Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkrywają, że tuż pod naszymi nosami znajdują się jedne z najstarszych gwiazd, jakie kiedykolwiek istniały

Naukowcy odkrywają, że tuż pod naszymi nosami znajdują się jedne z najstarszych gwiazd, jakie kiedykolwiek istniały

Zespół badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) odkrył trzy najstarsze gwiazdy we wszechświecie.

Co zaskakujące, nie zaobserwowano ich w odległych zakątkach wszechświata za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Zamiast tego w danych archiwalnych stwierdzono, że znajduje się na obrzeżach Drogi Mlecznej.

Naukowcy nazwali gwiazdy „SASS”, co oznacza Small Accreted Stellar System.

Zespół, w skład którego wchodzą studenci Massachusetts Institute of Technology, zaobserwował trzy gwiazdy w „halo” Drogi Mlecznej. Z ich analiz wynika, że ​​gwiazdy powstały między 12 a 13 miliardów lat temu, mniej więcej w czasie, gdy powstawały pierwsze galaktyki.

Ich wiek oznacza, że ​​otwierają zupełnie nową drogę do badań naukowych i mogą rzucić światło na ewolucję niektórych wczesnych galaktyk.

Pozostałości starożytnej galaktyki

Naukowcy z MIT nazwali te gwiazdy małymi, akreującymi gwiazdami układu gwiezdnego, ponieważ wierzyli, że każda z nich należała kiedyś do małej, prymitywnej galaktyki.

Prawdopodobnie te galaktyki macierzyste zostaną ostatecznie wchłonięte przez Drogę Mleczną, o której wiadomo, że przez całe swoje istnienie pochłaniała całe galaktyki.

Zasadniczo gwiazdy te są pozostałościami starożytnych galaktyk krążących wokół krawędzi Drogi Mlecznej. I może być wiele innych rzeczy, które nie zostały jeszcze odkryte.

„Te starsze gwiazdy z pewnością muszą istnieć, biorąc pod uwagę to, co wiemy o powstawaniu galaktyk” – wyjaśniła w komunikacie prasowym Anna Friebel, profesor fizyki w MIT. „Są częścią naszego kosmicznego drzewa genealogicznego. Mamy teraz nowy sposób na ich znalezienie” – dodała.

Nowe gwiazdy odkryto podczas projektu badawczego w MIT. W semestrze jesiennym 2022 Friebel rozpoczyna nowy kurs o nazwie 8.S30 (obserwacyjna archeologia gwiazd).

Zadaniem uczniów było poznanie technik analizy starożytnych gwiazd, a następnie zastosowanie ich do gwiazd, których nigdy wcześniej nie badano. Przeczesali archiwalne dane dotyczące gwiazd z 6,5-metrowego Teleskopu Magellana-Claya w Obserwatorium Las Campanas.

READ  Naukowcy odkryli część dinozaura, która zginęła w dniu zderzenia z asteroidą

„Chociaż większość naszych zajęć jest prowadzona od podstaw, te zajęcia od razu stawiają nas na czele badań w dziedzinie astrofizyki” – wyjaśniła współautorka badania Hilary Andalis.

Gwiazdy SASS są odpowiednikami ultrasłabych galaktyk karłowatych

Zespół naukowców zamierza teraz wykryć więcej podobnych gwiazd SASS. Uważają, że w ten sposób mogą rzucić nowe światło na słabe galaktyki karłowate.

Chociaż gwiazdy SASS stanowią obecnie część Drogi Mlecznej, wcześniej należały do ​​prymitywnych galaktyk karłowatych. Jako takie mogą wiele nauczyć naukowców na temat ewolucji ultrasłabych galaktyk karłowatych. Uważa się, że są to jedne z najstarszych galaktyk we wszechświecie, ale zwykle są zbyt słabe, aby je wykryć.

Ponieważ gwiazdy SASS znajdują się w naszym galaktycznym sąsiedztwie, łatwiej je obserwować za pomocą istniejących instrumentów. „Teraz możemy szukać w Drodze Mlecznej większej liczby analogów, które są znacznie jaśniejsze, i badać ich ewolucję chemiczną bez konieczności ścigania tych bardzo słabych gwiazd” – powiedział Friebel z MIT. oświadczenie.

Naukowcy szczegółowo opisali swoje ustalenia w: a Nowy papier W Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

wiadomości

Planer dzienny

Bądź na bieżąco z aktualnościami z zakresu inżynierii, technologii, lotnictwa i nauki dzięki The Blueprint.

O redaktorze

Chrisa Younga Chris Young to dziennikarz, copywriter, bloger i maniak technologii, który relacjonował konferencje takie jak Mobile World Conference, a także pisał o robotyce dla Lifehack, The Culture Trip, Flydscope i kilku największych na świecie firm technologicznych, w tym NEC i Thales , satelity i inne innowacje, które zmieniają… świat.