne do dokładnego przyglądania się komórkom lub obserwowania zachodzących reakcji chemicznych. Zmodernizowany system może wytworzyć do miliona błysków promieni rentgenowskich na sekundę, Zgodnie z oświadczeniem Przez Krajowe Laboratorium Akceleratora SLAC.

Duża ilość impulsów rentgenowskich

„W ciągu zaledwie kilku godzin LCLS-II wytworzy więcej impulsów rentgenowskich niż obecne lasery wyprodukowały w ciągu swojego życia” – powiedział Mike Dunn, dyrektor LCLS.

Dane, których zebranie mogło zająć miesiące, można uzyskać w ciągu kilku minut. Przeniesie naukę rentgenowską na wyższy poziom, torując drogę dla zupełnie nowego zestawu badań i zwiększając naszą zdolność do opracowywania rewolucyjnych technologii, aby sprostać niektórym z najgłębszych wyzwań stojących przed naszym społeczeństwem. „

Długa wycieczka

Podróż LCLS rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku, kiedy udało się wygenerować impulsy promieniowania rentgenowskiego miliard razy jaśniejsze niż cokolwiek wcześniej. Osiągnął tę rekordową prędkość, przyspieszając elektrony przez miedzianą rurkę w temperaturze pokojowej.

READ  W końcu przeszliśmy na ciemną stronę księżyca i odkrywamy szalone rzeczy

Ale to ograniczyło jego szybkość do 120 impulsów rentgenowskich na sekundę.

Następnie w 2013 r. SLAC rozpoczął projekt modernizacji LCLS-II, aby zwiększyć tę szybkość do miliona impulsów, usuwając część starego akceleratora miedzianego i instalując serię 37 chłodzonych akceleratorów, czyniąc z niego akcelerator nadprzewodnikowy.

powiedział Eric Fove, dyrektor ds. chłodzenia w firmie Slack.

„Aby osiągnąć tę temperaturę, Linac jest wyposażony w dwie światowej klasy instalacje kriogeniczne helu, dzięki czemu SLAC jest ważnym punktem zwrotnym w dziedzinie kriogenicznej w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Zespół SLAC Cryogenics pracował na miejscu podczas pandemii, aby zainstalować i obsługiwać kriogeniczny i schłodzić akcelerator w rekordowym czasie.” .

15 kwietnia 2022 r. urządzenie w końcu osiągnęło temperaturę 2 K, dzięki czemu było gotowe do pierwszych operacji, które rozpoczęły się 10 maja 2022 r. Naukowcy mogą teraz używać akceleratora w Różnorodność zastosowań W tym w informatyce, komunikacji, zrównoważonym przemyśle, technologiach czystej energii, farmacji i mechanice kwantowej. Teraz to zwrot, który Cię podekscytuje!