Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że kula ognia, która rozświetliła niebo, mogła zrzucić meteor w południowej Walii

Naukowcy stwierdzili, że kula ognia, która rozświetliła niebo, mogła zrzucić meteoryt w południowej Walii.

Osłupieni obserwatorzy nieba w niektórych częściach Anglii i Walii zauważyli „jasnozieloną kulę ognia” i usłyszeli skrzeczący huk.

Ludzie mieszkający w okolicy zostali poproszeni o obserwowanie fragmentów asteroidy po tym, jak meteor wyleciał w niebo kulą ognia.

Obserwacja została potwierdzona przez United Kingdom Fire Football Association (UKFA) i podobno miała miejsce w okolicy około 23:39 11 maja, donosi Wales Online.

Snaps i zdjęcia zostały udostępnione w mediach społecznościowych z całej Wielkiej Brytanii, w tym Merthyr Tydfil, Pembrokeshire i Vale of Glamorgan w Walii.Setki „jasnozielonych” obserwacji kuli ognia zostały zgłoszone w nocy w całej Wielkiej Brytanii.
(

zdjęcie:

UK Fireball Network / Globalne Obserwatorium Fireball)


WalesOnline poinformowało o ponad 25 kamerach meteorowych, których kuratorem jest UK Fireball Alliance, a także o kamerach bezpieczeństwa i kamerach samochodowych członków społeczeństwa, które uchwyciły kulę ognia.

Rzadko widuje się meteoryty z kulami ognistymi, chociaż według Międzynarodowej Organizacji Meteorytów codziennie w ziemskiej atmosferze pojawia się kilka tysięcy meteorów wielkości kuli ognistej.

Jednak zdecydowana większość z nich występuje nad oceanami i obszarami niezamieszkałymi lub znika w biały dzień.

Wydawało się jednak, że ten meteoryt był bardzo wyjątkowy.

Według naukowców z brytyjskiego Fireball Alliance meteoryt mógł zostać zrzucony gdzieś w pobliżu miasta Bridgend w południowej Walii.Mieszkańcy niektórych części Południowej Walii są proszeni o poszukiwanie fragmentów asteroidy po tym, jak spektakularny meteor z ognistą kulą uderzył w ten obszar.
(

zdjęcie:

Kayali Skinner)


Dr Jana Horak z Cardiff National Museum i członek UKFAll powiedziała: „Około 20 kg skały z asteroidy weszło w atmosferę z prędkością 30 km/s.

„Większość tej skały wyparowała do atmosfery w ciągu kilku sekund, ale szacujemy, że przeżyło około 100 g i wylądowało na obszarze na północ od Bridgend.

„Poszukiwanie skał mniejszych niż jabłko w Bridgend i okolicznych wzgórzach i lasach jest jak szukanie igły w stogu siana, więc pytamy ludzi, czy w weekend znaleźli coś ciekawego lub niezwykłego.

„Prawdopodobnie byłby błyszczący czarny lub brązowy, być może z plamistą, ciemną, topniejącą skórką w niektórych miejscach, ale nie byłby gąbczasty ani bąbelkowy”.

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie udzielili porad każdemu, kto myśli, że znalazł kawałek.Grafika przedstawia obszar, na który według Brytyjskiego Sojuszu Fireball spadł meteoryt
(

zdjęcie:

Sojusz Fireball w Wielkiej Brytanii)


Dr Ashley King z Planetary Materials powiedział: „Meteoryt nie będzie tak gorący i bezpieczny w obsłudze jak każda inna skała, ale jeśli to możliwe, nie podnoś go gołymi rękami, ponieważ zanieczyści kamień.

Nie testuj go również za pomocą magnesów, ponieważ może to zniszczyć cenne informacje.

„Może to być miejsce, w którym zwykle nie ma kamieni, jak trawnik lub chodnik.Apeluje do naukowców o pomoc w śledzeniu części meteorytu
(

zdjęcie:

Sieć liczników w Wielkiej Brytanii)


„Nie ryzykuj jej szukania i nie wchodź w obszary, których nie powinieneś.

„Ale jeśli znajdziesz coś nie na miejscu w obliczonej strefie upadku, z pewnością będziemy zainteresowani sprawdzeniem tego”.

Jeśli uważasz, że znalazłeś kawałek meteoru, który spadł w zeszłym tygodniu, wyślij zdjęcie i współrzędne lokalizacji na adres [email protected]

Czytaj więcej

Czytaj więcej

READ  Stymulacja mózgu może modyfikować procesy myślowe związane z rozwiązywaniem problemów