Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najwyższy sąd UE obniżył o połowę stawkę dziennej grzywny nałożonej na Polskę w sporze sądowym

Najwyższy sąd UE obniżył o połowę stawkę dziennej grzywny nałożonej na Polskę w sporze sądowym

WARSZAWA, 21 kwietnia (Reuters) – Sąd Najwyższy Unii Europejskiej obniżył o połowę karę dzienną w wysokości 500 tys. euro nałożoną na Polskę w sporze o reformę sądownictwa, stwierdzając w piątek, że Warszawa w dużej mierze wdrożyła potrzebne reformy.

Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą o reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków podważają niezawisłość sądów. Spór spowodował, że Warszawa otrzymała miliardy euro dofinansowania z UE i grzywny.

W 2021 r. najwyższy sąd UE orzekł, że polski system regulacji sędziów jest niezgodny z prawem grupy i nałożył na Warszawę grzywnę w wysokości 1 mln euro (1,10 mln dolarów) dziennie za niewykonanie orzeczenia, które później rozwiązało izbę dyscyplinarną dla sędziów.

Polska rozwiązała izbę i zastąpiła ją nowym organem, chociaż krytycy twierdzą, że główny problem upolitycznienia sądownictwa pozostaje nierozwiązany.

„Wiceprezes (Trybunału Sprawiedliwości) uznał, że środki wprowadzone przez Polskę mogą w dużym stopniu zapewnić wdrożenie wskazanych środków tymczasowych do końca 14 lipca 2021 r.” – czytamy w oświadczeniu sądu.

Zauważając, że Izba Dyscyplinarna została rozwiązana, sąd stwierdził, że podjęto kroki w celu wzmocnienia praw sędziów, których dotyczą jej orzeczenia.

Jednak Laurent Pech, dziekan UCD Sutherland School of Law w Dublinie i zagorzały krytyk reform polskiego sądownictwa, powiedział: „Trybunał UE wydaje się szanować rządy prawa i zapewniać przestrzeganie własnych dyrektyw/orzecznictwa… środki”.

Rzecznik polskiego rządu nie był od razu dostępny do komentowania.

Rzeczniczka Unii Europejskiej poinformowała, że ​​obniżone kary dzienne weszły w życie w piątek.

(1 $ = 0,9120 euro)

Raport Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  ASSA ABLOY kupuje Małkowski-Martech w Polsce