Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy odrzucają ponowny apel Polski o reparacje wojenne | Niemcy

Według MSZ w Warszawie, Niemcy odrzuciły niedawny nacisk polskiego nacjonalistycznego rządu na zapłacenie ogromnych reparacji wojennych za II wojnę światową.

Polska szacuje swoje straty z rąk Niemiec w czasie II wojny światowej na 6,2 biliona złotych (1,2 biliona funtów) i zażądała reparacji, ale Berlin wielokrotnie powtarzał, że wszystkie związane z wojną roszczenia finansowe zostały uregulowane.

„Według rządu niemieckiego sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne jest zamknięta, a rząd niemiecki nie chce podejmować negocjacji w tej sprawie” – poinformowało polskie MSZ w komunikacie.

„Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował starania o uregulowanie długów wynikających z okupacji niemieckiej i okupacji w latach 1939-1945”.

Podczas wojny zginęło 6 milionów Polaków, w tym 3 miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 000 cywilów.

W 1953 r. ówcześni komunistyczni władcy Polski zrezygnowali z wszelkich roszczeń o reparacje wojenne pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał zwolnić Niemcy Wschodnie z wszelkiej odpowiedzialności.

Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie może negocjować godziwego odszkodowania. Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. wznowiła wezwania do reparacji i uczyniła promowanie wojennych cierpień Polski centralną częścią swojego apelu do nacjonalizmu.

Antyniemieckie stanowisko jest często wykorzystywane przez PiS do mobilizacji swoich wyborców Zerwane stosunki z Berlinem.

Podczas wizyty w Warszawie w październiku niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach odrzuciła wniosek, mówiąc, że sprawa jest dla Berlina zamkniętym rozdziałem.

We wtorek Warszawa poinformowała, że ​​wezwała ONZ do wsparcia jej wysiłków na rzecz uzyskania reparacji wojennych.

Dyplomacja niemiecka nie od razu potwierdziła wymianę.

READ  Polska spodziewa się dużych dostaw szczepionek w poniedziałek - pierwsze wiadomości