Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Neandertalczycy współistnieli w Europie od ponad 2000 lat: Studia – Nauka i Technologia

Neandertalczycy współistnieli w Europie od ponad 2000 lat: Studia – Nauka i Technologia

Daniel Lawler (AFP)

Paryż, Francja ●
poniedziałek 17 października 2022

2022-10-17
09:45
0
c5899ceba9df082b5eba6392e5012de5
2
Nauka i technologia
neandertalczyk, europa, badania, homo sapiens
darmowy

Czwartkowe badania modelowania sugerowały, że neandertalczycy i ludzie żyli obok siebie we Francji i północnej Hiszpanii aż 2900 lat, co dało im mnóstwo czasu na naukę od siebie, a nawet na rozmnażanie się.

Chociaż badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Raporty naukowenie dostarczyły dowodów na to, że ludzie bezpośrednio wchodzili w interakcję z neandertalczykami około 42 000 lat temu, wcześniejsze badania genetyczne wykazały, że musieli mieć w pewnym momencie.

Badania przeprowadzone przez szwedzkiego paleontologa Svante Papu, który w zeszłym tygodniu zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, pomogły ujawnić, że ludzie pochodzenia europejskiego – i prawie wszyscy na całym świecie – mieli niewielki procent DNA neandertalczyków.

Wiemy, że ludzie i neandertalczycy „spotkali się i połączyli w Europie, ale nie mamy pojęcia, w których konkretnych regionach to się faktycznie wydarzyło” – powiedział Igor Djakovic, doktorant na Uniwersytecie w Leiden w Holandii i główny autor nowego badania.

Dokładnie wtedy, kiedy to się stało, również okazało się nieuchwytne, chociaż wcześniejsze dowody kopalne wskazywały, że współcześni ludzie i neandertalczycy chodzili po ziemi w tym samym czasie przez tysiące lat.

Aby dowiedzieć się więcej, zespół kierowany przez Leiden przyjrzał się datowaniu radiowęglowemu 56 artefaktów – po 28 neandertalczyków i ludzi – z 17 miejsc w całej Francji i północnej Hiszpanii.

Wśród artefaktów znalazły się kości, a także charakterystyczne kamienne noże, które, jak się uważa, zostały niedawno wykonane przez niektórych neandertalczyków w okolicy.

Następnie naukowcy wykorzystali modelowanie bayesowskie, aby zawęzić możliwe zakresy czasowe.

„Nie wymarły”

Następnie zastosowali optymalizację liniową, nową technikę modelowania, którą zaadaptowali z nauki o ochronie przyrody, aby uzyskać jak najlepsze oszacowanie czasu życia ostatnich neandertalczyków na tym obszarze.

READ  Badanie mówi, że toksoplazmoza w oku występuje częściej u kobiet

„Podstawowym założeniem” tej techniki, powiedział Djakovic, jest to, że jest mało prawdopodobne, abyśmy kiedykolwiek odkryli pierwszego lub ostatniego przedstawiciela wymarłego gatunku.

„Na przykład nie znajdziemy ostatniego nosorożca włochatego”, powiedział AFP, dodając, że „nasze zrozumienie jest zawsze podzielone na kawałki”.

Modelowanie wykazało, że neandertalczycy na tym obszarze wymarli między 40 870 a 40 457 lat temu, podczas gdy współcześni ludzie pojawili się po raz pierwszy około 42 500 lat temu.

Oznacza to, że te dwa gatunki żyły obok siebie w regionie między 1400 a 2900 lat temu.

W tym czasie, powiedział Djakovic, istnieją oznaki „wielkiej dyfuzji idei” zarówno przez ludzi, jak i neandertalczyków.

Powiedział, że okres „był związany z fundamentalnymi zmianami w sposobie, w jaki ludzie wytwarzali kulturę materialną”, takimi jak narzędzia i ozdoby.

Dodał, że nastąpiła również „bardzo gwałtowna” zmiana w artefaktach wytwarzanych przez neandertalczyków, które zaczynają wyglądać bardziej podobnie do tych wytwarzanych przez ludzi.

Biorąc pod uwagę zmiany w kulturze i dowody w naszych genach, nowa oś czasu może wzmocnić przełomową teorię końca neandertalczyków: krzyżowania się z ludźmi.

Hodowla z większą liczbą ludzi może oznaczać, że z czasem „neandertalczycy skutecznie pochłonęli naszą pulę genów” – powiedział Djakovic.

„Kiedy połączysz to z tym, co wiemy teraz – że większość ludzi żyjących na Ziemi ma neandertalskie DNA – możesz argumentować, że w pewnym sensie nigdy nie wymarli”.