Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy rozbudują w Polsce rakietę Patriot

Niemcy rozbudują w Polsce rakietę Patriot

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje na temat napięć w UE na wschodzie

Niemcy zaoferowały rozbudowę trzech systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce do końca roku, kłaniając się prośbie Warszawy w obliczu napiętych relacji między obydwoma krajami.

Berlin dostarczył Polsce baterie rakietowe w styczniu w ramach szerszych wysiłków NATO mających na celu wzmocnienie wschodniej flanki w następstwie pełnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak zwrócił się w zeszłym miesiącu do swojego niemieckiego odpowiednika Borisa Pistoriusa o rozmieszczenie, które pierwotnie miało trwać do czerwca, po tym, jak organizacje nacjonalistyczne naciskały, by pozostała ona na polskiej ziemi „przynajmniej do końca tego roku”.

Ogłaszając przedłużenie, Pistorius powiedział, że decyzja pokazała, że ​​Niemcy „biorą pod uwagę potrzeby bezpieczeństwa naszych polskich przyjaciół”. Dodał: „Będziemy nadal być po twojej stronie jako zaufany partner”.

Jednak niemieckie Ministerstwo Obrony nalegało, aby Berlin nie mógł przedłużyć rozmieszczenia poza koniec tego roku, twierdząc, że systemy Patriot będą potrzebne jako część zaangażowania tego kraju w NATO w 2024 roku. Słowacja zobowiązała się w czerwcu do stacjonowania na stałe na Litwie około 4000 żołnierzy po inwazji na Ukrainę.

Zobowiązanie Niemiec wobec Polski, która we wtorek wysłała więcej żołnierzy na granicę z Białorusią po rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych pod Mińskiem, pojawia się w trudnym momencie dla stosunków między obydwoma sąsiadami.

Napięcia wzrosły w związku ze zbliżającymi się październikowymi wyborami w Polsce i nieporozumieniami co do tego, jak najlepiej odpowiedzieć na wojnę.

W zeszłym miesiącu Niemcy zrezygnowały z planów budowy wspólnego centrum serwisowego w Polsce do naprawy czołgów Panther 2.

READ  Kierowca autobusu Derby właśnie zakończył trzydniową wycieczkę do Polski

Mówiąc szerzej, urzędnicy w Berlinie byli zbulwersowani antyniemiecką retoryką populistycznego prawicowego rządu Warszawy – w tym zeszłoroczną decyzją o zażądaniu 1,3 bln euro odszkodowania za szkody i straty wyrządzone Niemcom przez nazistów. II wojna światowa.

Warszawa oskarżyła również Niemcy o kierowanie unijnym naciskiem na jej rząd zarówno z Berlina, jak iz Brukseli.

We wtorek polski premier Mateusz Morawiecki zaprosił niemieckiego europosła Manfreda Webera, szefa Europejskiej Partii Ludowej, do udziału w telewizyjnej debacie w obronie jego weekendowych komentarzy na temat rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość. W wywiadzie dla niemieckiego nadawcy publicznego ZDF Weber powiązał polską partię rządzącą z antydemokratycznymi siłami w Europie, z którymi będą „walczyć”.

Chociaż Weber jest członkiem niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), która nie jest częścią rządu w Berlinie, Morawiecki powiedział, że jego krytyka jest próbą ingerencji niemieckich polityków w polskie wybory i że „Polsce nie potrzeba lekcji demokracji”. . .

Ten artykuł został zredagowany w celu poprawienia Mariusza Błaszczakatytuł. Jest ministrem obrony RP, a nie ministrem spraw zagranicznych, jak wcześniej stwierdzono