Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA wybiera Firefly na misję dostawczą po drugiej stronie Księżyca

Firma Firefly z Teksasu otrzymała zadanie umieszczenia lądownika księżycowego po drugiej stronie Księżyca, gdzie zrzuci parę eksperymentów komunikacyjnych.

NASA wybiera Firefly Aerospace do dostarczenia wielu ładunków księżycowych w 2026 roku w ramach kontraktu o wartości 112 USD (155 mln USD), Firefly ogłaszać Środa. Firma użyje swojego statku kosmicznego Blue Ghost do umieszczenia europejskiego satelity komunikacyjnego na orbicie księżycowej przed dostarczeniem dwóch ładunków NASA na drugą stronę księżyca w ramach inicjatywy agencji kosmicznej Commercial Lunar Payload.

„Patrząc w przyszłość, zaawansowana linia pojazdów nośnych i statków kosmicznych firmy Firefly pozwala nam wspierać bardziej zaawansowane misje w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat” — powiedział Bill Weber, dyrektor generalny Firefly Aerospace, w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Zbliżająca się misja najpierw dostarczy satelitę Lunar Pathfinder Europejskiej Agencji Kosmicznej na orbitę księżycową, gdzie będzie służył jako przekaźnik komunikacyjny dla innych statków kosmicznych na Księżycu lub wokół niego. Statek kosmiczny Blue Ghost użyje pojazdu transportowego do umieszczenia satelity na orbicie.

Następnie, na drugą stronę Księżyca, lądownik Lunar Surface Electromagnetics Experiment-Night (LuSEE-Night) firmy Firefly, Blue Ghost, przeleci sondą, która będzie monitorować czułe fale radiowe. Niewidoczna strona Księżyca jest określana jako „strefa ciszy radiowej”, ponieważ jest odwrócona od Ziemi, więc fale radiowe naszej planety nie zakłócałyby obserwacji astronomicznych. LuSEE-Night będzie używany do monitorowania kosmicznych „ciemnych wieków”, badając okres od około 370 000 lat po Wielkim Wybuchu do czasu, kiedy zaczęły się formować pierwsze gwiazdy i galaktyki.

Filmowanie pojazdu transportowego Blue Ghost firmy Firefly, który umieszcza europejskiego satelitę Lunar Pathfinder na orbicie księżycowej. (zdjęcie: Firefly Aerospace)

Blue Ghost Lander zapewni również stację komunikacyjną do obsługi LuSEE-Night i obsługi Lunar Pathfinder.

READ  Burza słoneczna uderzająca w Ziemię: zdjęcia zorzy polarnej

To już drugi kontrakt NASA przyznany firmie Firefly. NASA w 2021 r określony Firma dostarczy partię 10 eksperymentów naukowych na bliską stronę Księżyca w ramach kontraktu o wartości 93,3 USD (130 mln USD). Pierwsza misja, Blue Ghost 1, ma rozpocząć się w 2024 roku, zabierając na pokład jeszcze dwa komercyjne ładunki. „Ta kolejna nagroda jest kolejnym wyrazem zaufania dla naszego statku kosmicznego Blue Ghost, a także większymi możliwościami rodziny produktów Firefly” — powiedziała Jana Sprouse, wiceprezes statku kosmicznego Firefly Aerospace, w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Firefly jest stosunkowo nowym graczem w grze, który po raz pierwszy znalazł się na orbicie w październiku 2022 r. Inauguracyjny start rakiety Alpha firmy nie przebiegł zgodnie z planem, ponieważ rakieta dostarczyła ładunek na niższą orbitę niż zamierzano. Było to jednak lepsze niż pierwsza próba lotu rakietą Alpha przez Firefly w 2021 roku, która Skończyło się to ognistym wybuchem Zaledwie 15 sekund po starcie.

więcej: Startup z Florydy bliski budowy centrów danych na Księżycu