Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA bada awarię czujnika w teleskopie Webba

WASZYNGTON, 25 kwietnia (IANS): Naukowcy z NASA zauważyli usterkę czujnika w głównym instrumencie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Amerykańska Agencja Kosmiczna i jej partnerzy badają ten problem.

Wada została odkryta podczas rutynowego monitorowania działania i kalibracji wszystkich 17 trybów obserwacji teleskopu nowej generacji.

Kalibracja odbywa się poprzez porównanie jasności gwiazd wzorcowych dobrze skatalogowanych przez inne obserwatoria z tym, co zostało odebrane przez MIRI Web.

Urzędnicy misji zauważyli rozbieżność w danych. Oznaczyli wzór spektroskopii średniej rozdzielczości MIRI (MRS).

Odkryli, że tryb otrzymuje mniejszą „przepustowość” z czujnika – mniej niż oczekiwana ilość światła – przy dłuższych falach. Urzędnicy NASA powiedzieli, że nie ma zagrożenia dla obrazowania Merry’ego, a instrument był widziany.

„Analiza trybów spektroskopii średniej rozdzielczości (MRS) MIRI ujawniła, że ​​przy najdłuższych długościach fal szybkość transmisji lub ilość światła, która jest ostatecznie rejestrowana przez czujniki MIRI, spadła od uruchomienia w zeszłym roku” – napisali w aktualizacji misji.

Dodali: „Nie zaobserwowano żadnego efektu obrazowania MIRI i nie ma zagrożenia dla instrumentu. Wszystkie inne tryby monitorowania — w ramach MIRI i każdego innego instrumentu naukowego Webba — pozostają nienaruszone”.

Teleskop Webba o wartości 10 miliardów dolarów to międzynarodowy program prowadzony przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną i Kanadyjską Agencję Kosmiczną.

NASA, we współpracy ze swoimi partnerami, powiedziała, że ​​„opracowuje systematyczny plan radzenia sobie, analizowania, a następnie eksploracji problemu”.

W międzyczasie zespół Webba będzie nadal monitorował MIRI zgodnie z planem. Zbiorą wszystkie istotne dane z testów naziemnych i lotu, aby w pełni ocenić wydajność MRS.

Zostaną podjęte dalsze obserwacje testowe, aby w pełni scharakteryzować charakter problemu za pomocą tej metody monitorowania.

„Zespół nadal bada przyczynę, identyfikuje ryzyko i bada środki zaradcze, które mogą potencjalnie poprawić wydajność. Jedna z możliwych strategii łagodzenia obejmuje nieco dłuższe ekspozycje na dotkniętych długościach fal w celu zwiększenia stosunku sygnału do szumu” – powiedział zespół.

READ  Chrome otrzyma funkcję ukrywania adresu IP

To nie pierwszy raz, kiedy MIRI napotkało usterkę z MRS. Instrument miał obrzydliwe koło, które utknęło przez kilka miesięcy między sierpniem a listopadem 2022 r., ale MIRI nadal był w stanie monitorować w innych trybach.

Wystrzelony 25 grudnia 2021 r. potężny teleskop oferuje naukowcom bezprecedensowe widoki wszechświata poza naszą planetą.

Właściwym celem teleskopu jest rozwiązywanie zagadek naszego Układu Słonecznego, spojrzenie poza odległe światy wokół innych gwiazd oraz badanie tajemniczych struktur i pochodzenia naszego wszechświata oraz naszego w nim miejsca.