Każdy, kto spojrzy na rachunki za ogrzewanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, boleśnie zorientuje się, że cena gazu wzrosła. W ciągu 2021 r. wzrosła ponad czterokrotnie. W szalonym handlu w zeszłym tygodniu rósł o ponad 20% dziennie. czemu? Odnawialne źródła energii, ważna część miksu, nie wygenerowały tak dużo energii, jak oczekiwano, a masowe programy stymulacyjne, wraz z odbiciem pandemii, zwiększyły popyt.
Rynek energii nie odnotował gwałtownego wzrostu cen od „szoków naftowych” w latach 70., kiedy kartel producentów OPEC odkrył, że może zapłacić okup w krajach rozwiniętych poprzez włączanie i wyłączanie dostaw. Efektem była era „stagflacji”, czyli gwałtownie rosnących cen i stagnacji wzrostu oraz przeniesienia władzy na Bliski Wschód. Zamieszanie, które rozpętał, zniszczyło rządy po obu stronach Atlantyku.
To nie lata 70-te, ale energia wciąż ma znaczenie
Tym razem nie będzie to zbyt dramatyczne. Zużywamy znacznie mniej energii jako procent PKB niż 50 lat temu. Stanowi około 4% PKB w porównaniu do szczytowego poziomu 11% w latach siedemdziesiątych. Usługi są o wiele ważniejsze niż kiedyś, jesteśmy bardziej wydajni energetycznie, a wszystkie inwestycje w zieloną energię oznaczają, że mamy przynajmniej coraz ważniejsze alternatywy, nawet jeśli nie możesz jeszcze zastąpić gazu ziemnego. Ale to nie znaczy, że ogromne wzrosty cen energii są nieistotne. W rzeczywistości wpłyną na gospodarkę na trzy ważne sposoby.
Po pierwsze, spowolni wzrost. Wyższe ceny energii zmniejszą popyt ze strony każdej większej gospodarki. To, czy chodzi o wyższe koszty dla przemysłu, czy wyższe ceny dla konsumentów, nie ma większego znaczenia. Tak czy inaczej, ludzie będą mieli mniej pieniędzy do wydania. To prawda, że część tych pieniędzy zostanie poddana recyklingowi, aby kraje eksportujące energię mogły kupić więcej. Jednak wczesne cykle towarowe pokazują, że proces ten rzadko przebiega gładko. Spory popyt zostanie utracony i każda większa gospodarka będzie walczyć. Co najgorsze, stanie się to, gdy dopiero zaczynają wychodzić z pandemii.
Po drugie, spodziewaj się recesji przemysłowej. Wysokie ceny energii są uciążliwe dla konsumentów, ale często można im pogodzić się z obniżeniem niektórych kosztów gdzie indziej. Dla wielu branż, które zużywają dużo energii, może to być katastrofalne. Jeśli kosztów nie można przerzucić na konsumentów – i jeśli istnieją alternatywy dla tego, co jest produkowane, lub jeśli produkt nie jest potrzebny, często nie mogą – firma może być w poważnych tarapatach. Branże takie jak chemikalia, materiały budowlane, papier, szkło i produkcja żywności mogą spotkać się z powszechnymi zamknięciami.
Im bardziej dany kraj jest zależny od przemysłu, tym gorsze uderzenie – większość usług nie używa dużej siły – więc w Europie można by się spodziewać, że Niemcy i Włochy ucierpią najbardziej. Dokładny efekt będzie się różnić. Polska na przykład staje się coraz ważniejszą częścią europejskiej bazy produkcyjnej, wykorzystując głównie węgiel produkowany w kraju zamiast importowanego gazu (ponad 70% polskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla). Wynik? Polskie fabryki będą bardziej konkurencyjne niż ich niemieccy konkurenci.
Zmieniające się prądy geopolityczne
Wreszcie, spodziewaj się kilku poważnych zmian geopolitycznych. Po szoku naftowym lat 70. wszystkie kraje OPEC, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, stały się bardziej asertywne. Mieli dużo pieniędzy – a pieniądze to władza. Tym razem nie będzie inaczej.
Rosja, której polityka siłowa nie jest obca, już teraz domaga się więcej w zamian za zwiększenie produkcji. Jest największym na świecie eksporterem gazu z dużym marginesem i już na tym korzysta. Moskiewski rynek akcji wzrósł w ubiegłym roku o 60%, osiągając rekordowy poziom. Rosja wkrótce stanie się bogatsza i bardziej asertywna na całym świecie (i na początku była już agresywna).
Katar jest też dużym eksporterem – jeśli spodziewacie się bojkotu przyszłorocznych Mistrzostw Świata z powodu straszliwego traktowania zagranicznych pracowników, zapomnijcie o tym. To się nie stanie. Kraje z gazem na eksport są teraz w znacznie silniejszej pozycji.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu