Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA szuka drugiej firmy do opracowania ludzkiego lądownika księżycowego wraz ze SpaceX

NASA szuka drugiej firmy do opracowania ludzkiego lądownika księżycowego wraz ze SpaceX

NASA da innej firmie szansę wysłania lądownika na Księżyc, prawie rok po tym, jak agencja ogłosiła, że ​​SpaceX prześcignął konkurentów, w tym Blue Origin i Boeinga.

Zgodnie z nowym planem agencja otworzy konkurs na drugi system lądowania dla wszystkich amerykańskich firm innych niż SpaceX, mając na celu przygotowanie drugiego lądownika gotowego do lotu do 2026 lub 2027 roku. Zwycięzca drugiego kontraktu nazwał kontrakt na zrównoważony rozwój Księżyca, wraz ze SpaceX, powiedział NASA: „Utorują one drogę przyszłym częstym usługom transportu księżycowego dla astronautów na Księżycu”.

To nie tylko dobra wiadomość dla konkurentów. Agencja poinformowała również, że rozszerza dotychczasowy kontrakt ze SpaceX na kolejny lądownik, który będzie latał bezzałogową i załogową misją testową jeszcze w tej dekadzie.

Ogłoszenie NASA w środę oznacza znaczące rozszerzenie programu Artemis, ambitnej serii misji agencji, które mają na celu powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od czasów Apolla.

To też trochę zmiana. Agencja znalazła się pod ostrzałem zarówno przemysłu prywatnego, jak i Kongresu po tym, jak przyznała pojedynczy kontrakt o wartości 2,89 miliarda dolarów na system lądowania. do SpaceX w kwietniu ubiegłego rokua Blue Origin posuwa się do pozwania NASA w sądzie federalnym. (To było po tym, jak firma i wykonawca obrony Dynetics złożyli sprzeciw – i to było Później odmówił — z Government Accountability Watch.) Ale tym razem administrator NASA Bill Nelson powiedział, że celem agencji jest zwiększenie konkurencji.

„My, podobnie jak Kongres, wierzymy, że konkurencja prowadzi do lepszych, bardziej wiarygodnych i korzystnych wyników dla wszystkich” – powiedział. „To przynosi korzyści NASA, [it] Korzyści dla narodu amerykańskiego. Oczywiście korzyści płynące z konkurencji”.

Lisa Watson Morgan, dyrektor programu HLS, powiedziała dziennikarzom w środę, że agencja opublikuje projekt zapytania ofertowego pod koniec miesiąca. Później wiosną pojawi się ostateczna prośba o składanie wniosków, która będzie otwarta dla wszystkich amerykańskich firm poza SpaceX.

READ  Teleskop Webba do wykrywania najstarszych galaktyk po Wielkim Wybuchu

Do tej pory NASA milczała na temat tego, ile to wszystko może kosztować, po czym będzie to kontrakt o stałej cenie – co jest znaczące, powiedziała agencja, ponieważ w przeszłości wybrała tylko jednego oferenta na system lądowania częściowo z powodu ograniczeń budżetowych. Nelson dodał, że więcej szczegółów na temat wartości kontraktu zostanie opublikowanych w przyszłym tygodniu, po tym jak prezydent Biden ogłosił budżet na rok podatkowy 2023.

„Spodziewamy się, że odbędą się oba Kongresy[’s] i wspierać administrację Bidena.

Aktualizacja: Rzecznik Blue Origin powiedział TechCrunch: „Blue Origin jest gotowe do konkurowania i pozostaje głęboko zaangażowane w sukces Artemis. Będziemy kontynuować współpracę z NASA, aby jak najszybciej osiągnąć cel Stanów Zjednoczonych, jakim jest powrót na Księżyc”.