Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy mogli rozwiązać zagadkę słynnych pierścieni Saturna

Pierścienie Saturna nie są tego rodzaju blaskiem, który łatwo można uzyskać – a nowa teoria sugeruje, że powstały, gdy jeden z księżyców gazowego giganta zbliżył się do masywnej planety.

Ten nieszczęsny satelita mógł wpaść w intensywne pole grawitacyjne swojego gospodarza, co spowodowało oddzielenie go od siebie. Naukowcy sądzą, że powstałe w ten sposób szczątki mogły uformować wiele pierścieni, które widzimy dzisiaj. Przynajmniej tak sugeruje zespół naukowców kierowany przez Jacka Wisdoma z Massachusetts Institute of Technology, który nazwał zaginiony księżyc „Poczwarką”. Zarys teorii zespołu można znaleźć w pliku opublikował artykuł W najnowszym numerze magazynu Science.

Mądrość mówi, że ta historia pomaga również wyjaśnić niezwykłe nachylenie osi Saturna i dlaczego uważa się, że pierścienie są Mieć ponad 100 milionów latkiedy Saturn uformował się ponad 4 miliardy lat temu.

„Nachylenie jest zbyt duże, aby było wynikiem znanych procesów formowania w dysku protoplanetarnym lub kolejnych dużych zderzeń”, Mądrość Powiedział w oświadczeniu. „Zaoferowano różne wyjaśnienia, ale żadne nie było całkowicie przekonujące. Niezwykłe jest to, że wcześniej niewyjaśniony młody wiek epizodów został naturalnie wyjaśniony w naszym scenariuszu”.

Poszukiwanie brakującego księżyca Saturna

Saturn krąży wokół Słońca nachylonego o 26 stopni w jedną stronę, co stanowi bardziej dramatyczną pozycję niż nachylenie Ziemi, które oscyluje między 22,1 a 24,5 stopnia. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zawsze było to, że nachylenie Saturna pochodzi z rodzaju tańca grawitacyjnego, który planeta dzieli z Neptunem.

Ale Wisdom i jego koledzy, z pomocą danych z sondy Cassini NASA, uruchomili kilka nowych modeli, które wskazują, że chociaż Saturn i Neptun kiedyś odbijały się echem w przeszłości, coś zmieniło się około 160 milionów lat temu. Ta rzecz usunęła Saturna spod wpływu Neptuna.

Wśród wielu symulacji ta, która najlepiej pasowała do wszystkich danych, była hipotetyczna, w której Saturn stracił stosunkowo duży księżyc.

Dziś gigantyczny układ planetarny zawiera 83 księżyce. Poczwarka byłaby wielkości Japeta, który jest obecnie trzecim co do wielkości księżycem Saturna. Naukowcy w ramach nowych badań wysunęli hipotezę, że między 200 a 100 milionami lat temu zapomniany księżyc zaczął być zmieciony przez pole grawitacyjne Tytana, największego księżyca Saturna. To z kolei mogło zakłócić orbitę poczwarki, wysyłając ją po chaotycznej ścieżce, która wymagała niemal zderzenia z Japetusem i Tytanem, a ostatecznie zbytniego zbliżenia się do samego Saturna.

Takie spotkanie, twierdzą naukowcy, mogło rozerwać Księżyc na strzępy, ponieważ Saturn prawdopodobnie zużyłby tak wiele pozostałości, małą część tworzącą to, co teraz znamy jako te wspaniałe pierścienie. Wydaje się to być idealnym wyjaśnieniem, rozwiązującym jednocześnie dwie kosmiczne tajemnice, ale Mądrość ostrzega, że ​​pozostaje teorią.

„Jak każdy inny wynik, musi zostać zweryfikowany przez innych” – powiedział, dodając, że w międzyczasie tworzy świetną historię.

„Podobnie jak kokon motyla, ten satelita był uśpiony przez długi czas i nagle stał się aktywny i pojawiły się pierścienie”.