Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA ponowna próba wystrzelenia rakiety księżycowej na satelitę

NASA ponowna próba wystrzelenia rakiety księżycowej na satelitę

NASA spróbuje ponownie w sobotę wystrzelić nową rakietę księżycową do lotu testowego, po tym, jak problem z silnikiem przerwał pierwsze odliczanie w tym tygodniu.

Menedżerowie twierdzą, że zmieniają procedury tankowania, aby poradzić sobie z problemem.

98-metrowa rakieta pozostaje na platformie w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, z pustą kapsułą załogi na górze. To najpotężniejsza rakieta, jaką NASA kiedykolwiek zbudowała.

Rakieta Space Launch System lub SLS spróbuje wysłać kapsułę wokół księżyca iz powrotem.

Nikogo nie będzie na pokładzie, tylko trzy lalki demonstracyjne. Jeśli się powiedzie, będzie to pierwsza kapsuła, która poleciała na Księżyc od czasu programu NASA Apollo 50 lat temu.

Podczas poniedziałkowej próby startu jeden z czterech głównych silników w pierwszym stopniu rakiety nie mógł wystarczająco schłodzić się przed planowanymi momentami zapłonu przed startem. Pozostałe trzy zabrakło.

Urzędnicy powiedzieli, że chłodzenie odbędzie się pół godziny wcześniej na licytację w sobotnie popołudnie, po rozpoczęciu tankowania platformy.

John Honeycutt, menedżer programu NASA dla rakiety, powiedział dziennikarzom, że czas chłodzenia tego silnika był na początku udanego testu w zeszłym roku, więc przesunięcie go wcześniej może załatwić sprawę.

Honeycutt zakwestionował również integralność pojedynczego czujnika silnika, twierdząc, że mógł dostarczyć niedokładne dane.

Zauważył, że zmiana tego czujnika oznaczałaby powrót pocisku do hangaru, co oznaczałoby tygodnie opóźnienia.

Lot testowy o wartości 4,1 miliarda dolarów (5,9 miliarda dolarów) jest pierwszym strzałem w programie eksploracji Księżyca Artemis, nazwanym na cześć bliźniaczej siostry Apolla w mitologii greckiej.

Astronauci mogliby przyłączyć się już w 2024 roku, aby okrążyć Księżyc i spróbować wylądować na Księżycu już w 2025 roku.

READ  Niektóre gry mogą zmniejszać ryzyko demencji